Öğrenciye büyük müjde

Abone Ol
Daha Fazla

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı genelgeye göre, lise öğrencileri eğitimlerini sürdürürken, seçtikleri alanı bırakıp istedikleri başka bir alana geçecebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sadettin Sabaz, Bakan Nimet Çubukçu adına bir genelge yayımladı. 2010-2011 eğitim-öğretim yılında 11. sınıflarda öğrenim görmekte olan öğrencilerden alan değişikliği yönünde Bakanlığa oldukça talep geldiğini söyleyen Sabaz,
konuyla ilgili Talim ve Terbiye Kurulu’ndan görüş alındığını ifade etti. Sabaz, buna göre, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında genel ortaöğretim kurumlarının 11. sınıfında öğrenim görmekte olan öğrencilerden bir üst sınıfa devam etmeye hak kazananlardan isteyenler öğrencilerin, daha önce alan değişikliği yapıp yapmadığı önemsenmeksizin, alan değişikliği yapabileceklerini kaydetti. Sabaz, alan değişikliği başvurularının 2011-2012 eğitim-öğretim yılının başlamasına kadar yapılabileceğini, alan değişikliklerinin yeni öğretim yılının ilk iki hafta süre zarfında e-okul sistemi üzerinden gerçekleştirileceğini belirtti. Buna göre, sayısal (fen-matematik) alanını seçen öğrenci eğitim aldığı süre içerisinde fikrini değiştirmişse başka bir alana geçebilecek.

LYS’nin soruları ve cevaplar internette
ÖSYM, geçen hafta yapılan Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) adaya özgü kitapçık yerine 13 farklı soru kitapçığı kullanıldığını açıkladı. Açıklamada ana soru kitapçıkları ve cevap anahtarlarının www.osym.gov.tr’de yayımlandığı hatırlatıldı.

Yorumlar kapalı.