2011 Nasıl Geçti. 2012 Ne Getirecek…

Abone Ol
Daha Fazla

Murat KAPAN’la geçen bir yıl ve gelecek yılla ilgili yaptığımız kısa bir söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Evet, Murat Bey size gerek Maltepe ölçeğinde gerekse Türkiye genelinde 2011 ve 2012 üzerine bazı sorular soracağız, bakalım sizin bakış açınızdan nasıl bir değerlendirme oluşacak. Bizlerde bunu kamuoyu ile paylaşacağız, söz sizde.

2011 biterken dönüp arkamıza baktığımızda yaşanan siyasi gelişmeler ne dersek bunları birkaç başlıkta toplayabiliriz.

SİYASET;
12 Haziran genel seçimleri yaşanılan en büyük siyasi gelişmeydi, malumunuz bende CHP milletvekili adayı oldum ve yoğun geçen bir çalışma temposu yaşadık. Sonuçlarına geldiğimizde ise halkımızın teveccühü diyeceğimiz bir netice karşımızda.

Ülkemizdeki siyaset bir seçim yaşadıysa da bölgemizde ya da yakın coğrafyada başka bir hareketlilik vardı, bunun adına da ‘arab baharı’ denildi. Son geldiğimiz noktada ise sınır komşumuz Suriye’de gerginlik yaşanmaktadır ve hemen İran üzerine de bazı planlar yapılmaktadır. Türkiye’ye bu kadar yakın iki dost ve komşu ülkelerde yaşanılacak bir sıcak gelişme bizi de içine çeker büyük olaylara sebep oluşturur. Sadece operasyon ismi ‘arab baharı’ olan bu konu, yakın zamandaki en önemli dış sorunumuz olmasından endişe duymaktayız. İnşallah böyle bir gelişme ile karşı karşıya kalmayız, çünkü sonuçları çok vahim olur, facia olur..

Genel siyasetten Yerel siyasete ve gelişmelere geldiğimizde ise Maltepe’deki yeni atanan ilçe başkanımız ve yönetim kuruluna üstün başarılar diliyorum ve yapacakları çalışmalarda ise yanlarında olduğumu belirtmek istiyorum. Bu zamana kadar görev almış diğer ilçe yöneticilerine de vermiş oldukları hizmetten dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. Yapılan bu atamalardan ya da görevlendirmelerden kimsenin kırılmaması lazım, önceki yönetim hizmet etmiş, yeni görevlendirilen yönetimde hizmet etmeye gelmiştir. Bu bayrak yarışıdır, bayrağı bir kez daha tıpkı 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde olduğu gibi tekrar belediye seçimlerini kazanarak taçlandırmalıyız. İlçe başkanımız siyasi anlamda, Belediye başkanımızda hizmet anlamında çok çalışarak birlik ve beraberlik ile Cumhuriyet Halk Partisi’ni başarıya götüreceklerdir, bizlere düşen görevde her iki kurumumuza ve onların başkanlarına destek olmaktır, yaptıkları çalışmaları yakından takip etmeli başarılı işlerini Halkımıza anlatmalıyız..

Murat Bey Türkiye’deki son zamanlardaki gündemde kalan önemli olaylar sizce nedir?

TERÖR ve DEPREM;
Yakın zamanda yaşadığımız terör olayının acısı daha içimizi kanatırken, hemen peşinden gelen VAN depremi acı üstüne acı yaşamamıza sebep olmuştur. Hala deprem yaraları sarılmaya çalışılmakta ise de koordinasyonu beceremeyen mevcut iktidar sorunlara kalıcı çözüm bulmalı vatandaşlarımızın yarasına merhem olmalıdır. Deprem felaketi İstanbul içinde beklenilen bir süreç ama gel gör ki gerçek bir önlem alınmamaktadır. Hükümet bu konuda çok zayıf kalmakta, İstanbul anakent belediyesi ise bazı küçük çalışmalar dışında gözle görülür bir hareket yapmamaktadır. Hükümet, Anakent belediyesi ve 39 ilçe belediyesinin öncelikli konusu bu deprem gerçeği olmalı, çalışmalar tamamlanmalı ve halkımıza uyarıcı toplantılarla bu konu hakkında aydınlatıcı eğitici bilgiler verilmelidir.

Maltepesporla ilgili görüşlerinizi de alalım.

SPOR;
Maltepe sporun başta olmak kaydıyla yine ilçemizde bulunan tüm spor kulüplerine başarılar diliyorum. Maltepe’miz bütün spor branşlarında hak ettiği yerde olmalıdır ve bizlerde bu konuda desteklerimizi vermeliyiz.

2012 yılından ne bekliyorsunuz dersek öngörünüz nedir?

Avrupa ve ABD başta olmak üzere Dünya ekonomilerinde yaşanan yavaşlamanın Türkiye’ye etkisi mutlaka negatif olacaktır. Daha önceki tartışmaya dönersek ‘ teğet’ mi değil mi yaşayıp göreceğiz.

Uyarı olarak, daha fazla borçlanmayalım, yapabiliyorsak tasarruf tedbirleri çerçevesinde muhtemel gelecek krize karşı hazırlanalım ve kemerlerimizi sıkalım.

Hep duyarız ‘cari açık’. Peki, nedir bu cari açık? Harcamanın gelirden fazla olmasıdır, halk dilinde ayağın yorganı aşmasıdır. Bilindiği gibi Türkiye’de cari açığın gayri safi yurt içi hâsılaya oranı yüzde 10. Bu oran yüksek cari açık verir denilen ABD’den tam üç kat büyük. Krizle boğuşan hükümeti istifa ettiren Yunanistan’dan bile daha vahim bir durum. Yani cari açık açısından Yunanistan’dan bile daha kötü durumdayız. Faizler yüksek, AB merkez bankası faizi %1, Türkiye’de faiz oranı % 12,5, halkın borcu yüzde 765 arttı hükümet ise halkın acısını uzaktan seyrediyor, çözüm üretemiyor.

Soru: Sayın KAPAN son olarak yine 2012 de en çok tartışılacak konulardan biri olan Anayasa değişikliği ile ilgili görüşlerinizi de alalım.

Yeni Anayasa, yalnızca yapımı ile görevli olacak bir ”Anayasa Meclisi” tarafından yapılmalıdır.

Anayasanın başlangıç ilkeleri korunmalı

Özlemini duyduğumuz, 21.yüzyıla yakışır, gerçek anlamda demokratik ve çağdaş bir Türkiye’nin Anayasası özgürlük ve çoğulculukla özdeşleşmelidir. Her yurttaşın benimseyeceği bir Anayasa yapılmalıdır.

Yeni bir yıla girerken savaşların olmadığı, felaketlerin yaşanmadığı, hakça kazanılanın kardeşçe paylaşıldığı acıların son bulduğu dostluğun hüküm sürdüğü nice mutlu seneler diliyorum.

Yorumlar kapalı.