Maltepe Belediyesi Taşeron İşçileri ”İşçi Kıyımları Durdurulsun

Abone Ol
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maltepe Belediyesi taşeron işçileri 400 imzalı bir deklarasyon yayınlıyarak ”işten atılmalara son verilsin” kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı haklarımız gasp edilmesin Kartal ve İzmir Büyükşehir Belediyesi uygulamalarını örnek gösterdiler.

Chp ve Ak parti meclis guruplarını ziyaret eden taşeron işçileri tam destek aldılar.
Maltepe belediye başkanı Prof Dr.Mustafa Zengin’den randevu talep eden taşeron işçileri sorunlarını belediye başkanına iletecekler.

400 taşeron işçileri yayınlanan deklarasyonda aynen şöyle denildi;

1- İşten atmalara son verilsin, İş güvencesi sağlansın!..

2- Güvencesiz çalışmaya ve taşeron uygulamasına son verilerek İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Kartal Belediyesini örneklerinde olduğu gibi tüm taşeron işileri, belediye kadrosuna ya da belediye şirketinde işe alınmalıdır.

3- Teşeron işçilerin insanca yaşamaya dahi yetmeyen maaşları, belediyede aynı işi yapan kadrolu ve sendikalı işçilerin maaşlarına ve diğer ek sosyal haklarına eşitlenmelidir.

4- Taşeron işçilerin kıdem ve ihbar tazminatı hakları; üst işveren Maltepe Belediyesi’nin hizmeti yılllık ihaleyle gerçekleştirilmesi ve taşeron işçilerle her yıl yeniden yapılan belirli iş sözleşmeleriyle gasp edilmektedir. Gerçekte tüm işcilerin alımına ve çıkarılmasına karar veren , üst işveren Maltepe Belediyesi’dir. Bu nedenle uygulamadan vazgeçilerek, tüm taşeron işçiler belirsiz iş sözleşleşmesiyle çalıştırılmalı ve aynı zamanda kıdem ve ihbar tazminatlarının ödenmesi Maltepe Belediyesinin güvencesine alınmalıdır.

5-Belediyede taşeron işçilerle aynı işi yapan kadrolu ve sendikalı işçilerin çalışma saatleri gibi taşeron işçilerinde çalışma saatleri 40 saate indirilmeli ve cumartesi günü çalışmasına derhal son verilmelidir.

6- Cumartesi günü çalışmasına devam edilmesi halinde ise, bu çalışmalar 4857 sayılı kanun gereğince fazla mesai ücreti olarak taşeron işçilere ödenmelidir. Yine haftalık 40 saati aşan çalışmalarada fazla mesai ücreti her ay düzenli ödenmelidir.

7- Belediyede taşeron işçilerle aynu işi yapan kadrolu ve sendikalı işçilerin almış oldukları sosyal yardımlar gibi taşeron işçilerinde tüm sosyal yardımlar(ikramiye, aile,çocuk,yakacak ve giyim yardımı) yapılmalıdır.

Yorumlar kapalı.