İl il 24. Dönem Milletvekili Listesi

Abone Ol
Daha Fazla

İŞTE İL İL KAZANAN MİLLETVEKİLLERİ

ADANA:
Ömer Çelik Kimdir(AK Parti) :
15 Haziran 1968’de Adana’da doğdu. Babasının adı Yusuf Ziya,annesinin adı Dudu’dur. Siyaset Bilimci, Stratejist ve Gazeteci; Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Yüksek lisansını Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde siyaset bilimi alanında yaptı.Yeniyüzyıl, Star ve Sabah gazetelerinde köşe yazarı olarak çalıştı.
Halen Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Siyasi Danışmanlığı görevini yürütmektedir. 22. Dönem Adana Milletvekili. 22. Dönem’de NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyeliği görevinde bulundu. 23.Dönem’de aynı göreve yeniden seçildi. İyi düzeyde İngilizce bilen Çelik, bekârdır.

Mehmet Necati Çetinkaya Kimdir(AK Parti) :
1943 Elazığ Kadıköy doğumludur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olup İngilizce, Farsça, Arapça bilmektedir.
Mülki idare Amirliği,kaymakamlık,Çalışma Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı ve Vekilliği, Hatay, Giresun İl Emniyet Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı, Ordu, Konya Olağanüstü Hal Bölge, Bursa ve Manisa Valiliği, 20. Dönem Konya Milletvekilliği, TBMM Adalet Komisyonu ve İçişleri Komisyonu Başkanlığı, Güney Afrika – Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı, Dışişleri Komisyon Üyeliği ve KEİPA Başkan vekilliğigörevlerinde bulunmuştur.

Necdet Ünüvar Kimdir (AK Parti):
6 Haziran 1960’da Adana Ceyhan’da doğdu. Babasının adı Halil,Annesinin adı Müzeyyen’dir. Tıp Doktoru ve Öğretim Üyesi; Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde iç hastalıkları ile endokrinoloji ve metabolizma ihtisaslarını tamamladı. Doçent ve profesör oldu. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı’nda öğretim üyeliğinin yanı sıra Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Başkanlığı görevini yürüttü. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği üyeliğinde bulundu. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yaptı. İngilizce bilen Ünüvar, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Fatoş Gürkan Kimdir (AK Parti):
1 Ocak 1966’da Adana İli Karaisalı İlçesi Çevlik Köyü’nde doğdu. Babasının adı Yusuf, annesinin adı Fatma’dır. Avukat; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Serbest avukat olarak çalıştı. TEMA Vakfı, Türk Hukuk Enstitüsü ve Karaisalılar Derneği üyesi oldu. Adana Barosu’nda Çocuk Komisyonları ve Kültür ve Turizm Komisyonu’nda görev aldı. 23. Dönem’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi oldu. Orta düzeyde İngilizce bilen Gürkan,evli ve 2 çocuk annesidir.

Ali Küçükaydın Kimdir(AK Parti):
12 Ekim 1948’de Adana Saimbeyli’de doğdu. Babasının adı Mehmet, annesinin adı Emine’dir. Mülki İdare Amiri; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi.
Sırayla;
Sarıoğlan, Kangal Kaymakamlığı, Gümüşhane İl Hukuk İşleri Müdürlüğü; Çamardı, Aybastı, Orhaneli, Erdemli ve Orhangazi Kaymakamlığı; Diyarbakır, Manisa ve Gaziantep Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu.
22. Dönem Adana Milletvekili. Az Fransızca bilen Küçükaydın, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Mehmet Şükrü Erdinç Kimdir(AK Parti):
1976’da Adıyaman’da doğdu. Avukat; orta öğrenimini Adana İHL’de tamamladı.
AK Parti Teşkilatlarında görev aldı. Sırayla; Merkez Yüreğir İlçe Kurucu Gençlik Kolları Başkanlığı, Adana İl Gençlik Kolları Teşkilat Başkanlığı,Adana Gençlik Kolları İl Başkanlığı, Adana İl Yönetim Kurulu üyeliği ve 29 Mart 2009 Seçimlerinde Ak Parti Çukurova İlçe Seçim Kurulu üyeliği görevlerini yürüttü. Siyaset Akademisi programına katılarak mezun oldu. ve sertifika aldı. Parti hukukçusu ve eğitimcisi olarak tüm seçimlerde görevde bulundu. Erdinç, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Osman Faruk Loğoğlu Kimdir(CHP):
1941 doğumlu Osman Faruk Loğoğlu bir Türk diplomat ve eski Türk büyükelçisi Amerika Birleşik Devletleri 2005-2001 arasında görev yapmıştı.
Loğoğlu Tarsus Amerikan Koleji mezunu ve master siyaset bilimi ve onun lisans aldı .Brandeis Üniversitesi’nde de Waltham , MA üzerinde Wien Uluslararası Burs ve doktora dan Princeton
Üniversitesi , 1970 yılında.Loğoğlu ve Dış Hizmetleri (MFS), Bakanlığı Türk beş yıl-otuz deneyimi daha fazla olan ele almıştır.Özellikle, ilişkileri konuları ile ilgili Türkiye’nin dış Orta Doğu ve Avrupa .
Loğoğlu ise, merkezi Türkiye’de halen başkan Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde tankların bir lider,) düşünmek ASAM ( Ankara . Ayrıca, o Komisyonu Türk Milli olarak başkan yardımcısı porsiyon UNESCO ve Rölyef Afet Yerel Gönüllüleri Vakfı cumhurbaşkanı vekili olarak İşleri Dışişleri Bakanlığı Türk ve Stratejik Araştırmalar Merkezi Yönetim Kurulu üyesi olarak.Önceki Hizmetler Dışişleri Türk Bakanlığı giren, Loğoğlu siyasal bilimler alanlarında ders vermiştir.
Middlebury College in Vermont 1970 1969 arası.
için 1973 1976 itibaren Loğoğlu sekretere ilk pozisyonu düzenlenen Avrupa Birliği ve Dakka ,
Bangladeş 1976 den 1978 için.1980’lerde Büyükelçi Loğoğlu ve siyasi konularda ikili öncelikle merkezli sorumlulukları onun İşleri Dış oldu of Bakanlığı baş Bölümü Kıbrıs ve Yunanistan ile Türkiye Daimi Temsilciliği bir Danışmanı ibariyle görev konularda Birleşmiş Milletler in New York 1980 1984 için.1986 1989 itibaren Loğoğlu oldu başkonsolosluk Hamburg , Almanya . 1998 yılında müsteşar yardımcısı atandı.
Dr Loğoğlu büyükelçisi olarak görev yaptı Türk Bakü , Azerbaycan için 1996 1998 arası ve Kopenhag,Danimarka için 1993 1996 arası. 2001 yılında ABD büyükelçisi olarak görev üstlenmeden önce, 2001 2000 arasında dışişleri bakanlığı Türk müsteşar olarak atandı.

Ümit Özgümüş Kimdir(CHP):
1956 yılında Adana’da doğdu. Adana Erkek Lisesi mezunu olan Ümit Özgümüş, 1977yılında, Ortadoğu Teknik Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’nden ayrılarak iş hayatına atıldı. Özgümüş Döküm Sanayi A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevini yürüten Özgümüş, 1991 yılında Adana Sanayi Odası Meclis Üyeliği, 1993 yılında Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, 1995 yılında Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini yapmıştır. 1999 yılında Adana Sanayi Odası Başkanı seçilen Özgümüş, bu görevini 2011 yılı Mart ayına kadar sürdürmüştür.
Bu sürede, Adana Güçbirliği Vakfı Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi, Adana Yatırım Araştırma ve Geliştirme Merkezi Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde faaliyet gösteren KOBİ Girişim A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Üniversite Sanayi Ortak Araştırma Merkezi Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı görevlerini yapan Özgümüş, ayrıca Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkan Vekilliği, TOBB bünyesinde faaliyet gösteren Gümrük ve Turizm A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Üyeliği ve TOBB Sanayi Odaları Konsey Başkan Vekilliği görevlerini de yapmıştır.
2009 yılı yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Ümit Özgümüş, evli, iki çocuk babası ve İngilizce biliyor.

Turgay Develi Kimdir(CHP):
1962 Kadirli Adana doğumlu. Eğitim ve yüksek öğrenimini Adana’da tamamladı. 1981 yılından bu yana Adana’da gazetecilik ve yayıncılık yapıyor. Türkiye’de yaygın yayın yapan çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayınlandı. KENT Televizyonu ve KENT Gazetesi’nin sahibi.

