Turhan Şalva : ” İş Sağlığı ve İş Güvenliği Zorunluluktur ”

Abone Ol
Daha Fazla

Bizlere biraz kendinizden bahseder misiniz?

1962 yılında Maltepe, Başıbüyük’te doğdum. 1990 yılından 2006 yılına kadar Maltepe Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü görevini yaptım.

Tıp doktoru ve aynı zamanda halk sağlığı uzmanıyım. 2004 yılında bu işletmeyi kurduk. İş sağlığı ile ilgili çalışmalar yürütmekteyiz.

2006 yılından bu yana ise 100. Yıl Beşiktaşlılar Derneği Başkanlığı, Malatyalılar Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Beşiktaş İstişare Heyeti Koordinatörlüğü, Maltepe Spor Kulübü Genel Sekreterliği ve İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmet ve Eğitim Kurumları Derneği (İSGHEDER)Başkanlığı görevini yürütüyorum.

Ayrıca Kartal Yuvası isimli 3 tane mağazanın işletmeciliğini eşim ile birlikte yapıyoruz. 2 kız çocuğu babasıyım. Eşim ile birlikte iş hayatını devam ettiriyoruz.

“İş Sağlığı ve İş Güvenliği alanında 5 ayrı şirketimizle hizmet veriyoruz.”

Başak İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Turhan Şalva: ”İş sağlığı ve iş güvenliği ülkemiz için çok önemlidir. Maltepe’nin iş sağlığı ve güvenliği hizmeti veren tek firmasıyız.

Şirketimizin bünyesinde ; Başak İşyeri Hekimliği Eğitim Merkezi, Başak İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Merkezi, Başak Ortak sağlık ve Güvenlik Birimi ( OSGB ), Sibamed Mobil Sağlık Hizmetleri, Siba İlkyardım Eğitim Merkezi ve Siba İlaçlama hizmetleri verilmektedir.

Şirket bünyemizde iş yerlerine iş yeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı mobil laboratuar hizmetleri, ilk yardım eğitimleri gibi eğitimler veriyoruz. Öte yandan fabrikalar ve şirketlerde çalışan her 10 kişiden biri ilk yardımcı sertifikası almak zorundadır.

Sağlık Bakanlığı Sertifikalı Eğitmenlerimizce uygulanacak 16,24 veya 40 saatlik teorik ve uygulamalı eğitim sonunda Sağlık Bakanlığı yetkililerinin yapacağı teorik ve pratik sınavlarda başarılı olan herkes Sağlık Bakanlığı Onaylı Sertifikalı İlk yardımcı olabilir. Biz bu noktada bu taleplere karşılık hizmet veriyoruz.”

İş Sağlığı ve Güvenliği mutlak gereklilik midir ?

İş Sağlığı ve Güvenliği çok önemli bir konu. Geri kalmış ülkelerde kaza oranları oldukça yüksek. Bu konu ile ilgili Türkiye’de önemli eksiklikler var. Kaza istatistiklerini tam anlamıyla tutamıyoruz.

Dünya bu sistemleri çok önceden kurmuş ve çalışır durumda. İş Sağlığı ve Güvenliğiyle ilgili yeni uygulamalar var. Onun için bu uygulamaların sonunda daha önemli yerlere geleceğimize inanıyorum.

Daha önce bahsettiğim gibi fuarda biz ülke olarak neredeyiz onu göreceğiz. İş Sağlığı ve Güvenliği her mesleğe göre değişkenlik gösteriyor. Bir binanın dış cephesinde çalışan işçinin bulunduğu risk ile gemi sektöründe çalışan işçinin maruz kalabileceği riskler farklı farklı.

İşte bu yüzden İş Sağlığı ve Güvenliği konusu Türkiye’de çok önemli ve üzerinde durulması gereken bir konudur.

”2008 istatistiklerine göre 1milyon 865bin 115 gün iş kaybı olmuştur.”

İş sahalarındaki alınan güvenlikler noktasında Türkiye’de bulunan kurumsal şirketlerin %90’ı bu kurallara uymaya çalışıyorlar ancak firma yapıları küçüldükçe işletmelerin önlem alma noktasında eksiklikleri ortaya çıkıyor. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konuşmayı genişletirsek ekonomik boyutu da hatırı sayılır meblalara ulaşıyor.

