AKSEV Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Buğday : Eğitim Olmazsa Olmazımızdır

Abone Ol
Daha Fazla

Olay Gazetesi: Sayın Bahattin Buğday bize ve okurlarımıza biyografinizden bahseder misiniz?

Bahattin Buğday: “1955 Rize İkizdere doğumluyum. İlk, orta ve liseyi Rize’de tamamladım. Üniversiteyi Eskişehir Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdim. 1974 yılından beri Maltepe’de Muhasebecilik ve Mali Müşavirlik hizmeti veriyorum. İnşaatçılık ve Tekstil sektörlerinde de hizmet verdim. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev aldım. Anadolu Eğitim Kültür Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfında Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. 2004 yılından beri (AKSEV)’de görev yapmaktadır.”

Olay Gazetesi: Anadolu Eğitim Kültür Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı’nın (AKSEV) çalışmalarından bahseder misiniz?

Bahattin Buğday: “Anadolu Eğitim Kültür Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı (AKSEV)’in kuruluş amacı ülke insanına maddi ve manevi desteklerde bulunmaktır. Ağırlıklı olarak eğitim hizmetleri önceliğimizdir. Eğitim olmazsa olmazımızdır. İlkemiz eğitimdir. Her yıl başarılı olan ve ihtiyaç sahibi 350-370 civarında üniversite öğrencilerine burs vermekteyiz. Sağlık alanında ise sosyal güvenceden yoksun hastalara muayene tedavi, ilaç ve tıbbi yardım yapmaktayız. Kiracımız olan klinikle böyle bir anlaşmamız var. Aylık asgari 15 hastayı tedavi ettiriyoruz. Ayrıca yurt içinde ve yurt dışında oluşan tabi afetlere maruz kalan insanlara maddi destekler sağlamaktayız. Maltepe’de tespit ettiğimiz yoksul ailelere gıda yardımı yapmaktayız. Asıl amacımız eğitimde ve sağlık alanında halkımıza hizmet sunabilmektir.”

Olay Gazetesi: Bu arada Somali ‘de ciddi bir kuraklık yaşanıyor, AKSEV olarak Somali’ye yardım elinizi uzattınız mı?

Bahattin Buğday: “Bu yıl Somali’de yaşanan kuraklık sebebiyle Somali’de bir insanlık dramı yaşanmaktadır. bizde Anadolu Eğitim Kültür Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı olarak Yönetim Kurulu toplantısında aldığımız kararla 30 bin TL bir yardımı Somalili kardeşlerimize ulaştırdık. Kendisini insanlığın varolması ve varedilmesi üzerine kuran AKSEV bu hadiseye duyarsız kalamazdı. Nerede bir insanlık dramı yaşanırsa yaşansın, nerede bir afet varsa AKSEV mutlaka onlarında yardımına koşmaktadır. Sembolik bir rakamla katıldığımız bu yardım kampanyasında bizimde bir tuzumuz olsun istedik.”

Olay Gazetesi: AKSEV mütevelli heyeti Maltepe’nin tanınmış simalarından oluşuyor. Burda görev alanların vakfa ekonomik katkıları oluyor mu?

Bahattin Buğday: “AKSEV’in mütevelli heyeti Maltepe’nin tanınmış ve köklü ailelerinden oluşan kendini hayır işlerine adamış topluluklardan olmuşmaktadır. Maltepe’nin en eski ve yerleşik ailelerinden mutlaka bir kişi ile bu mütevelli heyetinde yer almaktar. Vakfımızın bir ekonomik desteğe ihtiyacı yoktur. Vakfımız geçtiğimiz yıllarda Tuzla’da bir arsa satın alarak mülk edinmiştir. Ancak daha sonra bu parselle bitişik iki ayrı arsayı da satın almıştır. Bu arsaların toplamı 15 bin m2’dir. Burada 20 taksitle elde ettiğimiz ikinci ve üçüncü arsamızın 15 ay taksidi kaldı onuda tamamladığımızda AKSEV’in Tuzla’da yapmayı planladığı bir sağlık projesini hayata geçireceğiz. O günkü şartlar ve konjektör eğitime öncelik tanıyorsa eğitim alanında, sağlığa öncelik tanıyorsa sağlık alanında bir yatırım yapmayı planlıyoruz. Burada ki amacımız gene vakfın amaçlarına uygun vatandaşlarımızın istifade edebilecekleri bir hizmet alanı oluşturmak istiyoruz. Bu konuda çok gönüllülerimiz var bu proje hayata geçtiği zaman daha fazla insana yardım edebileceğiz. Daha fazla gence burs verebileceğiz. Daha fazla sosyal alanda dayanışma içerisinde olacağız.”

Olay Gazetesi: Bir zamanlar AKSEV Maltepe Meydanı’nda Atatürk heykelinni bulunduğu alanda bir şehitlik abidesi yapacaktınız. Böyle bir projeniz vardı. Bu proje ne oldu?

Bahattin Buğday: “AKSEV olarak Maltepe Atatürk Anıtı’nın bulunduğu alana bir şehitlik abidesi yapmayı planlıyorduk. Ancak bu konuda bize bu projenizi gerçekleştirin şöyle yapın böyle yapın diyen olmadı o zaman Maltepe Kaymakamlığı, Maltepe Emniyet Müdürlüğü v

Yorumlar kapalı.