”Bu Adam Benim Babam Onunla Gurur Duyuyorum”

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe Belediye Başkanı Prof.Dr.Mustafa Zengin’i, Gülsuyu Prof.Dr.Türkan Saylan Kültür Merkezi’ndeki makamında ziyaret eden gazeteciler başkanın gözünden sakındığı fotoğrafla ilgili konu açıldığında başkan Zengin’in gözleri doldu.

Çocukluğunda babasının yanında çalıştığını, bununla birlikte sokaklarda mısır ve gazete sattığını ifade etti.

Başkan Zengin ”Bu fotoğraf 1958 yılına aittir. Çocukluğum o sokakta geçti. Bende babamın yanında Ziya Karakullukçuoğlu’na ait Cumhuriyet Bakkal’ın da o yıllarda babama yardım ediyordum.

O ailenin Orhan, Turan ve Gülsüm Karakullukçu adlı çocukları bizim ailemizden biri gibiydiler. Daha sonra Gülsüm abla profesör ünvanıyla Türkiye’nin ilk kadın rektörü oldu.

Biz bu aileyle büyüdük o yıllarda yaşadıklarımı ve paylaştıklarımı asla unutamam. Bu fotoğraf hem babamın fotoğrafı, hem de çocukluğumun geçtiği sokağın fotoğrafı, hemde çalıştığım işyerimin fotoğrafı olarak hafızamda yer alıyor.

Fırsat buldukça buralarda çalışırdım. Trabzonda beni herkes Turgay olarak tanırdı. Sunay Akın’da benim çocukluk arkadaşlarımdandır. Birgün Sunay Akın buraya makama geldiğinde resmi gördüğünde oralarda Turgay abi denizdeyse, anne o bizi korur” izin alarak Sunay Akın anılarını paylaşırken Turgay’n ben olduğunu duyunca yıllar sonra çok şaşırmıştı.

Babamı 1999 yılında kaybettim. Babam tedavi için geldiği Süreyyapaşa Hastanesi’nde vefat etti. İlk süreyyapaşa ismini o zaman duymuştum. Daha sonra Allah bana Süreyyapaşa Hastanesi’nde çalışmayı nasip etti.

Süreyyapaşa Hastanesi’ne devletin verdiği para yetmediği için kendi doktor arkadaşlarımla geceleri hastanenin boyasını yaptık.

Güzel günlerdi, Ama babam şimdi yanımda olda, omuz omuza olsak, karşımda olsa, elini öpsem, yüzünü koklasam, bana bağırsa, haykırsa ama babam yanımda olsa başka ne isteyebilir ki…

Sanki bu şarkı sözleri de Prof.Dr.Mustafa zengin için yazılmış;

Yine efkarlandı gönlüm sen gelince aklıma
Ne zaman dara düşsem sen gelirdin yanıma
Sağıken bilemedik varamadım farkına

Ah babam sağolsaydı, köşede otursaydı
Karlı bir dağ gibiydi, başımızda dursaydı

Günden düne çoğalıyor çekilmiyor derin acım
Hayat belimizi büktü gönlünce yaşatmadım
Yokluğunu çok aradım nasihatına muhtacım

Ah babam sağolsaydı, köşede otursaydı
Karlı bir dağ gibiydi, başımızda dursaydı

Yorumlar kapalı.