Ali Demirçalı Kimdir (CHP):
Ali Demirçalı 1 Nisan 1965 tarihinde bir fabrika bekçisinin oğlu olarak Elazığ’da doğdu. İlkokulu Elazığ Yürekkaya İlkokulu’nda bitiren Ali Demirçalı, ortaokul ve liseyi Adana’da okudu.
Refika Halıcılar Ortaokulu’ndan mezun olan Demirçalı, liseyi de Ceyhan Lisesi’nde okudu.
Daha sonra Doğu Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümüne girdi. Atıldığı çalışma hayatı nedeniyle üniversite eğitimini tamamlayamadı.
1993 yılında Ara İnşaat, 1998’de AFD Yapı, 1999 yılında Asal Yapı ve 2005’ten itibaren de Astay
inşaat şirketinde iş hayatını sürdürdü.
Ali Demirçalı, halen kendi inşaat işlerini yürütüyor.Fidelya Demirçalı ile evli olan Ali Demirçalı’nın Burak ve Beyza adında iki çocuğu var.

Muharrem Varlı Kimdir (MHP):
22 Nisan 1969’da Adana Ceyhan’da doğdu. Babasının adı Abdulkadir, annesinin adı Hatice’dir. Eğitimci ve Çiftçi; Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdi.Serbest olarak çalıştı. Orta düzeyde İngilizce bilen Varlı, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Ali Halaman Kimdir(MHP):
KOZAN – 1954, Mehmet, Durdu – Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü – İş Adamı – XXI inci Dönem Adana Milletvekili – Evli, 3 Çocuk babasıdır.

Seyfettin Yılmaz Kimdir(MHP):
Seyfettin Yılmaz, 02.02.1968 tarihinde Adana’nın Pozantı İlçesinde doğdu.İlkokulu Yeşiller Köyü İlkokulunda, Ortaokulu Bandırma Şehit Süleyman Bey Parasız Yatılı Devlet Ortaokulunda tamamladı.
Liseyi Balıkesir Cumhuriyet Parasız Yatılı Devlet Okulunda bitirdi.
Daha sonra İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesinden 1989 yılında Orman Mühendisi olarak mezun oldu.
Ülkücü harekete İstanbul Orman Fakültesinde okul başkanı olarak başladı. İstanbul Ülkü ocakları başkan yardımcılığı görevinde bulundu. Rahmetli Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in cezaevinden tahliyesinden sonra 1986-1989 yılları arasında 3 yıl yanında bulundu.
1980 sonrası Adana Ülkü Ocaklarının kuruluşunda bizzat görev aldı.Çalışma hayatına 1991 yılında Kastamonu Tosya Orman İşletme Şefi olarak başladı. Ardından Kastamonu Daday Orman İşletme Şefliği, Ankara Bala Orman İşletme Şefliği, Ankara Merkez Orman İşletme Şefliği, Ankara Orman İşletme Müdür Yardımcılığı ve Ankara Orman İşletme Müdürlüğü görevlerinde bulundu.
Ankara Orman İşletme Müdürlüğünden sonra Sanayi ve Ticaret Bakanlığında Bakanlık Müşaviri görevinde bulunan Seyfettin Yılmaz bu görevinin ardından Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğünde Mühendis olarak görev yaptı.
Ankara’da görev yaparken KAMU-SEN’in kuruluşunda görev alıp, daha sonra TÜRK TARIM-ORMAN SEN Ankara Şube Başkanlığı görevini yürüttü.
28.05.2003-22.09.2009 tarihleri arasında Adana Orman Bölge Müdürü olarak görev yapan Seyfettin
Yılmaz’a;
• 2004 yılında Adana Valisi Sn.İ.Kemal Önal tarafından Teşekkür Belgesi
• 2005 yılında Adana Valisi Sn.M.Cahit Kıraç tarafından Teşekkür Belgesi
• 2007 yılında Adana Valisi Sn.M.Cahit Kıraç tarafından Takdir Belgesi
• 2008 yılında “Orman Yangınları ile Mücadele ve Ormanların Rehabilitasyonundaki başarılı çalışmaları nedeniyle” Adana Valisi Sn. İlhan Atış tarafından Takdir Belgesi, verildi.
• 1999 yılında Finlandiya’da,
• 2004 yılında Fas-Tunus’da Medcoastland Projesi (Akdeniz Kıyı Kuşağındaki Verimsiz Alanların Değerlendirilmesi),
• 2006 yılında İspanya’da,
• 2009 yılında KKTC’de (Kabuk Böceği Zararlısı ile Mücadele) ;Teknik İnceleme Gezilerine katıldı.
23.09.2009 tarihinde ASKİ Genel Müdürü olarak göreve başlayan Seyfettin YILMAZ 16.12.2010 tarihine kadar bu görevini sürdürdü.
XXIV. Dönem Milletvekilliği seçimlerine katılmak için 10.03.2011 tarihinde ASKİ Genel Müdürlüğü
İşletmeler Dairesi Başkanlığı görevinden istifa etti.Seyfettin YILMAZ evli ve bir kız çocuğu babasıdır.

Murat Bozlak Kimdir(Bağımsız):
1952 yılında Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinin Aktaş Köyü’nde doğdu.
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Uzun süre avukatlık yaptı. Halkın Emek Partisi’nin (HEP) kurucuları arasında yer aldı. HEP kapatılınca Demokrasi Partisi’nin (DEP) kuruluşunda yer aldı.
MYK üyeliği, genel başkan vekilliği ve genel sekreterlik yaptı. DEP’in kapatılmasıyla kurulan Halkın Demokrasi Partisi’nin (HADEP) Genel Başkanlığı’na getirildi. HADEP’in 2002 yılında kapatılmasıyla 5 yıl siyaset yasağı aldı. O tarihten beri aktif siyasete ara verdi. 1994 yılında uğradığı silahlı saldırıdan yaralı kurtuldu. 3 yıla yakın bir süre cezaevinde yattı.

ADIYAMAN:
Ahmet Aydın Kimdir(AK Parti):
Prof. Dr. Ahmet Aydın 1953 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Hobyarlı Ahmet Paşa İlkokulu, Samsun Anadolu Lisesi ve Ankara Fen Lisesi mezunu.Ahmet Aydın 1977 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdi. 1982 yılında aynı Fakülte’nin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünde uzmanlığını tamamladı. 1982-1986 yılları arasında Çorlu’da askerlik ve Eskişehir’de zorunlu hizmet görevini yerine getirdi. Tekrar döndüğü Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde 1988 yılında doçent, 1993 yılında Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı başkanı ve 1994 yılında da profesör oldu. Profesör Aydın evli ve bir çocuk sahibidir.

Mehmet Metiner Kimdir(AK Parti):
1960 yılında Adıyaman’ın Kahta ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Girişim, Yeni Zemin ve Sözleşme dergilerinin yayın yönetmenliğini yaptı. Refah Partisi il başkanı ve büyükşehir belediye başkanı olduğu dönemlerde Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Fazilet Partisi Genel Başkanı M. Recai Kutan’ın danışmanı olarak görev yaptı. 2000-2001 yıllarında HADEP genel başkan yardımcılığı görevinde bulundu. Bu partiden ayrıldıktan sonra aktif siyasete ara verdi. Star gazetesi yazarı.

Muhammed Murtaza Yetiş Kimdir(AK Parti):
1972 yılında Adıyaman’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini (Fatih İlkokulu, Gazi Ortaokulu, Adıyaman Lisesi) Adıyaman’da tamamladı.
1989 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul (Çapa) Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimine başladı. Okul yıllarında Hayat Vakfı bünyesinde öğrenci rehberlik faaliyetleri yürüttü.
Mezuniyetten sonra İstanbul Yenimahalle Doğumevi ve Çocuk Hastanesi’nde Çocuk Hastalıkları branşında uzmanlığını tamamladı.
2005 yılında Adıyaman’a döndü ve Adıyaman 82. Yıl Devlet Hastanesi’nde başhekim olarak görev aldı.
Bir hekim ve yönetici olarak pek çoğu Adıyaman ve Türkiye için bir ilk olan başarılı uygulamalara
imza attı. İngilizce bilen Yetiş, akademik yayınlarının yanı sıra, muhtelif gazete ve dergilerde yazılar yayınlandı.
Babası Yusuf YETİŞ, Avukat olup, 1989 yılında Refah Partisi İl Başkanı olarak görev yaptı. Dört dönem Baro Başkanlığı’nı yürüttü. Kurucusu olduğu AK PARTİ Adıyaman Teşkilatı’nda hakem heyetinde görev aldı.Annesi Sıdıka YETİŞ, ev hanımıdır.
Eşi Sema (KOPUZ) YETİŞ, 1977 Rize doğumludur. İstanbul (Çapa) Tıp Fakültesi’nde okurken başörtüsü sorunu nedeniyle okuldan atıldı.
Eğitimini yurt dışında tamamladı. AKDER’in başkanlığını yürüttü ve birçok başörtüsü mağduru
öğrencinin yurt dışında eğitimini tamamlamasına katkıda bulundu. Hekim olarak Adıyaman 82. Yıl Devlet Hastanesi’nde çalışmaktadır.
İbrahim Esed, Ahmet Bera, Zeynep Hanne isimli üç çocuğu bulunmaktadır.

