Nasıl Oluyor da Oluyor?

Abone Ol
Daha Fazla

İstanbul Maltepe Sahilyolu Turgut Özal Bulvarı 162 ada 13 parselde (İdealtepespor Kulübü Tesisleri) bulunan alanda mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan bu alan 19/10/2011 tarihinde yıllık 301 Bin TL. bedele kiralandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Adına Emlak Yönetim Daire Başkanı Sami Kılıç’ın imzalayarak, yürürlüğe koyduğu kiralama sözleşmesinde buranın ne amaçla kullanılacağı belirtilmemiş, ancak ihale şartnamesine 17.maddesinin 2.ve 3.maddelerinde yazan hususlar gereği denilmekle buranın niçin kiralandığı belirtilmemektedir. Buraya kadar herşey normal gibi gözükebilir.

İDEALTEPESPOR KULÜBÜ TEMEL İŞCAN
İSİMLİ ŞAHSA YETKİ VERMİŞ!

Mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan ve İdealtepespor Tesisleri’nin ecrimisil ödeyerek sahiplendikleri bu alanı İdealtepespor adına kiralamak ve tescil ettirmek ile Büyükşehir Belediyesi’nden kira sözleşmesi yapmak üzere Temel İşcan adlı şahsa 17/05/2011 tarihinde İdealtepespor Kulübü armasıyla bir yetki belgesi verildi.

7 Maddeden oluşan, ayrıca bir ön sözleşme yapan İdealtepespor Kulübü Temel İşcan’ın kulüp adına kiralama yapması ve kiralama işlemlerini İdealtepespor Kulübü’ne tescil edilmesinin ardından Temel İşcan’ın kiracı olacağı hükümleri yetki belgesinde açıkça yazılmış.

KİRALAMA İŞLEMİ İDEALTEPESPOR KULÜBÜ’NE DEĞİL,
TEMEL İŞCAN ADINA YAPILMIŞ

İstanbul 17.Notelliği’nde 12 Ekim ve 36870 yevmiye numarası ile noter huzurunda Temel İşcan İdealtepespor Kulübü adına aldığı yetkiyi kendi adına tescilledi. Böylece İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İdealtepespor Tesisleri içerisinde yer alan 6092 metrekarelik alanın resmen kiraladı. Bu alanın kiracısı Temel İşcan oldu.

TEMEL İŞCAN İNŞAATA BAŞLADI

Maltepe Sahilyolu Turgut Özal Bulvarı’nda 6092 metrekare alan üzerinde Temel İşcan inşaata başladı. İlk iki katı zemin dahil inşaatı tamamlanan bu işyeri ile alakalı İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı ve İmar Müdürleri yazılarıyla İBB Belediye Encümenine KAÇAK inşaat ve YIKIM KARARI aldı.

YIKIM KARARI VE PARA CEZASI TEMEL İŞCAN ADINA DEĞİL,
İDEALTEPESPOR’A KESİLDİ

03/08/2011 tarihinde İdealtepespor Kulübü’ne 240.960 TL. para cezası ile tecziyesine Büyükşehir Belediye Encümeni’nin 10 Ağustos 2011 tarihli toplantısında oy birliği ile karar verildi.

İBB kayıtlarında kiracı gözüken Temel İşcan adına kesilmesi gereken para cezası İdealtepespor Kulübü’ne neden kesildi. Temel İşcan’ı kimler ve ne için koruyor?

İDEALTEPESPOR KULÜBÜ NİÇİN SUSUYOR?

17/05/2011 tarihinde İdealtepespor Kulübü adına kiralama yetkisi verdiği Temel İşcan’ın tescil işlemlerini kendi adına yapması ile ortaya çıkan durumu Cumhuriyet Savcılığı’na bildirmesi gereken İdealtepespor Kulübü neyi bekliyor?

İdealtepespor Kulübü ile Temel İşcan arasında yapılan ön sözleşme ve yetki belgesinin hükümsüz kalması ile beraber İdealtepespor kendi hak ve menfaatlerini niçin gözetmiyor?

MALTEPE BELEDİYESİ, BİNANIN YÜKSELMESİNİ SADECE SEYREDİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait 6092 metrekarelik bir alanda kaçak bir yapılaşmaya Maltepe Belediyesi neden seyirci kaldı?

Kıyı kanunu gereği dolgu alanlarında imar uygulaması yapılamaz hükmüne rağmen Maltepe Belediyesi bu binanın yükselişine, kaçak yapılanmasına göz mü yumdu?

MALTEPE BELEDİYESİ NE DİYOR…

Konuyla ilgili bilgilerine başvurduğumuz Maltepe Belediyesi ilgilileri burası İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir alan Maltepe ile bir alakası yoktur dediler.

Oysa İmar ve Şehircilik yönetmeliğinin ilgili maddelerinde ”1/1000’lik planları ilçe belediyeleri yapar. Uygulama ve kaçak yapılaşmadan da ilçe belediyeleri sorumludur” hükmüne rağmen Maltepe Belediyesi’nin niçin sorumluluktan kaçtığı, yıkım ve encümen kararı olmaması düşündürücü !..

ŞİMDİ NE OLACAK?

Maltepe’de bir vurgun hikayesi olarak duyurduğumuz bu haber üzerine İdealtepespor Kulübü yöneticileri hakkında görevi kötüye kullanmaktan dolayı suç duyurusunda bulunulacak mı? Yıkım kararlarına rağmen fotoğraflamaya çalıştığımız anda bile çalışan bu inşaatın durumu yasallayacak mı? Yasallaşacaksa nasıl olacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Emlak Yönetim Daire Başkanı Sami Kılıç ile Temel İşcan adına kesmesi gereken yıkım kararı ve para cezasını İdealtepespor Kulübü adına kesenler tahkikattan geçirilecek mi?

Temel İşcan korunmaya devam mı edilecek, önümüzdeki günlerde gelişmeleri izleyeceğiz.

Yorumlar kapalı.