TOKHADER’DEN 15 MEZUN DAHA

Abone Ol
Daha Fazla

Toplumsal Kadın Hareketi Derneği okumu-yazma kurslarına ara vermeden devam ediyor. Başlattığı eğitim seferberliği ile adından sıkça söz ettiren TOKHADER 15 okuma-yazma bilmeyen kadını daha mezun etti.

Okuma-yazma kurslarını bitiren ve girdikleri sınav sonrasında diploma almaya hak kazanan 15 kadına diplomaları Küçükyalı Kültür Merkezi Serince Salonunda düzenlenen bir tören ile verildi.

Sertifika töreninde konuşma yapan TOKHADER Genel Başkanı Hüsniye Kaya “Bizler bu yola çıktığımız zaman ne yapacağımızı ve ne istediğimizi bilerek yola çıktık. Çünkü zamanında bu sorunu görmüş ve bu sorun için neler yapabiliriz diye kendimize sorduk. Yol alırken de bizim gibi düşünenleri bu yola emek verecek bulduk ve bu arkadaşlar ile yola devam ediyoruz. Bizim yolumuz çok uzun, bizler çalışıyoruz birileri konuşuyor, konuşsunlar canları sağ olsun birileri çalışmadan diğerleri konuşamıyorlar, Türkiye’de işler böyle yürüyor.

TOKHADER kurumların ve devletin okuma-yazma seferberliği ve kadını eğitme çalışmaları yapmadığı yerlerde uç birimlerde bir dükkan tutarak burayı sınıfa dönüştürüyor ve o sınıfta okuma-yazmanın dışında sosyal, sağlıksal bazen de din eğitiminde bulunuyoruz. Derneğimize genç arkadaşlarımız geliyor ve bize bende etüt vermek istiyorum nasıl yardımcı olabilirim diye geliyorlar. Bu bizim için büyük bir onur ve gurur. Her geçen gün daha da büyüyoruz, geçtiğimiz günlerde Kadıköy şubemizi de açtık. Bu yeter mi hayır yetmez. Bu çalışmaları yaparken kelimelere sığmayacak güzellikte şeyler paylaşıyoruz. Geçtiğimiz günlerde öğrencilerimizden bir gurubu Çanakkale’ye götürdük ve inanılmaz güzel anlar yaşadık. O kadar duygu dolu anlar yaşanıyor ki okuma-yazma bitiyor ancak bizim birlikteliğimiz bitmiyor. Çıktığımız bu yolda bıkmadan usanmadan yol almaya devam edeceğiz” dedi.

Okuma-Yazma öğrenen kadınların diplomalarını, CHP Milletvekili Algan Hacaloğlu, CHP İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Hasan Uzunyayla, Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcılarından Nimet Karabulut, Maltepe Belediyesi Meclis Üyesi Hürcan Fidan, TOKHADER Kadıköy Şubesi Başkanı Arzu Gül, Çınar Mahallesi Muhtarı Ayşem Möröy, Küçükyalı Mahallesi Muhtarı Kadriye Necla Timur ve ses sanatçısı Burhan Topal verdi.

Düzenlenen programa katılan CHP Milletvekili Algan Hacaloğlu, Hüsniye Kaya tarafından üyelik isteğini geri çevirmedi ve TOKHADER üyesi oldu. Hacaloğlu’nun rozetini ise Genel Başkan Hüsniye Kaya taktı. Öte yandan programa katılan Burhan Topal yeni albümünden bir parça seslendirdi.

Yorumlar kapalı.