Avukat Tuncer Özyavuz Tekel Arazisi’yle İlgili Davayı Kazandıklarını Açıkladı

Abone Ol
Daha Fazla

CHP Pendik Belediye Meclis Üyesi ve Anakent Meclis Üyesi Avukat Tuncer Özyavuz Tekel Arazisi’yle ilgili davayı kazandıklarını, yargının yürütmeyi durdurma kararını verdiğini söyleyerek gazetemize yazılı bir açıklama yaptı. İşte Tuncer Özyavuz’un o açıklaması;

AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan hukuka aykırı uygulamalar, parsel bazında, birilerine rant kazandıran tadilatlar, büyük yandaş vakıf üniversitelerine yapılan yüzlerce dönümlük tahsisler hızla devam ederken “Tekel Arazisi” peşkeşi yargıya takıldı.

Kartal Cevizli’de maliye mülkiyetinde bulunan 330 dönümlük eski Tekel Sigara Fabrikası arsası iktidara yakın Vakıf üniversitesi niteliğindeki İstanbul Şehir Üniversitesi’ne tahsis edilmişti. Bu tahsisden sonra, taşınmazın “sanayi alanı” olan imarı, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 18.06.2010 tarihli toplantısında alınan 1531 sayılı kararla “üniversite alanına” dönüştürüldü.

İstanbul büyükşehir Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri bu plan değişikliğine karşı açtıkları davada “dünyanın her yerinde üniversite kampüsleri şehir dışına çıkarılarak modern bir eğitim imkanı sağlanırken, şehrin ortasında, trafik ve nüfus artışına neden olacak bir üniversite yapılanmasının doğru olmadığını” yapılan plan tadilatı ile “bölgeye fazla ve hukuka aykırı yapılaşma hakkı sağlandığını” ileri sürülmüşlerdi.

İstanbul 7. İdare Mahkemesi , 2011/32 Esas sayılı dosyası ile bu başvuruyu değerlendirerek, davacı CHP meclis Üyelerinin haklı olduğuna kanaat getirmiş ve meclis kararının yürütmesini durdurmuştur.

Bu davayı açan ve takip eden İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Avukat Dr. Tuncer ÖZYAVUZ “bu kararın bölge için önemi büyüktür. Anadolu yakasında binlerce işçi, ailesi, esnaf ekmeğini Tekel Sigara Fabrikası sayesinde kazanmıştır. Türkiye’nin en eski sanayi kuruluşlarından olan Cevizli Tekel Sigara Fabrikasının bu nedenle manevi anlamı da büyüktür. Tekel’i yok pahasına satan, binlerce işçiyi mağdur eden AKP iktidarı, şimdi de Tekel’in arazisini kendisine yakın bir vakıf üniversitesine tahsis etmiştir. Oysa biz Anadolu yakasının en güzel noktalarından birisinde, arkeolojik anlamda bir tarih yatağı olan, tescilli ağaçlarından oluşan korusu ile bölgenin akçiğeri sayılan bu taşınmazın bir vakıf üniversitesine tahsis edilmesine karşı çıkmıştık.

Gerek Kartal Belediye Başkanı Sayın Altınok Öz ve gerekse birçok CHP’li taşınmazdaki binaların sanayi müzesi olması, korunun da halka açık bir park haline getirilmesini önermişse de bu öneri AKP tarafından kabul edilmemişti.

İstanbul Büyükşehir Meclisi’nde CHP’li üyelerin muhalefetine rağmen AKP’li üyelerin çoğunluğu ile karar alınmıştı. Biz de kararı mahkemeye taşımıştık. Bu anlamda karar bizi memnun etmiştir. AKP’nin yanlış hesabı yargıdan dönmüştür.” dedi.

Yorumlar kapalı.