Maltepe Belediyesi taşeron işçilerden eylem

Abone Ol
Daha Fazla
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maltepe Belediyesi önünde belediyede taşeron işçi olarak çalışan yaklaşık 150 kişi eylem düzenledi. Belediye önünde bir araya gelen işçiler basın bildirisi okudular. Sosyal haklarının verilmediğini ifade eden işçiler daha sonra belediye başkanları ve meclis üyeleri ile bir araya gelerek isteklerini dile getirdiler.

Sabah saatlerinde Maltepe Belediye binası önünde toplanan yaklaşık 150 işçi ellerinde dövizler ve pankartlar ile sloganlar atarak taşeron işçi olarak çalışmaya karşı olduklarını dile getirdiler. Taşeron firmalarda haklarının gasp edildiğini ve çoğu zaman sosyal haklarından yararlanamadıklarını söyleyen işçiler Maltepe Belediyesi’nin taşeron sistemi ile çalışma konusuna son vermesi gerektiğini ifade ederek bu konuda adım atan bazı belediyeleri örnek gösterdiler.

Yaklaşık on günden bu yana Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin ile görüşmek amacı ile randevu almak istediklerini ancak kendilerine randevu verilmediğini ifade eden işçiler yaptıklarıbasın açıklamasında talep etmiş oldukları haklarının verilene kadar eylemlerine devam edeceklerini ifade ettiler.

Belediye önünde toplanan ve başkan ile görüşmek istediklerini ifade eden işçiler Belediye Başkanı Mustafa Zengin’in yerine Belediye Başkan Yardımcıları, Nimet Karabulut, Ercan Köymen, Ömer Ekşioğlu, Mehmet Bingöl ve Nail Çiftçi ile görüştüler. Görüşme sırasında Maltepe Belediyesi Meclis üyeleri, Muharrem Karslı, Selma Oya Akay, Lütfü Binici ve Salih Doğruyol’da hazır bulundu. İşçiler ile bir araya gelen başkan yardımcıları ve meclis üyeleri işçilere işten çıkartma olmayacağı hususunda söz vererek eylemlerine son vermelerini istedi. İşçiler ise bir arkadaşlarının dahi sürgün edilir gibi yer değiştirilmesi ya da işten çıkartılması durumunda eylem yapacaklarını ve bu eylemlerine sonuna kadar devam edeceklerini ifade ettiler.

Ayrıca işçiler Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türk-iş genel kurulunda ifade ettiği gibi taşeron sisteminin 21. Yüzyılın köleliği olduğunu ve değişimin ilk olarak Cumhuriyet Halk Partisi belediyeleri tarafından başlatılması gerektiğini vurguladılar.

Ellerinde dövizler ve pankartlar ile taşeron sistemine karşı olduklarını ifade eden yaklaşık 150 işçi bir süre daha belediye önünde bekledikten sonra dağıldılar. İşçilerin eylemi sırasında güvenlik güçleri önlem aldılar.

Yorumlar kapalı.