Mehmet Erdoğan Kimdir(AK Parti):
30 Ekim 1956’da Adıyaman Besni’de doğdu. Babasının adı Hasan, annesinin adı Zeynep’tir. İş Adamı; AÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni bitirdi. Gaziantep MÜSİAD Şube Başkanlığı, Gaziantep Halıcılar Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, Gaziantep Ekonomisini Güçlendirme Vakfı Başkanvekilliği ve Kent Konseyi Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu. Az düzeyde Fransızca ve İngilizce bilen Erdoğan, evli ve 6 çocuk babasıdır.

Salih Fırat Kimdir(CHP):
Avukat Salih FIRAT İlk, orta ve lise eğitimini tamamladıktan sonra 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Aynı yıl Kocaeli Barosuna müracaatla Avukatlık stajına başlayarak 2003 yılında Avukatlık Ruhsatnamesini aldı. 2004 yılında askerlik görevini tamamlayan Avukat Salih FIRAT aynı yıl Karabaş Mah. Ekşi İş Merkezi No:5/510 İzmit/KOCAELİ adresinde kendi avukatlık bürosunu açtı.

AFYONKARAHİSAR:
Veysel Eroğlu Kimdir (AK Parti):
1948 yılında Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde doğmuştur.İlk öğretimini Şuhut Zaferyolu İlkokulunda tamamlamıştır. Şuhut Orta Okulunda 1. ve 2. sınıfı, son sınıfı ise Afyon’da okumuştur. 1966 yılında Afyon Lisesi’nden mezun olmuştur.
Veysel Eroğlu, tatil dönemlerinde babası rahmetli Hacı İbrahim Eroğlu’nun manifatura, tuhafiye ve
konfeksiyon dükkanında çalışırdı. Ayrıca tarlalarındaki mahsullerin sulama işleriyle meşgul olurdu. Suya olan sevgisi o tarihlerdeki çocukluk dönemlerinden başlamıştır. Geceleri ise hep okurdu. Şark ve garp klasiklerinin çoğunu okumuştur. Ayrıca mühendislik yanında tarihe de ayrı bir merakı vardı. Bu yüzden Afyon Lisesinde okurken İnşaat Yüksek Mühendisi olduktan sonra Tarih Bölümünde de okumayı kafasına koymuştu. Nitekim 1971 yılında İTÜ İnşaat Fakültesinden mezun olduktan sonra 1972 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne kaydolmuştur. Vatani hizmeti esnasında ve sonra İstanbul Teknik Üniversitesinde asistanlık yaparken İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi
Tarih Bölümünde tahsil görmüş ve ikinci Fakülteyi 1978 yılında bitirmiştir. 1971 İTÜ İnşaat
Fakültesinden İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezuniyetinden sonra vatani vazifesini yaptığı Erzincan 3. Ordu İnşaat Emlak Başkanlığında çok sayıda askeri tesise imzasını atmıştır.
Askerlik hizmetinden sonra akademik hayata atılmış, önce Yıldız Teknik Üniversitesinde bilahare İTÜ İnşaat Fakültesinde akademik hayata devam etmiştir. İTÜ de 1978 yılında Çevre Mühendisliği Bölümünün kuruluşunda vazife almış, 1980 yılında doktorasını tamamladıktan sonra bir yıl süre ile Hollanda’da doktora sonrası çalışmalar yapmıştır. Orada dönem birincisi olmuş, 1982 yılında yurda döndükten sonra ilk kitabı olan Su Tasfiyesini yazmış, binlerce inşaat ve çevre mühendisinin yetişmesinde emek sarf etmiştir. 1984 yılında Doçent, 1991 yılında ise Profesör unvanını kazanmıştır. Bu esnada kamu kurum ve kuruluşları, sanayi ve belediyelere müşavirlik, proje yapım ve kontrollük hizmetlerinde vazife almıştır. Çevre Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanlığı ve Fakülte Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır.

Sait Açba Kimdir(AK Parti):
10 Temmuz 1950 yılında Kütahya’da doğdu. Babasının adı Ömer, annesinin adı Makbule’dir. Mali İktisatçı ve Öğretim Üyesi; Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi. Doktora eğitimini, Anadolu Üniversitesi Afyonkarahisar İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde 1985 yılında tamamladı. 1990 Yılında mali iktisat doçenti oldu. Afyon Kocatepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyeliği yaptı. Afyon İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı ve Maliye Bölüm Başkanlığı görevlerinde bulundu. 20, 21 ve 22. Dönem Afyonkarahisar Milletvekili. 20. Dönem’de Avrupa Konseyi Üyesi oldu. 22. Dönem’de TBMM Plan ve
Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 23. Dönem’de aynı Komisyon’un Başkanlığına yeniden
seçildi. İyi düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Açba, evli ve 2 çocuk babasıdır.
Halil Ürün (AK Parti); 1947 yılında Konya’nın Yunak ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Yunak’ta tamamlayan ÜRÜN, parasız yatılı olarak girdiği Adana Erkek Lisesini 1964 yılında bitirdi. Aynı yıl girdiği İTÜ İnşaat fakültesinden Mart 1970 yılında İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu.
1969-71 yılları arasında Karayolları 3. Bölge Müdürlüğünde Köprü Kontrol ve Şantiye Mühendisliği yaptı. 1971 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesine Asistan olarak atandı. 1973 yılında mesleki çalışmalarda bulunmak üzere Üniversitesi tarafından 1 yıl süre ile İngiltere’ye yollandı. İTÜ İnşaat Fakültesinde başladığı doktora çalışmalarını 1978 yılında tamamlayarak “doktor” ünvanını aldı. Daha sonra aynı bilim dalında “doçentlik” unvanını kazandı. 1971-88 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde 17 yıl öğretim üyeliği yaptı.
1988 yılında Üniversiteden ayrılarak Refah Partisinden Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu. 26 Mart 1989’da yapılan seçimlerde %40’ın üzerinde oy alarak bu göreve seçildi. 1994’te tekrar aday gösterildiği bu göreve %49 oyla ikinci kez seçildi. Toplam 10 yıl boyunca bu görevi başarı ile yürüttü. Görevde bulunduğu 1993 yılı içinde Japonya’da tertip edilen “The World Lead of City Conferance”ına Japon Hükümetince davet edildi. Burada,dünyanın “Şehir Öncüsü” 8 belediye başkanı
arasına girerek ödül aldı. Çok sayıda bilimsel makalesi olan ÜRÜN, ulusal ve uluslar arası pek çok kongre sempozyum ve konferansa katılmıştır. Ürün, halen emekli olup, kısmi statüde İstanbul
Büyükşehir Belediyesinde danışmanlık yapmaktadır.

Ahmet Toptaş Kimdir(CHP):
1949 Yılında Afyon Sandıklı Ekinova Köyü’nde doğan Ahmet Toptaş, Ankara Yüksek Öğretmen Okulunu, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümünü, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Şuhut ve Sandıklı Liselerinde Kimya-Fizik Öğretmenliği yapan Av. Ahmet Toptaş 12 Eylül darbesinden sonra avukatlık mesleğine başladı. Halen avukatlık yapmakta.

Kemalettin Yılmaz Kimdir(MHP):
1956 yılında Afyonkarahisar’da doğdum İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Afyonkarahisar‘da tamamladım.1981 yılında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Ziraat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldum. Memuriyet hayatıma Mersin/Erdemli –Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde Mühendis olarak başladım.
Asteğmen olarak yaptığım askerlik görevimden sonra: 1983-1992 yılları arasında Erzincan-Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nde Teknik Eleman, Şube Şefliği, Müdür Yardımcılığı ve Enstitü Müdürlüğü görevlerini yürüttüm.
1988 yılında kurulan Erzincan-Laborant Meslek Lisesi’nin Kurucu Müdürlüğü görevini yaptım
1992 yılında ilk görev yerim olan Mersin/Erdemli-Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’ne
Enstitü Müdürü olarak atandım.
1994-1995 yılları arasında Gaziantep-Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü’nde Enstitü Müdürü olarak görev yaptım.
1995-1999 yılları arasında Yalova-Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü olarak görev yaptım. Ağustos 1999-2002 yılları arasında Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü görevini yürüttüm. 1993 yılında Milli Prodüktivite Merkezi tarafından YILIN İŞVERENİ seçildim.
1999-2003 yılları arasında TİSK’e bağlı TÜHİS (Türkiye Ağır Sanayi ve Hizmet Sektörü İşverenleri Sendikası)’de Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttüm.
Her yıl Haziran ayında Cenevre’de yapılan İLO (Dünya Çalışma Örgütü) toplantılarında 2000-2001 ve 2002 yıllarında Türkiye’yi temsilen çalışmalara katıldım. Muhtelif zamanlarda Almanya, Fransa, İngiltere, İsviçre, Amerika, Meksika ve Hindistan’da düzenlenen araştırma, inceleme ve eğitim amaçlı programlara katıldım
22 ve 23 dönem Milletvekilliği Genel Seçimlerine MHP Afyonkarahisar 3. sıra Milletvekili Adayı olarak katıldım.27 Eylül 2009 tarihinde yapılan MHP Afyonkarahisar Olağan İl Kongresi’nde MHP Afyonkarahisar İl Başkanı seçildim.
Haziran2011’de yapılacak olan 24Dönem Milletvekilliği Seçimlerinde aday adayı olmak için 30.12.2010tarihinde MHP İl Başkanlığı görevinden ayrıldım.Evli ve iki çocuk babasıyım.

