10 Milyon Euro’luk Dev Yatırım Yaptı

Abone Ol
Daha Fazla

Aydın-Söke’de 410 dönüm arazi üzerine kurulu bulunan Yüksel Sermaik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hanifi Mutlu : ” Yeni yılda hedefimiz 12 milyon metrekare üretim kapasitesine ulaşmaktır. Bunun için 10 Milyon Euro’luk yatırım yaptık. 2010’da üretimimizin %47’si ihracat, %53’ü iç pazarda satıldı. Bu rakam geçmiş yıllarda %75 ihracat, %25 iç pazardı. Kapasitemizle birlikte, dış pazarda yaşanan sıkıntıyı iç pazardaki canlılıkla artırdık. Hedefimiz 11 milyon metrekarelik bir kapasiteye ulaşmaktır. ” dedi.

Yeni ürünleriniz neler ?

Bu sene fuara 24 yeni ürünle katılıyoruz. Ebatlar ve renkler yeni. Genelde büyük ebatlarla girdik. 30*60 cm, 20*50 cm, 60*60 cm ve 60*120 cm ebatlarla girdik. Sektörün vazgeçemediği 25*40 cm, 25*33 cm ve 10*10 cm ebatları da var. Yeni tasarım ürünlerimizi sergiliyoruz. Çok yeni müşterilerimiz var. Kanada, İsrail, Filistin, Ürdün, Yunanistan, Belçika ve Avrupa ülkelerinin birçoğundan ziyaretçilerimiz oldu. Yoğun bir müşteri portföyünün içindeyiz.

Hazır müşterilerin çeşitliliğinden bahsetmişken, Türk seramik sektörü son yıllarda Orta Doğu, Kuzey Afrika ve komşu ülkelere açılmıştı. Son yaşananlarla bu açılım kısa vadede etkilendi gibi görünüyor. Siz bu yaşananların sektörün stratejisini nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz ? Firma olarak bu yaşananlardan sonra stratejiniz ne yönde değişti ?

Firma olarak ihracat yapacağımız ülkelerle ilgili bir ön çalışma yapıyoruz. Sıkıntı varsa başka bir ülke arıyoruz. Hükümetimizin yaptığı ikili görüşmeler neticesinde, o ülkelere gidip yeni müşteri edinmemiz kolaylaşıyor. Sıkıntılı olan ülkelerin yerine yeni müşteri kütlesiyle hareket ediyoruz. Bundan çok büyük verim aldık. Eski krizlere rağmen büyümeyi hedefledik ve o hedefimizi de başarıyla tamamladık.

Büyüyen ebatlar, dijital teknoloji ve hijyen ürünlerinin yapı sektörünü nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz ?

Seramiği üretenler seramik mühendisleri. Mimarların meslektaşları. Onlar dünyadaki gelinen trendi takip ediyor. Türk seramiği dünya liderliğine oynuyor. Türk seramik sektörü olarak bir birimizle yarışıyoruz ama o yarış hepimizi mutlu ediyor. Aynı geminin içinde hedefe ulaşırsak bu Türk seramik sektöründeki firmaları da olumlu etkiliyor. Dünya liderliğini alacağımızı düşünüyorum.

İç ve dış mekanda mimarlara estetik alan yaratıyorsunuz. Siz bu tercihlerini nasıl etkiliyorsunuz ?

Taşın büyük bir avantajı var. Sonuçta seramik de bir taş. Topraktan yükselen bir değer. Bu değer tamamlandığında ve kaplamaya geçtiğinde onu doğal bir taş olarak görüyorsunuz. Mimarlarımızın aradığı doğal görünümdür. O doğallığı sağlıyoruz. Bu maliyet açısından etkili oluyor. Onu da mimarlar zamanında değerlendirip, yapıya değer katıyorlar. Siz 10 dolara bir laminant parke döşeyeceğinize seramik döşeyebiliyorsunuz. Hem laminant hem de ahşap görünümlü, 1200-13000 derecede piştiği için rutubet veya kötü bir şey göremiyorsunuz. Seramik daha sağlıklı. Seramik mimarinin ufkunu geliştirip değiştiriyor. Mimarların uygulaması için bir de talep olması lazım. Şu anda o talep doğru kullanıcılara bunu iyi anlattık.

2010 yılında firma olarak nasıl bir performans sergilediniz? Dış ve iç pazardaki durumunuz nedir ?

2010’da üretimimizin %47’si ihracat, %53’ü iç pazarda satıldı. Bu rakam geçmiş yıllarda %75 ihracat, %25 iç pazardı. Kapasitemizle birlikte, dış pazarda yaşanan sıkıntıyı iç pazardaki canlılıkla artırdık. Hedefimiz 11 milyon metrekarelik bir kapasiteye ulaşmaktır. Fabrikamızın kapalı alanını 6 bin metrekare büyüttük. Krize rağmen, yeni teknolojiye yatırım yaptık ve bu yatırımlara devam ediyoruz. Bölgemizde LNG kullanıyoruz. Doğal gaz olmadığı için bu konuda bir mağduriyet yaşıyoruz. Aydın Söke bölgesinde üretim yapıyoruz. Bu dezavantajlara rağmen hem büyümeye hemde mücadeleye devam ediyoruz.

Yorumlar kapalı.