Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ”BİZ TÜRKİYE’DE ÖNÜNÜ GÖREBİLECEK, ÖNÜMÜZDEKİ 50 YILA YÖNELİK ÇILGIN VE CESUR PROJELER ÜRETEBİLECEK BİR NESİL İSTİYORUZ”

Abone Ol
Daha Fazla

   Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ”Biz Türkiye’de önünü görebilecek, önümüzdeki 50 yıla yönelik çılgın ve cesur projeler üretebilecek bir nesil istiyoruz” dedi.
   Şehit polis memuru Gökmen Şimşek’in cenazesine katılmak için Edirne’ye gelen Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, cenaze töreninin ardından Rumeli Televizyonu’nun Edirne Temsilciliğinin açılışına katıldı.
   Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, burada yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın
talimatıyla şehit polis memuru Gökmen Şimşek’in cenazesine katılmak için Edirne’ye geldiğini anımsattı.
   Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ülkenin birlik ve beraberliğine, milli kardeşlik dokusuna saldıran
hainlere, bugün iktidarıyla, muhalefetiyle, askeriyle, polisiyle siviliyle, yöneticisiyle, işsiziyle, işçisiyle hep beraber birliktelik sergileyerek cevap verdiklerini belirterek, ”Şehidimizi ebedi yolculuğuna hep birlikte yolcu ettik. Mekanı cennet olsun, nur içinde yatsın” dedi.
   AK Parti İstanbul Milletvekili ve Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu’nun ricası üzerine Rumeli Televizyonu’nun Edirne Temsilciliği’nin açılışına katıldığını vurgulayan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, açılışta bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.
   Görevi itibariyle Avrupa Birliği üyesi ve Avrupa’daki yakın işbirliği içerisinde olduğumuz Bosna Hersek, Makedonya, Arnavutluk, hatta Yunanistan, Romanya gibi ülkelerde yaptığı ziyaretler ve temaslarda soydaşlarımızın Türkiye ile ilgili haberleri en güvenilir kaynaklardan biri olarak Rumeli TV’den aldıklarına bizzat şahit olduğunu ifade eden Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, şöyle devam etti:
   ”Onların sizlere olan, bu kuruma olan teveccühünü bizzat gördüm. Onun için Rumeli TV’nin yeni tesisinin açılışında bulunmaktan memnuniyet duydum. Bize yakışır, o bölgelerde Türkiye’yi ilham kaynağı olarak gören ülkelere mesaj niteliğinde olgun bir demokrasi örneğini ortaya koyuyor olmamız çok önemli. Bakın bugün Mısır’da, Tunus’ta, Fas’ta Libya’da insanlar kendi hayatlarını riske atma
pahasına sokaklara düşmüşler. Ne talep ediyorlar? Demokrasi talep ediyorlar, ifade özgürlüğü talep ediyorlar, insan hakları, insanca yaşamayı talep ediyorlar. Aslında onların talebi Türkiye’nin başardıklarını başarabilmek.
   Onlar, Türkiye’ye bakıp Türkler bizimle hemen hemen aynı değerlere sahip, ama sandık da var, seçim de var, insan hakları da var, muhalefet de var, sendika da var, bizde niye olmasın sorusunu sordukları için sokaklardalar. Artık bilişim imkanlarının bütün dünyanın birbirinden haberdar olmasına adeta bir küresel köyde yaşıyor olmamıza sebep olduğu için bu taleplerini güçlü bir şekilde dile getirebiliyorlar.”
-TÜRKİYE FARKLI BİR DÖNEMİ YAŞIYOR-
   Bugün Türkiye’nin farklı bir dönemi yaşadığını anlatan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ”Bugün Türkiye 2002’deki gibi dünyanın 26. değil, 16. en büyük ülkesi. Ama bununla yetinmiyoruz. 2023 vizyonumuzda Türkiye’yi dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri haline getirme çabası içerisindeyiz. Türkiye 2002’deki gibi kişi başına 2300 dolarlık gelirle değil, artık 11 bin doları zorlayan bir gelirle bugün Avrupa Birliği üyesi 6 ülkeden daha zengindir. Ama bununla yetinmiyoruz. 2023 yılında 25 bin dolar kişi başına geliri hep beraber elde eden bir ülke olacağız. Bugün Türkiye’nin Cumhuriyet tarihinde 6100 kilometre yol yapan mühendisi, son 9 yılda bunun üzerine 13 bin 600 kilometre yeni yol ve otoyol ekleyebildi. Ama bunun üzerine biz 20 bin kilometre daha eklemek istiyoruz” diye konuştu.
   Artık çocuklara ücretsiz ders kitabı vermekle övünmek istemediklerini vurgulayan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:
   ”Çocuklarımıza vereceğimiz tablet bilgisayarlarla, kitaplarının da, defterlerinin de içinde olacağı, internet ağı ile bütün dünyada iletişimi kurup Amerika’daki bir yayını da, İran’daki bir dergiyi de, Japonya’daki bir makaleyi de araştırabilmelerini istiyoruz. Biz gerçekten çılgın ve cesur projeler üretebilecek bir nesil arzu ediyoruz. Onun hayalini kuruyoruz.
   Türkiye’de, eğitim sisteminden geçenleriz. Bu söyleyeceğimi bilmeyeniz yoktur. Her birimize Atatürk’ün 7 yaşındayken dayısının çiftliğinde karga kovaladığı öğretildi. Ama O dünya liderinin ta 1920’lerde ‘Efendiler, bir Balkan Birliği kurulmalıdır. O birlik zamanla Avrupa Birliği’ne dönüşmelidir’ dediğini bize öğretmezler. 1930’larda Atatürk’ün ‘Sovyetler Birliği çökecektir, Orada bizimle aynı dili, aynı dini, aynı değerleri paylaşan kardeşlerimiz vardır. O gün onlarla iyi iletişim kurabilmek için şimdiden kültürel köprüler kurmalıyız’ dediğini bize öğretmezler. Ben hep bunu düşünmüşümdür. Neden bize bunu değil de 7 yaşındayken dayısının çiftliğinde karga kovaladığını öğretmişlerdir?
    Belki de eskiler, bizim korkuluk gibi bir nesil olmamızı istemişlerdir. Ezberci, çapından çıkmış, aynı tornadan çıkmış tek şablon bir nesil olmamızı istemişler. Ama biz artık Türkiye’de sorgulayan, tartışan, her şeyi konuşabilen, sorunlarından arınmış bir nesil istiyoruz. Biz Türkiye’de önünü görebilecek, önümüzdeki 50 yıla yönelik çılgın ve cesur projeler üretebilecek bir nesil istiyoruz. Böyle bir neslin yetişmesi için eğitime ağırlık vermemiz lazım. Böyle bir Türkiye’nin hayalini kurabilmek için dünyanın en güçlü 10 ülkesinden biri olabilmek için bizim kendi aramızdaki diyoloğu artırmamız lazım. Onun için Türkiye’nin çok önemli bir sorumluluğu var.”
    Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, daha sonra Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ve diğer yöneticilerle birlikte tesisin açılışını yaptı.

Yorumlar kapalı.