AĞRI:
Mehmet Kerim Yıldız Kimdir (AK Parti):
1965 doğumlu Mehmet Kerim YILDIZ Ağrı İmam Hatip Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’ni 1990 yılında bitirdi.
Yükseklisansını Konya Selçuk Üniversitesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalında yapan Op.Dr. Mehmet Kerim YILDIZ, Almanca, İngilizce, Arapça bilmektedir.22.Dönem Ağrı Milletvekili olarak mecliste bulundu. TBMM Sağlık Komisyonu ile Barış için Asya Parlementerler Birliği üyesi olarak görev yaptı. Evli ve 3 Çocuk babasıdır.

Ekrem Çelebi Kimdir(AK Parti):
17.09.1965 tarihinde doğmuştur.

Fatma Salman Kotan Kimdir(AK Parti):
10 Ekim 1970’te Ağrı Doğubayazıt’ta doğdu.
Babasının adı Ahmet, annesinin adı Aliye’dir. Mali Müşavir; Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. Serbest mali müşavir olarak çalıştı. 23. Dönem’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği görevinde bulundu. Kotan, evli ve 3 çocuk annesidir.

Halil Aksoy Kimdir(Bağımsız):
1948 Ağrı Aşağıdaredi köyünde doğdu. 12 yıl öğretmenlik yaptı. Evli 2 çocuk babası.

AMASYA:
Naci Bostancı Kimdir(AK Parti):
Prof. Naci Bostancı 1957’de Amasya’da doğdu. AÜ SBF’yi bitirdikten sonra İ.Ü. İktisat Fakültesi’nde lisansüstü eğitimini tamamladı. 1990’da doçent 1996’da profesör oldu.
1984’den bu yana Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde görev yapıyor. Çok sayıda kitabı çeşitli dergi ve gazetelerde de yazıları yayınlandı. Bostancı “Bürokrasinin konumu gereği referans çerçevesini seçmenler sivil kesimler oluşturmaz. Fakat politik aktörlerin sorunları çözmede yeterince performans gösteremedikleri ve insanların kurtarıcı talep etmeye başladıkları dönemlerde bürokrasi alternatif bir siyasal güç biçiminde çalışmaya başlar” diyor.

Avni Erdemir Kimdir (AK Parti):
20 Şubat 1964’te Amasya’da doğdu. Babasının adı Sıttık,annesinin adı Ayşe’dir. Öğretim Üyesi; Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı’nda tamamladı. Kardelen Dergisi’nde Yazı İşleri Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı değişik okullarda öğretmenlik ve idarecilik yaptı. Gazi Üniversitesi Kırşehir Eğitim Fakültesi’nde okutman olarak çalıştı. Amasya Eğitim Fakültesi’ne yardımcı doçent olarak atandı. Amasya Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanlığı görevinde bulundu. Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yürüttü. Değişik dergilerde çok sayıda makalesi yayınlandı ve bir kitabı basıldı. Farsça bilen Erdemir, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Ramis Topal (CHP):
1960 Yılında Amasya ili, Gümüşhacıköy ilçesi, Beden köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Gümüşhacıköy de tamamladık dan sonra 1980 Yılında istanbul’a taşındı. Aile şirketi olan,Matsan Matbaa Cilt Malzemeleri Ltd. Şti. kurucusu ve şirket müdürü olarak ticarete atıldı sonra sırasıyla, Ank. Matsan Kimya Ltd. Sti. ve Dc Kimya Matbaa Malzemeleri Ltd. şirketlerinide kurarak ticari faliyetini genişletti.Bu şirketlerinde Yönetim kurulu başkalığını sürdürmektedir. Ayrıca CHP Fatih ilçesinde iki dönem yönetim kurulu üyeliği yaptı.Yine Fatih den CHP İstanbul kurultay delegesiseçildi. Sosyal yönü aktif olan Topal, dernek çalışmalarındaki başarısı ile öne çıkmaktadır. Sırası ile Gümüşhacıköy İlçesi ve Köyleri Derneği GÜMYAD kurucu üyeliği ve yönetim kurulu üyeliği yaptı.
Amasyalı Sanayici İş Adamları Dernegi (ASIAD) kurucu üyeliği, başkan yardımcılığı ve halen başkanlığı. Amasya Dernekler Federasyonu (ADEF) kurucu üyeliği, Yönetim kurulu üyeliğinde bulunmuş ve denetleme kurulu üyeliğini sürdürmektedir. Ayrıca Fatih Yunus Emre Cem Evi Derneği kurucu üyesi ve başkan yardımcılığını yürütmektedir. Dernekler üzerinden çok sayıda öğrenciye burs vererek eğitimlerini sürdürmelerine yardımcı olmuştur. Ramis TOPAL; Fenerbahçe Spor Kulübü kongre üyesi olup,Fenerbahçe Boks şubesine önemli katkılarda bulunmaktadır. 100 e yakın Amasya Derneklerine maddi ve manevi destekler sunan ve sunmaya devam eden Topal, evli ve 2 çocuk babasıdır.

ANKARA 1. BÖLGE:
Ali Babacan Kimdir (AK Parti):
1967 yılında Ankara’da doğdu. 1985’te TED Ankara Koleji’ni birincilikle bitirdi. 1989 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden, 4.00’lık ortalama ile üniversite birincisi olarak mezun oldu.
1990 yılında Fulbright bursunu kazanarak, Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. 1990 – 1992 yılları arasında ABD Northwestern Üniversitesi Kellogg School’da İşletme dalında yüksek lisans (MBA) yaptı. Yüksek lisans çalışmalarında, Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası İş İdaresi dallarında uzmanlaştı.
1992 – 1994 yılları arasında, Amerika’da finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette danışman olarak çalıştı. 1994 – 2002 yılları arasında Ankara’da ticaretle uğraştı.2001 yılında AK Parti Kurucu Üyesi ve MKYK üyesi oldu. 19 Kasım 2002 tarihli 58’inci Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine atanmıştır.2007 seçimlerinde AK pArti2den milletvekili seçildi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak kabinede yer aldı.Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.Evli ve üç çocuk babasıdır.

Bülent Gedikli Kimdir(AK Parti):
Bülent Gedikli, 27 Temmuz 1964’de Trabzon’da doğdu. Babasının adı Ali, annesinin adı Şadıman’dır. Yeminli Mali Müşavir; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nü bitirdi. Yüksek lisansını ABD Northeastern Üniversitesi Para Banka Bölümü’nde; doktorasını İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde iktisat politikaları alanında tamamladı. Maliye Bakanlığı’nda Maliye Müfettişliği ve Başmüfettişlik yaptı. Bakan Özel Danışmanlığı, Gelirler Genel Müdür Yardımcılığı ve Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Özel sektörde yeminli mali müşavir olarak çalıştı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyesi oldu. 22. Dönem Ankara Milletvekili. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Gedikli, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Reha Denemeç Kimdir (AK Parti):
1961 yılında Elazığ’da doğdu. 1984 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. 1991 yılında ABD’de “University of Delaware”de Ekonomi Mastırını tamamladı.
Özal döneminde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığında Özel Kalem Müdürü olarak göreve başladı. 1987 yılından itibaren, Hazine, Dış Ticaret, Planlama, Özelleştirme ve Kamu Bankalarından sorumlu Devlet Bakanlığında önce Özel Kalem Müdürü ve daha sonra Müşavir olarak çalıştı.1993 yılında rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın “İkinci Değişim Programı”nı hayata geçirmek üzere kardeşi Yusuf Bozkurt Özal tarafından kurulan “Yeni Parti”nin, Genel Başkan Danışmanı oldu. Devlet Planlama Teşkilatı, Ekonomik Modeller ve Stratejik Araştırmalar Genel Müdürlüğünde Uzman olarak çalışırken, 1997 yılında aynı kurumun Genel Sekreter Yardımcılığı ve daha sonra Genel Sekreter Vekilliği görevlerine atandı. Türk Standardları Enstitüsü Teknik Kurulu, Başak Sigorta Yönetim Kurulu gibi birçok kurum ve şirkette görev aldı. 1998 yılında İstanbul Holiday Inn ve Crown Plaza Otellerinin sahibi olan Ataköy Otelcilik AŞ.’nin Yönetim Kurulu Başkanı oldu. 2001 yılında, Türkiye’de ve Orta Asya’da farklı alanlarda birçok yatırımı olan bir Holdingin Enerji Grubunda üst düzey yönetici olarak çalışmaya başladı. Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kurucusu, Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısıdır (Ar-Ge). 03 Kasım 2002 tarihinde Ankara Milletvekili seçildi.Evli ve 2 çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

