DEVLET BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ:

Abone Ol
Daha Fazla

DEVLET BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ:

”EGE’NİN DOSTLUK VE İŞBİRLİĞİ DENİZİNE DÖNÜŞMESİNİ İSTİYORUZ”

”TÜRKİYE’DE VE YUNANİSTAN’DA KARARLI VE CESUR İKİ BAŞBAKAN BULUNMASI

ALTIN BİR FIRSAT”

”YUNAN HÜKÜMETİ TÜRK AZINLIĞIN TALEPLERİNİ DİKKATE ALMALI”

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ege’nin dostluk ve işbirliği denizine dönüştüğünü görmek istediklerini belirtti.

Bağış, Atina’da yayımlanan Real News gazetesindeki demecinde, Türk-Yunan ilişkilerine değinerek, ”her iki ülkenin başında şu anda sorunları çözmekte kararlı cesur iki başbakan bulunduğunu ve bunun Türk-Yunan ilişkilerinde ilerleme kaydedilmesi açısından altın bir fırsat oluşturduğunu” kaydetti.

Türk-Yunan ilişkilerinde ilerleme kaydedilmesinin anahtarının Ege ve Kıbrıs gibi kronik sorunları çözümlemek olduğunu belirten Bağış, ”Biz, Türkiye olarak, Ege’nin dostluk ve işbirliği denizine dönüştüğünü görmek istiyoruz. İkili ilişkileri daha da geliştirmek istiyorsak Ege ve Kıbrıs gibi yıllardır sürensorunları çözmekten başka yapacağımız bir şey yok. Bu nedenle istikşafi görüşmelere her iki tarafın çok dikkat etmesi gerekir” dedi.

Bağış ayrıca, ”Türkiye’nin, Ege ile ilgili tezinde bir değişiklik olmadığını ve iki ülke arasında sürdürülen istikşafi görüşmelerde tüm konuların ele alındığını” belirtti.

Kıbrıs konusuyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Bağış, ”bu konuda cesur adımlar atma ve Ada’da bir çözüme ulaşma zamanının geldiğini ancak, bunun sadece Türkiye’ye bağlı olmadığını” söyledi.

Rum kesiminin AB Dönem Başkanlığı’nın bu konuda bir fırsat oluşturabileceğini belirten Bağış, şunları kaydetti:

”Bazı çevrelerin, Kıbrıs’ın (Rum kesimi) dönem başkanlığının Türkiye-Avrupa ilişkilerine zarar vereceği görüşünde olmasına rağmen, ben aksine bu dönemin bir fırsat olacağına inanıyorum. Kıbrıslı Rumlara, AB çıkarlarını doğru hesaplama olgunluğuna ulaşmış olduklarını gösterme fırsatını verecek. AB başkanlığını üstlenen bir ülkenin, Ada’da insanları tecritte tutmayı mı, yoksa barışı mı seçeceğini göreceğiz.”

Bağış, Türkiye ve Yunanistan’daki azınlıklarla ilgili sorular üzerine de ”AK Parti hükümetinin azınlıkların taleplerini kolaylaştıran ve en çok karşılık veren hükümet olduğunu” söyledi.

Türkiye’de Ruhban okulunun yeniden faaliyete geçirilmesi konusunda çözümlenmesi gereken bazı yasal sorunlar bulunduğunu, yetkili bakanlıkların ve kurumların mümkün olan en iyi çözümün bulunması için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Bağış, ”Yunan hükümetinin de Batı Trakya Türk azınlığının taleplerini dikkate alması gerektiğini” kaydetti.

Devlet Bakanı Bağış, şunları belirtti:

”İnsan haklarını karşılıklılık açısından ele almıyoruz. Ancak Türk halkının kardeşleri ve akrabalarına yönelik duygusallığı göz önünde bulundurulmalıdır. Trakya’daki Türk Azınlığın Yunan hükümetinden olan talepleri dikkate alınmalıdır. Yunan hükümeti Türkler için daha fazla adımlar atmalıydı.

Din adamlarının seçimi, işsizlik ve azınlık derneklerinin kurulmasıyla ilgili sorunları çözmeliydi. Burada karşılıklılıktan söz etmiyorum, iyi niyete dayanan paralel adımları kast ediyorum. Geçen zaman, Başbakanımızın ve Papandreu’nun bu konuda irade sahibi olduklarını gösterdi. Bu, geçmişe dayanan her türlü sorunun çözümüne yardımcı olacaktır. Olumlu yönde irade varsa, çözümlenmeyecek farklılık ve sorun kalmaz.”

Bağış, Türkiye’deki seçimlerden sonra yeni oluşturulacak yeni hükümetin ilk adımlarının neler olacağına ilişkin bir soruyu da ”Seçimlerden sonra, kişisel özgürlükleri güçlendirecek ve vatandaşlarımızın yaşam seviyesini yükseltecek her alandaki reformlarla AB üyeliği yolunda daha büyük bir kararlılıkla ilerleyeceğiz. Hedefimiz 2014 yılı sonuna kadar üye olmaktır” diye yanıtladı.

Yorumlar kapalı.