Ahmet Tükek ”İTİRAZIM VAR”

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe’de yayın yapan www.gazetesongun.com büyük bir gazetecilik örneği sergileyerek “Büyük İkramiye” başlığı altında bir haber yayımlamıştır. Bizde bahsi geçen haberi, kaynak göstererek okurlarımıza duyurduk.

Bilgilerin doğruluğunu teyit ederek kamuoyuna duyurduğumuz bu haberi, Maltepe Kaymakamlığı bir açıklama bekleniyor demiştik. Hatta konuyla ilgili açıklamanın gazetemize yazılı açıklama ile gönderilmesini basın danışmanından özellikle rica etmiştim.

Dün, Maltepe Kaymakamı Ahmet Okur gazetecilerin sorusu üzerine ayaküstü bir cevap vererek hukuki bir süreci başlattığını belirterek haberin çarpıtılmış, yanlış, eksik ve yetersiz bilgiye dayalı olduğunu söylemiş yönlendirmeye yönelik kasıtlı bir haber olduğunu ifade etmiştir.

Kaymakam Bey satır aralarında sadece kaymakamlık derneği ibaresine takılmış o derneğin adı Maltepe Toplum Hizmetleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olduğu üzerinde durmuştur. Şimdi, itiraz ettiğim ve Kaymakamla farklı bakış açısı ile düşündüğüm bu olaya ait cevaplanması gereken birkaç soru olduğunu düşünüyor ve soruyorum.

Kaymakamımızın ifade ettiği şeffaflığa bende sorularımı şeffaflıkla sorma gereği hissediyorum.

1- Haberin çarpıtılmış olduğu ya cehaletten yada kasıttan söz etmişsiniz cehaleti kabul ederiz. Ancak kastı asla kabul etmiyoruz. Kaymakamla bizim alıp veremediğimiz olamaz. Söz konusu haberlerin hiçbir yerinde kaymakamlığı itham edici bir ifade bulunmamaktır.

2- Maltepe Kaymakamlık Derneği olarak lanse ettiğimiz (Maltepe Toplum Hizmetleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği) kamuoyunda anılan ismiyle Kaymakamlık derneği olarak bilinmektedir. Hatta yöneticileri ve eski başkanları da bu derneği Kaymakamlık Derneği olarak telaffuz ediyorlar.

3- Maltepe Kaymakamlığına ait Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile ilgili hiçbir ibare bulunmamaktadır. Kurban derisi cümlesi haberlerde hiç yer almadığı halde niçin böyle bir açıklama yapılmıştır.

4- Bu dernek madem ki kaymakamlığa ait bir dernek değildir, o halde şu sorularında bir cevabı olacağını düşünüyoruz.

A- Maltepe Kaymakamı Ahmet Okur göreve geldiğinden beri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Genel Sekreteri bu derneğin üye başkanlığını yapmış mıdır?

B- Bu derneğin başkanlığını Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü yapmış mıdır?

C- Yine bu derneğin 2.Başkanlığını hali hazırdaki Basın Danışmanlığınız üstlenmiş midir? Bu dernek toplantılarını Kaymakamlık binasında mı yapmaktadır?

5- Söz konusu “Büyük İkramiye” başlıklı haberde muhatap olan Maltepe Toplum Hizmetleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği bu haberden sonra neden hiç bir açıklama yapma gereği duymamış ve bu haberi Kaymakam üstlenmiştir.

6-Maltepe Kaymakamı alınan lojmanla ilgili satış işleriyle işletme sahipleriyle görüşmüş, pazarlık etmiş midir.?
1 milyon TL’den fazla veremem demiş midir?
Mevcut lojmanın tefrişat giderlerini anılan firma üstlenmiş midir ?

7-Kurban Bayramı öncesi kurban yerlerinin kiralanması ve bu derneğe tahsis kararı kurul başkanı olan Maltepe Kaymakamı Ahmet Okur tarafından verilmiş midir ?

8-Maltepe Toplum Hizmetleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne tahsis şartlı yapılmış mıdır? Şartlı yapıldıysa itiraz ettiğimiz nokta da budur.

Tahsis edilen bu alanlarda kurban satıcıları çadır başına; 3 Bin TL. – 4 Bin TL. – 5 Bin TL. ödeyerek kiraladıkları bu alanlar halka kurban fiyatları yükseltilerek halka yansımıştır.

Yani vatandaşlar dini vecibelerini yerine getirirken devletin kar etmesi, toplumsal hizmetler sunmasının hiçbir anlamı bulunmamaktadır. İşte itiraz ettiğimiz nokta tamda budur.

Ne şahsınıza, ne aile bireylerinize, ne makamınıza helal getirecek bir söylemin içinde bulunmayız. Derdimiz milletir.

(Ayrıca bu soruların cevabı bizde mevcuttur.)

Saygılarımla.

Yorumlar kapalı.