Tülay Selamoğlu Kimdir (AK Parti):
1966 Kırıkkale doğumlu. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunu. Halen serbest mimarlık yapmaktadır. Daha önce AK Parti Ankara İl Başkan Yardımcılığı ve Halkla İlişkiler Birim Başkanlığı görevinde bulunan Selamoğlu, şu anda AK Parti Ankara İl Kadın Kolları Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Nazmi Haluk Özdalga Kimdir(AK Parti): Haluk Özdalga, 10 Ocak 1948’de İstanbul’da doğdu. Babasının adı Numan, annesinin adı Emine Nimet’tir. İnşaat Yüksek Mühendisi; Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Altyapı ve çevre konularında hizmet veren bir mühendislik firmasının kurucusu oldu ve yöneticiliğini yaptı. Toplumcu Düşün ve Sosyal Demokrat Ufuk dergilerinin editörlüğünü yaptı. Siyaset felsefesi, dış politika ve güncel sorunlar üzerine pek çok gazete ve dergide makaleleri yayınlandı. Avrupa sosyal demokrasisini anlatan “Sosyal Demokrasinin Oluşumu” ve “Kötü Yönetilen Türkiye” adlı kitapları basıldı. 23. Dönem’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Çevre Komisyonu Başkanı oldu. Çok iyi düzeyde İngilizce ve İsveççe, az düzeyde Rusça ve Bulgarca bilen Özdalga, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Yalçın Akdoğan Kimdir (AK Parti):
1969 yılında İstanbul Üsküdar`da doğdu. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Yüksek Okulu Basım Yayımcılık Bölümü mezunu. İletişim Bilimleri Yüksek Lisans Programını tamamladı ve aynı yıl Marmara Üniversitesi Siyaset ve Sosyal Bilimler üzerine doktora çalışmasına başladı.
1991 yılında Hürriyet Vakfı`nın düzenlediği Genç Gazeteciler yarışmasında Haber-Röportaj, Araştırma-İnceleme ve Sayfa Düzeni dallarında ödüle layık görüldü. Yeni Zemin dergisinde Genel Yayın Koordinatörü olarak çalıştı. Millî Gazete ve Nehir dergisinde makaleleri yayımlanan yazar bir yerel idarede yöneticilik yapmaktadır.

Fatih Şahin Kimdir(AK Parti):
1965 yılında AFYON’da doğan Vali Fatih ŞAHİN, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. 2001 – 2002 yıllarında Kamu Yönetimi alanında İngiltere’de Yüksek Lisans yaptı.1988 yılında Kaymakam Adaylığı, 1991 – 1993 yılları arasında Ordu – Çaybaşı, 1993 – 1995 yılları arasında Kahramanmaraş – Çağlayancerit, 1995 – 1997 yılları arasında Erzurum – Oltu, 1997 – 2002 yılları arasında Manisa – Kırkağaç ve 2002 – 2003 yılları arasında Bursa – Yenişehir Kaymakamlığı görevlerinde bulundu.2003 – 2006 yılları arasında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdür Yardımcılığı yapan ŞAHİN, 15.05.2006 tarihinde Karaman Valiliği görevine başladı.İngilizce bilen Fatih ŞAHİN, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Ülker Güzel Kimdir(AK Parti):
07.02.1944 tarihinde doğmuştur. Mesleği Ekonomisit.

Süleyman Sencer Ayata Kimdir (CHP):
Ünlü sosyolog Prof. Sencer Ayata ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü olarak görev yapıyor.

Mehmet Emrehan Halıcı Kimdir(CHP):
Mehmet Emrehan Halıcı, 26 Nisan 1956’da Konya’da doğdu. Babasının adı Feyzi, annesinin adı Mümine Neriman’dır. Elektrik ve Elektronik Mühendisi; Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Yüksek lisansını ODTÜ’nün aynı bölümünde tamamladı. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde Asistanlık yaptı. Halıcı şirketler grubunu kurdu. Halıcı Bilgi İşlem ve Halıcı Yazılım AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü. ODTÜ Teknopark ODTÜ-Halıcı Yazılımevi’nin kuruculuğunu yaptı. Yazılım Sanayicileri Derneği Başkanlığı,Türkiye Bilişim Vakfı Başkan Yardımcılığı, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanlığı, Dünya Satranç Federasyonu Asbaşkanlığı ve Türkiye Zekâ Vakfı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 21. Dönem Konya Milletvekili. İngilizce bilen Halıcı, 2 çocuk babasıdır.

Emine Ülker Tarhan Kimdir (CHP):
1963 Tarsus doğumlu, evli ve iki çocuk annesi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. İslahiye ve Sandıklı’da hakimlik yapan Tarhan, 2001’den bu yana Yargıtay’da görev yapıyor. Eşi de Yargıtay üyesi olan Emine Ülker Tarhan, halen Yargıtay 4. Ceza Dairesi’nde Tetkik Hakimi olarak görevini sürdürüyor. “Hakaret ve Tehdit Suçları’ adında bir de kitabı bulunuyor. YARSAV’ın bir önceki yönetiminde genel sekreter olarak görev alan Emine Ülker Tarhan, 15 Kasım 2009 tarihinden beri YARSAV Başkanlığı’nda bulunuyor.

Aylin Nazlıaka Kimdir(CHP):
ODTÜ iktisat bölümü mezunu olan Aylin Coşkunoğlu Nazlıaka 42 yaşında..Çalışma yaşamına Koç Holding’de başlamış ve daha sonra 24 yaşındayken kendi firmasını kurmuş. 2001 yılında “yılın iş kadını”, 2008 yılında da “Yılın Genç İş Kadını” ödüllerini almış. Siyaset yaşamına 6 ay önce CHP’de kadın kolları MYK üyesi olarak başlayan Nazlıaka, “Neden aktif siyasete girdiniz” sorusuna “24 yaşında kendi firmasını kurmuş ve bunu Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri haline getirmiş bir iş insanıyım. Bilgi ve birikimimi CHP’ye taşımak istiyorum” yanıtını verdi.

Bülent Kuşoğlu Kimdir (CHP):
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okudu. SSK’da genel müdür yardımcılığı görevinde bulundu.

Levent Gök Kimdir(CHP):
1959 doğumlu. Evli ve iki kız çocuğu babası. Serbest avukat.

Yıldırım Tuğrul Türkeş Kimdir(MHP):
1 Aralık 1954’te İstanbul’da doğdu. Babasının adı Alparslan, annesinin adı Muzaffer Şükriye’dir. Ekonomist ve İş Adamı; Hacettepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdi. Ticaret Bakanlığında Basın Danışmanlığı, Ortadoğu gazetesinde Yönetim Kurulu Başkanlığı, Akşam ve Son Havadis gazeteleri ile Yeni Harman haftalık dergisinde köşe yazarlığı yaptı. Ticaret fuarı organizasyonu alanında Turkuaz Fuarcılığı kurdu. PETKİM AŞ ve TC Kalkınma Bankası’nda Yönetim Kurulu Üyeliği, Ataköy Otelcilik AŞ’de Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Turtle Sigorta Aracılık Hizmetleri ve Karuzel Medikal, Elektronik Limited Şirketi’nin ortağı oldu ve şirketlerin müdürlük görevini üstlendi. Karuzel Uzay Uydu Görüntüleri Çözümleme ve İşleme Teknolojileri Sanayi ve Ticaret AŞ’de Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. Aydınlık Türkiye Partisi Kurucu Üye ve Genel Başkanlığı görevini üstlendi. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Türkeş, 3 çocuk babasıdır.