2008 istatistiklerine göre yıl içerisinde meydana gelen kazalarda 1milyon 865bin 115 gün iş günü kaybı olmuştur. Bunu ekonomik olarak düşünürsek bu bedel kat trilyonları bulmaktadır.

Kısacası manevi ve maddi olarak bizden götürdükleri çok fazladır. Bu konuyla alakalı devlet kurumları yani Belediyeler, Üniversiteler ve Bakanlık ayırdığı fonlar ile bu çalışmaların yapılması için destek olmaktadırlar.

”Ülkemizde her gün iş kazası nedeniyle günde 4 işçi ölmekte, her 6 dakikada bir iş kazası olmaktadır. “

Ülkemizde her 6 dakikada bir iş kazası olmaktadır. İş kazalarından dolayı her gün 4 kişi hayatını kaybetmektedir. İş kazası ve meslek hastalıklarının maddi ve manevi sonuçları işçi ve iş veren kesimiyle diğer toplum kesimlerini etkilemektedir.

Ülkemizin gelişmişlik düzeyini gösteren önemli göstergelerden biri iş sağlığı ve güvenliği sistemimizin kurumsallaşması ve bunun toplumsal sonuçlarıdır.

İşletmeler iş yeri hekimliği veya iş güvenliği uzmanlığı hizmetlerini her ikisini yada sadece birini Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB)’lerden temin edebilir.

Başak OSGB İstanbul il sınırları içerisinde, işletmeniz için gerekli iş yeri hekimliği veya iş yeri güvenliği uzmanlığı eğitimini deneyimli uzman kadrosu ile karşılar.

Çalışanlarınızın daha nitelikli ve kurumsal iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri almasını istiyorsanız uzman OSGB’lerle irtibata geçiniz.

İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin bir bütün olarak alınması işletmenizin sağlık ve güvenliği için gereklidir.

Yrd. Doç. Dr. Turhan Şalva ”Şirket Bünyemizde Mobil Sağlık Hizmetleri’de vermekteyiz.”

4857 sayılı iş kanunu ile ilgili yönetmelikleri gereği çalışanlarınıza yaptırmak zorunda olduğunuz muahane ve tetkikler için zaman ayırmanıza veya çalışanınıza izin vermenize gerek yok.

Periyodik olarak yapılan incelemelerin yılın hangi döneminde yapılacağını bizlere bildirmeniz yeterlidir. Donanımlı mobil araçlarımız ve deneyimli kadromuzla zaman ve iş gücü kaybınızı önlüyoruz.

Mobil araçlarımızla iş yerlerine verdiğimiz hizmetlerden bazıları şöyle; ağır ve tehlikeli işler raporu, akciğer filmi, portör muahanesi, karaciğer fonksiyon testleri ve diğer biyokimyasal analizler yapmaktayız.

“İlk Yardım iş yerleri için yasal olarak zorunlu bir eğitimdir.”

Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen 20 personel için bir; ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan iş yerlerinde her 10 personel için bir olmak üzere Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş merkezlerden temel ilk yardım eğitimi sertifikası almış ilk yardımcının bulunması zorunludur.

İlk yardım eğitimi ve ilk yardım sertifikası vermeye yetkili kuruluşumuzda görevli olan Sağlık Bakanlığı sertifikalı eğitmenlerimizce 16,24 veya 40 saatlik teorik ve uygulamalı eğitim vermekteyiz.

Eğitim sonunda başarılı olacak herkes Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikalı ilk yardımcı olabilir.

11-15 Eylül Tarihleri arasında bir fuara katılacaksınız bize fuarın içeriğinden bahseder misiniz?

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan fuarda ” İş Sağlığı ve Güvenliği Kültürünü Birlikte Oluşturalım” konulu fuara katılıyoruz.

Burada iş sağlığı ve güvenliği noktasında bulunduğumuz noktayı görmek ve daha iyi analiz etmek mümkün olacak. Türkiye’de her 6 dakikada bir iş kazası oluyor. Ve bu kazalarda ortalama 4 işçi hayatını kaybetmektedir.

Bunlardan yola çıkarak şirket bünyemizde İş Güvenliği Uzmanlığı Sertifika Programı, İlkyardım Eğitim Merkezi, İşyeri Hekimliği Sertifika Programı, Mobil Sağlık Hizmetleri eğitimleri vermekteyiz.

