400 Olimpiyat Öğrencisi Boğaz Turunda Buluştu.

Abone Ol
Daha Fazla

Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından bu yıl 9.’su düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları için 130 ülkeden Türkiye’ye gelen 1000 öğrenciden 400’ü boğazın eşsiz güzelliğini 12 Haziran Pazar Günü yaptıkları tekne sefasıyla seyreyledi.

Yoğun olimpiyat programına girmeden önce İstanbul’un tarihi güzelliklerinin tadını çıkaran öğrenciler, dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın birbirleriyle doyasıya kucaklaştı, şarkılar söyleyerek, halaylar çekti. Rumelihisari Aşiyan İskelesi’nden başlayan 2,5 saatlik tekne sefası, öğrencilerin Dolmabahçe Sarayı’nı gezmek üzere Kabataş’ta inmesiyle son buldu.

15 Haziran Çarşamba Günü Dolmabahçe Sarayı’nda yapılacak Açılış Töreni ile başlayacak 9.Uluslararası Türkçe Olimpiyatları bu yıl 130 ülkeden yaklaşık 1000 öğrenci ve 300 öğretmeni ağırlamaya hazırlanıyor.

Türkçe Olimpiyatları’nda yarışacak öğrenciler bir yıl boyunca yapılan tüm ülke elemelerinin tamamlanmasından sonra, 15-30 Haziran tarihleri arasında Türkiye genelinde başta Ankara ve İstanbul olmak üzere 24 ilde renkli gösteri ve şovlarla izleyicilerin karşısına çıkacak. 9.Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın merakla beklenen Şarkı Finali 21 Haziran’ da, Şiir Finali ise 22 Haziran’ da, Haliç Kongre Merkezi’ nde yapılacak. 130 ülkenin kültürlerinin tanıtıldığı Ankara Altınpark Kültür Şöleni 17-18 Haziran’da, Ödül Töreni ise 25 Haziran Cumartesi Günü Ankara ASKİ Spor Salonu’nda olacak.

30 Haziran’da 15 bin kişilik Sinan Erdem Spor Salonu’nda yapılacak Kapanış Töreni ile öğrenciler, Türkiye’ye veda edecek.

Yorumlar kapalı.