Zühal Topçu Kimdir(MHP):
1960 yılında Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Sosyolojisi Bölümü’nden 1982 yılında mezun oldu. 1986 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde öğretim elemanı olarak akademik hayatına başladı. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanlığı ve Girne Amerikan Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde dekanlık yaptı. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. MHP MYK Üyesi. MHP Siyaset ve Liderlik Okulu Koordinatörü ve Genel Başkan Başdanışmanı. Yayınlanmış birçok makale ve kitabı bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk annesi.

ANKARA 2. BÖLGE:
Cemil Çiçek Kimdir(AK Parti):
Cemil Çiçek, 15 Kasım 1946’da Yozgat’ta doğdu. Babasının adı Hacı Ahmet, annesinin adı Meliha’dır. Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Serbest Avukat olarak çalıştı. Yozgat Belediye Başkanlığı yaptı.Anavatan Partisi kurucu üyesi oldu. 18. Dönem Yozgat, 20, 21, 22. Dönem Ankara Milletvekili. 18 ve 20. Dönem’de (Turgut Özal, Yıldırım Akbulut ve Mesut Yılmaz hükümetlerinde) Devlet Bakanlığı, 22. Dönem’de (Erdoğan hükümetinde) Adalet Bakanlığı yaptı. 23. Dönem’de Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı görevine atandı. İngilizce ve orta düzeyde Fransızca bilen Çiçek, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Haluk İpek Kimdir(AK Parti):
2 Şubat 1963’te Amasya Suluova’da doğdu. Babasının adı Ali, annesinin adı Habibe’dir. Avukat; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Türk Hukuk Enstitüsü Genel Başkanlığı, Hukuk ve Demokrasi Kurumu Genel Başkanlığı, Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Birliği ve Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Hukuk Müşavirliği, Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyeliği görevlerinde bulundu. 22. Dönem Ankara Milletvekili. 22. Dönem’de Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı olarak görev yaptı. İyi düzeyde İngilizce bilen İpek, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Salih Kapusuz Kimdir(AK Parti):
1954’te Kayseri Develi’de doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Hatice’dir. İşletmeci; Erzurum Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Serbest ticaretle uğraştı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyesi oldu. 19., 20. ve 21. Dönem Kayseri, 22. Dönem Ankara Milletvekili. 20. Dönem’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Üyeliği yaptı. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Başkanlığı görevinde bulundu. Kapusuz, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Nurdan Şanlı Kimdir(AK Parti):
Nurdan Şanlı ??AKP ‘ den ??Ankara 2. Bölge Milletvekili Adayı ??gösterilmiştir. 1954 Ankara – Nallıhan doğumlu. A.İ.T.İ.A. Mali Bilimler ve Muhasebe Y. O. İşletme Bölümü mezunu. Devlet memuriyetinden emekli oldu. Koru – Marka – Patent Şirketinde marka-patent vekili ve sorumlu müdür olarak çalıştı. 1.Eylül.2003’te AK Parti Ankara İl Kadın Kolları Başkanı olarak siyasete başladı. 1. Olağan kongrede MKYK üyeliğine seçildi. 22.Temmuz. 2007’de Ankara 2.Bölgeden Milletvekili adayı oldu. Şu anda Genel Merkez Kadın Kolları Teşkilat Başkanlığı görevini sürdürüyor. Şanlı evli ve bir kız çocuk annesidir.

Ahmet İyimaya Kimdir(AK Parti):
Ahmet İyimaya, 22 Kasım 1950’de Amasya/Yuva Köyü’nde doğdu. Annesi Habibe, babası Musa’dır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni birincilikle bitirdi. Ankara Barosuna bağlı olarak yıllarca serbest avukatlık yaptı. Türk Hukuk Kurumu Bilim Kurulu ve TEMA Vakfı Kurucu Danışma Kurulu Üyesidir. Sorumluluk hukuku, siyaset hukuku alanlarında yayınlanmış kitapları ve makaleleri var. 20., 21. Dönem Amasya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 23. Dönem’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı oldu. İyi düzeyde Arapça, az düzeyde Fransızca ve İngilizce bilen İyimaya, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Cevdet Erdöl Kimdir (AK Parti):
Cevdet Erdöl, 16 Şubat 1958’de Trabzon Sürmene’de doğdu. Babası Hasan bey Annesi Ayşe hanımdır. Tıp Doktoru ve Öğretim Üyesi; İstanbul Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi’nden askeri doktor olarak mezun oldu.Ankara GATA’da İç Hastalıkları ve Kardiyoloji İhtisası yaptı. ABD’de Washington DC’de eğitim gördü. Ağrı ve Ankara Mevki Askeri Hastanelerinde çalıştı. GATA’da Yardımcı Doçent olarak görev yaptı. Bursa Yüksek İhtisas Hastanesi’ne atandı. Doçent olarak, KTÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyeliği ve Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı.
2002’de profesör oldu. Yüzden fazla araştırması ve makalesi ulusal ve uluslararası yayınlarda yer aldı.
22. Dönem Trabzon Milletvekili. 22. Dönem’de TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu. 23. Dönem’de aynı Komisyon’un Başkanlığına yeniden seçildi.
Adalet Komisyonu’nda oybirliğiyle kabul edilen ‘Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl tarafından teklif edildi. Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edildive 19 Mayıs 2008 tarihinde yürürlüğe girdi.
Sigara yasağının kapsamını genişleten 12 maddelik teklif, kamu hizmet binalarının, koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan binaların kapalı alanlarında, ayrıca taksi hizmeti verenler de dahil olmak üzere, kara yolu, demir yolu, deniz yolu ve hava yolu toplu taşıma araçlarında sigara içilmemesini öngörüyor.İyi düzeyde İngilizce bilen Erdöl, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Zelkif Kazdal Kimdir(AK Parti):
1975’te Rize’de doğdu. Avukat; Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Ankara’da serbest avukatlık görevini yürütmüştür. AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi ve AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Kurucu Başkanlığı yaptı. Orta düzeyde İngilizce bilen Kazdal, evlidir.

Emrullah İşler Kimdir (AK Parti):
AK Parti Ankara 2. bölge milletvekili aday adayı Gazi Üniversitesi Arap Dili Anabilim Dalı Başkanı ve Başbakan Başmüşaviri Prof. Dr. Emrullah İşler,
07.01.1960 doğumludur.Mesleği:Öğretim Üyesi

Seyit Sertçelik Kimdir(AK Parti):
Seyit Sertçelik 1964 yılında Bolu ili Gerede ilçesinde doğdu.Ankara’nın Altındağ ilçesi Önder mahallesindeki ilk ve orta öğreniminden sonra, Gülveren Lisesinden mezun oldu.
Gençlik yıllarında boş vakitlerinde babasının Ankara Siteler’deki demir doğrama atölyesinde çalıştı.Lise yıllarında yaz tatillerinde Ankara?da MESA İnşaat şantiyelerinde tünel kalıpçı olarak çalıştı.Yüksek Öğrenimini Odtü Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünde 1990 yılında tamamladı.1991 yılında Ankara Üniversitesi Tarih Bölümünde Araştırma görevlisi oldu.1991’de Sovyetler Birliğine bağlı iken Özbekistan Cumhuriyeti Fergana Devlet Üniversitesi’nde misafir Öğretim görevlisi olarak 6 ay görev yaptı.1993’de Antalyada düzenlenen ilk ‘Türk Dünyası Kurultayı’nda görev aldı.
1994’de Doktora yapmak üzere Ankara üniversitesi tarafından Rusya’nın Sankt Petersburg şehrine gönderilerek, bilimsel çalışmalarını Sankt Petersburg Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesinde sürdürdü.Doktora yaptığı dönemde Sankt Petersburg’da bulunan Tarihi Tatar Camiinin retorasyonunun yapılmasına öncülük ederek, Diyanet Vakfı ve Sankt Petersburg Müftülüğü arasındaki koordinasyonu sağladı.Moskova ve Sankt Petersburg’daki Rus devlet arşivlerine giren ve Ermenice bilen ilk Türk tarihcisi olarak, Ermeni Sorunu üzerine sekiz Rus arşivi ve kütüphanelerinde yıllar süren araştırmalarda bulundu.
2009’da ‘Rus ve Ermeni Kaynakları Işığında Ermeni Sorununun Ortaya Çıkış Süreci 1678-1914′ isimli kitabı Türkçe ve İngilizce olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yayımlandı.
Baskısı tükenmiş ve 2. eli sahaflarda nadir eser olarak aranan bu kitabın yeni baskısı yine T.B.M.M. tarafından şu an tekrar basılmak üzere.Yine bu kitabın Rusça çeviriside tamamlanmıs olup T.B.M.M tarafından yakın zamanda basılacak.2009’da Ankara Üniversitesinde Genel Türk Tarihi alanında Profesör oldu.En önemli çalışmalarından biriside Rusya arşiv belgeleri ve Ermeni kaynaklarını kullanarak yazdığı; 1914-1918 dönemini kapsayan kitabı da yakın bir zamanda baskıya girecektir.Günümüzdeki Ermenistan Devleti topraklarının Müslüman Türk yurdu olduğunu Ermeni kaynaklarıyla kanıtlayan çalışmaları konuya ayrı bir boyut kazandıracaktır.Rusça, İngilizce ve Ermenice başta olmak üzere pek çok dil ve Türk lehçelerini (Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Başkurdistan, Tataristan, Kazakistan ve Kırgizistan) bilmektedir.rmeni Sorunu, Türk-Rus siyasi ve ekonomik ilişkileri, Rusya’da yaşayan Müslüman ve Türk toplumlar üzerine bilimsel çalışmalar yapmak üzere uzun yıllar eşiyle birlikte yurt dışında bulundu.