Bu yıl 19.’su düzenlenen ve her 3 yılda bir yapılan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongre ve Fuarı’nda bir standımız olacak. 11-15 Eylül tarihleri arasında sektörümüzle alakalı atılımlar içinde olacağız.

Fuar da kendimizi geliştirmek ve bilgi alışverişin de bulunmak için çalışmalar yapacağız.

Üç dönemdir Maltepespor Kulübü’nde genel sekreterlik görevini yürütmektesiniz. Maltepespor’un son durumu Hakkında bilgi verir misiniz?

BAL Ligi’nde olduğu gibi tek hedefimiz şampiyonluk. 3. Lig’te mücadele eden futbolcularımızın hepsi gerek ahlaki gerekse yetenekleri açısından Maltepe’ye layık çocuklardır.

Biz yöneticiler olarak kulübü zarara uğratacak şekilde davranışlar sergilememek için büyük çaba sarf ediyoruz. Futbolcularımızın hepsini birer sigortalı yaptık.

Ayrıca 3 yıllık sözleşme imzalatarak ileri ki dönemde hem futbolcu satabilir hemde kiralayabiliriz.

Tesisler noktasında ise çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Dragos’taki kiralamış olduğumuz yere ilk önce bir çim saha yaparak futbolcularımızın antreman yapacakları yeri temin etmek için çalışıyoruz.

Tüm bu gayretlerimizin sonunda Maltepe’ye yine bir şampiyonluk hediye edeceğiz.

19 Yıl önce Belediye Olan Maltepe’nin aradan geçen bu zaman içerisinde aldığı yol sizce nedir?

Maltepe 1992 yılında Belediye olduktan sonra çok önemli gelişmeler kaydetmiştir. Daha önceleri sinema, tiyatro, eğlence merkezleri olmayan Maltepe’de bugün itibariyle bunların hepsi mevcuttur.

Eskisi gibi imkanlardan yoksun bir Maltepe yoktur. Geçmiş dönemden bugüne kadar görev yapan tüm Belediye Başkanları ve ekiplerinin katkıları çok büyüktür.

Ancak tüm bunlar her şeyin yapıldığı anlamına gelmemektedir. İlçemizde tabi ki eksikler bulunmaktadır. Ancak zaman içerisinde bunlarda giderilecek ve Maltepe’li hak ettiği yaşantıya ve imkanlara sahip olacaktır.

Takımlarını Kar-Kış demeden Yalnız Bırakmayan Taraftar sizce 3. Ligde nasıl davranmalı?

Maltepespor’u yalnız bırakmayan taraftarımıza büyük görevler düşmektedir. Oynanan karşılaşmalarda 12. adam görevini üstlenen taraftarımız yaptıkları tezahüratlar ile takımlarına destek olmaları gerekmektedir.

Geçtiğimiz sezondan yaşanan tatsız olaylar nedeniyle kulübümüz bir çok maçta seyircisiz oynama cezası almıştır.

Artık yapılan taşkınlıklar sonrasında kulübümüz saha kapatma cezasının yanı sıra büyük para cezalarına çarptırılacaktır.

Taraftardan isteğim sadece takımlarını destekleyerek 12. adam görevlerini yerine getirmemelidir.

Önemli bir hastalıktan kurtuldunuz bununla ilgili duygularınızı bizlerle paylaşır mısınız? Son durumunuz nasıl ? Geçmiş olsun.

Çok zor günler geçirdim. Doktor olmama rağmen iş temposu ve sosyal hayatımın yoğunluğu nedeniyle ağrılarımı hep öteledim.

Daha sonra ağrılarımın artması üzerine gerekli tetkikleri yaptırdım. Ve kanser olduğum ortaya çıktı.

Bu süreçte zor günler geçirdim. Teshişin konulması ardından 3 ay kadar tedavi süreci geçirdim.

Ve hastalığı yenmeyi başardım. Bu hastalığı yenmiş biri olarak diyorum ki ” kesinlikle ümitsizliğe kapılmamak gerekiyor ”.

Hayat çok güzel ve yaşamaya değer. Bu zor dönemlerimde beni yalnız bırakmayan aileme ve dostlarıma sonsuz teşekkür ediyorum.

Yorumlar kapalı.