CHP’de kurultay için sona gelindi

Abone Ol
Daha Fazla

CHP’de kurultay tartışmaları sona erdi. Kurultay için harekete geçen Önder Sav ve Baykal ekibinin kurultaydan vazgeçtikleri açıklandı.

Kurultaycılar yeterli imzayı topladıklarını ancak "Türkiye’nin ve CHP’nin içinde bulunduğu durumu" göz önünde bulundurarak kurultay isteklerinden vazgeçtiklerini söylüyor. Yapılan açıklamada, "Kurultay toplama talebini durduruyoruz. Kurultay toplama talebini Parti Meclis’i alsın" denildi.

Muhalifler kurultay için 613 imza topladıklarını iddia etmişti, ancak kulislerde toplanan imza sayısının 280’de kaldığı konuşuluyor.

12 Haziran seçimlerinden sonra CHP’de Parti Meclisi’ni yenileyecek bir kurultay talebi gündeme gelmişti. Parti yönetimi sıcak bakmasa da kurultaycılar delegelerden imza toplamaya başladı.

CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav katıldığı bir programda kurultay için imza verenlerin sayısının 500’ü geçtiğini söyledi. Dün de kurultay talep edenlerin imza sayısının 613’e ulaştığı iddia edildi.

Ancak kulislerde toplanan imzaların beklentinin altında kaldığı için kurultay talebinden vazgeçildiği konuşuluyor. İddialara göre kurultay için noter kanalıyla imza atan delege sayısı 280’de kaldı.

Ancak muhalifler, "Ülkenin içinde bulunduğu koşullarda, CHP’yi kurultaya götürmeyi erteliyoruz" yorumu yapmayı tercih etti.

KILIÇDAROĞLU: KURULTAY İSTENİRSE YAPARIZ

CHP lideri Kılıçdaroğlu son açıklamasında, "İmzalar tamamlanırsa biz de kurultayı toplarız. Ancak inanın ne yaptıklarını, kimin imza topladığını, ne kadar topladığını bilmiyorum. Herhalde telefonları dinleyenler bizden daha iyi biliyordur" demişti. Muhaliflerin bu kararı ile CHP lideri rahatlamış oldu.

CHP MYK’DA REVİZYON HAZIRLIĞI

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 9 Temmuz’da PM toplantısı yapacak. Toplantıda MYK’da kapsamlı bir revizyonun da gündeme geleceği konuşuluyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun mevcut MYK üyelerinin sayısını azaltmayı ve en az yarısını değiştireceği konuşuluyor.

Yorumlar kapalı.