Ayşe Gülsün Bilgehan Kimdir (CHP):
Paris Siyasal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Bilkent Üniversitesi öğretim üyeliği, İnönü Vakfı başkan yardımcılığı, XXII. dönem Ankara milletvekilliği ile Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) ve Batı Avrupa Birliği (BAB) Asamblesi Türk Delegasyonu üyeliği yapmıştır. Evli ve 3 çocuk annesidir. İsmet İnönü’nün kızı Özden İnönü ile gazeteci Metin Toker’in kızıdır.Parti meclisi toplantısında yönetime güvensizlik oyu veren 11 arkadaşıyla birlikte CHP’de yeni bir muhalif grup oluşturmuştur.

İzzet Çetin Kimdir(CHP):
1953 Bolu doğumlu İzzet Çetin, CHP’de 22. dönem milletvekili olarak görev yaptı.Ankara İTİA Sevk ve İdarecilik Yüksek Okulu mezunu. İşçi, Serbest Mali Müşavir, Sendikacı – DİSK Aster-İş Sendikası Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi, Türk Harb-İş Sendikası Gölcük Şube Başkanı, Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı, Türk-İş Başkanlar Kurulu Üyesi, Uluslararası Kamu Sendikaları (PSI) Yönetim Kurulu Üyesi, Kamu İşletmeciliğini Geliştirme Vakfı (KİGEM) Yön.Kur. Üyesi, Türkiye İnsan Hakları Kurumu Vakfı (TİHAK) Kurucu Üyesi olarak görev yaptı.İzzet Çetin evli ve 2 Çocuk babası..

Sinan Aydın Aygün Kimdir (CHP):
Sinan Aydın Aygün, 1959’da Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitiminin ardından Ankara Gazi Üniversitesi’ne giren Aygün, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu.İş hayatına atılan ve inşaat sektöründe faliyet göstermeye başlayan Aygün, mütahitliğe başladı. Bunun yanında inşaat malzemeleri satışı da yapan Aygün, Fuat Ünal’ın ardından 1998 yılında Ankara Ticaret Odası Başkanı seçildi. Aygün, 2002’de yapılan seçimlerin ardından bu görevine devam etti.2002 yılında, Seçilmişleri ve Atanmışları İzleme Derneği (İZDER) Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün’ü, tutarlı politikası, ülkenin ulusal kaynakları ve güçlerinden yana koyduğu tavır, tek başına muhalefeti, tek başına gündem belirlemesi ve başkanı olduğu ATO’yu Türkiye’nin en güçlü sivil toplum örgütü haline getirmesindeki başarısından dolayı “Yılın Adamı” seçti.Sinan Aygün evli ve iki çocuk babasıdır.

Gökhan Günaydın Kimdir(CHP):
1964 yılında Amasya’da doğdu. 1985 yılında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünden mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. 1994-95 akademik yılında Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde (TODAİE) Kamu Yönetimi Lisansüstü Uzmanlık Programını (KYUP) tamamladı. 1997 yılında AnadoluÜniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu.2000 yılında Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezinde AvrupaBirliği Ortak Tarım Politikası Eğitimi’ni tamamladı. 2003 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi AB Sertifika Hukuku programındanmezun oldu. 2006 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Anabilim Dalında Avrupa Birliği Genişleme Sürecinde Türkiye Kırsal ve Tarımsal Politikalar başlıklı teziile Doktora çalışmasını tamamladı.Son üç yılı Başkan olmak üzere yedi yıldır Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu’nda görev alanGünaydın’ın tarım sektörü ile ilgili yayınlanmış kitap ve makaleleri bulunmaktadır.

Mustafa Erdem Kimdir(MHP):
Doğum Yeri ve Tarihi: Ankara 1957
Lisans: 1978
Yüksek Lisans:
Doktora: 1990
Yardımcı Doçent: 1993
Doçent: 2000
Profesor: 2000
Medeni Durum: Evli
Bildiği Yabancı Diller: Arapça, Fransızca

Özcan Yeniçeri Kimdir (MHP):
1954 yılında Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde doğdu. İlk ve orta tahsilini Gümüşhane’de, yüksek tahsilini Ankara’da tamamladı. 1987 yılında Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamladı. 1991 yılında Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yönetim Organizasyon dalında “Örgütlerde Çatışma ve Yabancılaşmanın Önlenmesinde Yönetime Katılmanın Rolü” adlı tezinin kabul edilmesiyle doktor unvanını aldı. 1998 yılında doçent, 2004 yılında profesör oldu. Niğde Üniversitesi’nde çeşitli aralıklarla Kamu Yönetimi Bölüm Başkanlığı, Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü yaptı.1999 yılında Kazakistan’daki Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde görev aldı. Bu üniversitede “Uluslararası İlişkiler Bölümü”nü kurdu ve bir yıl süreyle de başkanlığını yaptı. 2004 yılında AYSAM (Ahmet Yesevi Stratejik Araştırmalar Merkezi) Başkanlığına getirildi. İki yıl bu görevi yerine getirdi. Niğde Üniversitesi’ndeki görevi devam etmektedir. 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Milli Güvenlik Stratejileri Merkezi Başkanlığı görevini de yürütmektedir. 2003 yılında Prof. Dr. Osman Turan Kültür Araştırmaları Ödülü’nü aldı. Ortadoğu, Ayyıldız, Millet, Hergün ve Siyaset Ekseni gazetelerinde çeşitli aralıklarla köşe yazarlığı yaptı. Halen Yeniçağ Gazetesi’nde köşe yazarlığına devam etmektedir.

ANTALYA:
Vecdi Gönül Kimdir(AK Parti):
Mehmet Vecdi Gönül ERZİNCAN-1939, Mustafa Saffet, Lütfiye-A.Ü.Siyasal Bilgiler Fakültesi, TODAİE, ABD Güney California Üniversitesi Master-İngilizce-Mülki İdare Amiri, Vali-Kaymakam, Mülkiye Müfettişi, İçişleri Bakanlığı Özlük İşleri Genel Müdürü, Kocaeli Valisi, Emniyet Genel Müdürü, Ankara, İzmir Valisi, YÖK Kurucu Üyesi, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı, Sayıştay Üyesi ve Başkanı, Avrupa ve Dünya Sayıştaylar Birliği Divan Başkanı, Dünya Sayıştaylar Birliği Teşkilatı Denetçisi -TBMM Başkanvekili-Evli, 3 Çocuk.

Mevlüt Çavuşoğlu Kimdir(AK Parti):
5 Şubat 1968’de Alanya’da doğdu. Baba adı Osman, anne adı Fatma’dır.
İş Adamı; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. ABD Long Island Üniversitesi’nde Ekonomi dalında master yaptı ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1993’te Ankara Üniversitesi Avrupa Birliği Uzmanlığını tamamladı. Bilkent Üniversitesi’nde Doktora programına başladı ve daha sonra, İngiltere’de London School of Economics’te “Çevre Ekonomisi ve Sürdürülebilir Kalkınma” konusunda doktora çalışmasını sürdürdü.
Aynı okulda Türk derneği Başkanlığını yürüttü. Çevre Bakanlığında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) adına çalıştı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesidir. 22. Dönem Antalya Milletvekili.23. Dönem’de Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Delegasyonu Başkanı, Göç, Mülteciler ve Nüfus Komisyonu Başkanı, Denetim Komisyonu Üyesi, Bosna-Hersek Eş Raportörü, Avrupa Demokratik Grup Başkan Yardımcısı ve Sözcüsüdür. İngilizce, Japonca ve Almanca bilen Çavuşoğlu, evli ve 1 çocuk babasıdır.

Menderes Türel Kimdir(AK Parti):
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel 11 Temmuz 1964 tarihinde Antalya’ da doğdu.
İlk, orta ve lise eğitimini Antalya’da tamamladıktan sonra İngiltere’de gazetecilik eğitimi aldı.Uzun yıllar boyunca Antalya’da gazeteci olarak çalışan Menderes Türel, çeşitli basın ve yayın kuruluşları tarafından bir çok kez yılın gazetecisi olarak ödüllendirildi. 1987 yılında Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından araştırma ve inceleme dalında Türkiye’nin en iyi gazetecisi seçildi.
1992 yılında, 28 yaşındayken Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Oda Meclisi üyeliğine seçilen Türel, daha sonra 21 Kasım 1987 ve 25 Kasım 1999 tarihleri arasında ATSO Yönetim Kurulu Başkan vekilliği görevini yürüttü. 9 Kasım 2001 tarihinde yapılan oda seçimlerinin ardından 14 Kasım 2001 tarihinde üstlendiği Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 22 Ocak 2004 tarihine kadar sürdürdü. Bu tarihte, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmak için kendi arzusu ile Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden ayrıldı.Menderes Türel, 28 Mart 2004 günü yapılan genel yerel seçimlerde oyların yüzde 34.77’sini alarak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.ATSO bünyesinde Meclis Üyesi, Yönetim Kurulu Başkan vekili ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak, Antalya’nın şehircilik ve ticaret alanındaki temel sorunlarının çözümü ve turizm alanında tanınması için birçok proje başlatan, seminer ve konferanslar düzenleyen Türel, Antalya’nın dünyaya açılması için gönüllü bir elçi gibi çalıştı.Belediye Başkanlığı döneminde yaptığı hizmetler ile de Antalya’nın çehresini değiştiren Türel;
*İKV(İktisadi Kalkınma Vakfı) Yönetim Kurulu Üyeliği,
*Antalya Organize Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı,
*Antalya Organize Sanayi Müteşebbis Heyet Vekilliği,
*Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu Üyeliği,
*Akdeniz Basın Vakfı Mütevelli Heyet Başkanlığı,
*BAGEV (Batı Akdeniz Gelişim Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde de bulundu. Aynı zamanda Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler daimi üyesi olan Menderes Türel, evli ve 1 çocuk babası olup çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Sadık Badak Kimdir (AK Parti):
10 Şubat 1955’te Burdur’da doğdu. Babasının adı Mehmet Tahir, annesinin adı Zehra’dır. Mali Müşavir, Yönetici ve İş Adamı; Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi. 1980-1995 Yılları arasında mali müşavirlik yaptı. Kurucusu olduğu Öncü İnşaat AŞ, Antalya Fuarcılık İşletmesi ve Yatırım AŞ ve Antalya Güçbirliği Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlıklarında ve Murahhas Üyeliğinde bulundu. Antalya Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği, Aydınlar Ocağı, Antalya Diyalog Grubu ve Antalya Sigorta Acenteleri Derneğinin kurucu üyesi oldu. Antalya Eğitim Vakfı’nın Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliğini yaptı. Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği ile Antalya Genç Yöneticilerin Kurucu Başkanlığı; Antalya Kent Konseyi Ekonomi Grubu’nun Başkanlığı; ANSİAD Yüksek Danışma Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. TOBB Türkiye Fuarcılık Organizasyon Denetim ve Yönetim Danışmanlığı ile Sektör Meclis Başkanlığını yaptı. İyi düzeyde İngilizce bilen Badak, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Hüseyin Samani Kimdir (AK Parti):
1964 Antalya doğumlu Yükseköğrenimini Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesinde tamamladı Daha sonra Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesini bitirdi.Tarımsal girdi ticareti ve seracılık alanında ticari faaliyetlerini sürdürmektedir.
Türkiye Sebze Üreticileri, Süs Bitkileri Üreticileri Birliği Merkez Başkanlığı görevini yürütmektedir Aktif siyasete, AK Parti Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyeliği ile başladı 3 Kasım 2002 seçim çalışmalarının programını yürüttü.28 Mart yerel seçimlerinde Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığı yaptı Kepez ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği görevlerinde bulundu İki dönem Teşkilatlardan Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.Aynı görevde İken, 15 Mayıs 2007 tarihinde AK Parti Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) tarafından Antalya İl Başkanı olarak atandı 2009 yılı Temmuz ayında 3 Olağan İl Kongresinde yeniden il başkanlığına seçildi 15 Ocak 2011 tarihinde milletvekili aday adaylığı için il başkanlığı görevinden ayrılan Hüseyin Samani evli ve üç çocuk babasıdır.

Gökçen Enç Kimdir(AK Parti):
1976 yılında doğdu. İlk ve orta eğitimini Serik‘te tamamladı. Antalya Çağlayan Lisesi’ni bitirdi. Ardından Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden 1998 yılında mezun oldu. Eğitim hayatının ardından iş hayatına atıldı. Sırasıyla Antbel Otel’de Satış Halkla İlişkiler ve Satış Temsilciliği, Kepez Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Venexia Ege Bölge Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. 2004 yılında yapılan AK Parti İl Kadın Kolları Kongresi’nde yönetime girdi. Sırasıyla Tanıtım ve Medya Başkanlığı ve Teşkilat Başkanlığı görevlerini yürüttü. Ocak 2008’de Ak Parti Antalya Kadın Kolları İl Başkanı olarak görevlendirildi. 2011 Genel Seçimleri dolayısıyla kısa bir süre önce görevinden istifa etti. Evli ve 1 çocuk annesidir.

Deniz Baykal Kimdir(CHP):
20 Temmuz 1938 yılında Antalya’da doğdu. 1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine 1960 yılında asistan olarak girdi.1963’te doktora çalışmalarını tamamladıktan sonra iki yıl ABD’ de kaldı ve Colombia ile Berkeley üniversitelerinde çalışmalarını sürdürdü. Siyasetle 1960’lı yıllara doğru Demokrat Parti iktidarına karşı gelişen öğrenci hareketlerine katılmakla tanışan Baykal 1973 Ekim’inde yapılan Genel Seçimlerde CHP’ den Antalya Milletvekili seçildi. 1974 yılında kurulan Ecevit hükümetinde maliye bakanlığı, 1978 Ecevit hükümetinde ise enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı görevlerini üstlendi. Baykal bu dönemde parti meclisi ve merkez yürütme kurulu, genel sekreter yardımcılığı görevlerinde bulundu.12 Eylül askeri müdahalesinden sonra bir süre Ankara’da Ordu Dil Okulu’nda gözetim altında tutuldu. 1982 Anayasa’sının 5 yıl süreyle siyasi yasağı getirdiği politikacılar arasında yer aldı.
1983 yılında siyasal partilerin kurulmasına izin verilmesinden sonra “yasaklı olmalarına rağmen faaliyetlerini sürdürdüğü ” gerekçesiyle bir grup önde gelen CHP’ li ve AP’ li politikacıyla birlikte Çanakkale Zincirbozan Askeri Tesisleri’nde 2.kez gözetim altına alındı.Eylül 1987′ deki genel seçimlerde SHP’ den Antalya Milletvekili seçildi SHP’ de önce grup başkanvekilliği ardında da genel sekreterlik görevlerinde bulunan Baykal, Haziran 1988 de göreve başladığı genel sekreterlikten 10 Eylül 1990′ da istifa etti. Deniz Baykal Antalya Milletvekili olarak Türkiye Avrupa Birliği Karma Parlementolararası Komitesi eşbaşkanlığını yürüttü. Avrupa Konseyi Parlementerler Meclisi üyeliğine seçildi. TBMM Dışişleri Komisyon üyeliğinde bulundu. Temmuz 1992 ‘de kapatılan siyasi partilerin açılmasına izin veren yasanın sağladığı imkanla 9 Eylül 1992 tarihinde toplanan CHP Kurultayında Genel Başkanlığa seçildi.18 Şubat 1995 günü SHP ve CHP’ nin “Bütünleşme Kurultayı'”nda aday olmayarak genel başkanlıktan ayrıldı. 9 Eylül 1995 tarihinde birleşmeden sonra yapılan CHP Olağan Kurultayında genel başkanlığa seçildi. 30 Ekim 1995 Tarihinde kurulan DYP-CHP koalisyon hükümetinde başbakan yardımcılığı ve dışişleri bakanlığı görevlerini üslendi. 24 aralık 1995 milletvekili genel seçimlerinde yeniden Antalya Milletvekili oldu. Seçimleri takiben 53.Hükümetin kurulmasıyla dışişleri bakanlığı ve başbakan yardımcılığı görevlerinden ayrıldı. 23 Mayıs 1998 Tarihinde yapılan Cumhuriyet Halk Partisi 27.Olağan Kurultayında genel başkanlığa 3. kez seçildi. 18 Nisan 1999 seçimlerinde Cumhuriyet Ha

Yorumlar kapalı.