Ahmet Tükek Yorumluyor… ”Maltepe Kent Konseyi”

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe Kent Konseyi

Kent Konseyleri’nin bir belde bir ilçe ve şehir için ne kadar önemli olduğuna dair en fazla kendini yoran bir gazeteciyim.

Maltepe Kent Konseyi 5 yıldır yapılıyor ama hala bir tane bile karar alamadığımızı, Kent Konseyine seçilen arkadaşlarında bu işlere fazla kafa yormadığını üzüntüyle izliyorum.

Son Maltepe Kent Konseyi toplantı gününde Maltepespor kampı için Antalya’daydım. Ama kent konseyinin çalışmalarını defalarca arayarak telefonla takip etmeyide ihmal etmedim.

Yine yönetişimi gerçekleştiremedik. Yine beceremedik. Kavgalar, gürültüler ve suçlamalarla geçen bir kent konseyi yaşadık.

Aslında yapılacak işler, o kadar basit ki,

Önce, halen Maltepe Kent Konseyi Başkanı olan Mehmet Ali Candaş ve yürütme kurulu üyeleri sahnedeki yerlerini alacaklar.

Genel kurullu toplantı olduğu için açılış ve yoklamalardan sonra genel kurulda kent konseyi başkanlığına aday olacak isimleri başkanlığa iletmesini isteyecek.

Maltepe Kent Konseyi Başkan adayları kendisiyle beraber yürütme kurulunu belirleyecek yada yürütme kurulu olmaksızın kent konseyi başkanlığına aday olabilecek.

Kent konseyi başkanlığı ve yürütme kurulu üyelik adaylıklarının isimlerini anons edecek. Başkan adaylarına kendilerini tanıtmaları için 3-4 dakika süre verilecek. Başkan adayları bu kısa süre içinde kendilerini tanıtacak, sonrada seçimlere geçilecek.

Oy tasnif işlemleri yapıldıktan sonra, yeni kent konseyi başkanı ve yürütme kurulu üyelikleri listesini ilan edecek.

Bu arada bir sonraki oturumun konusu için önerge isteyerek, gelen önergeleri oylamaya sunacak. Böylece hem kent konseyi başkanı ve yürütmü kurulu seçimi yapılmış olacak, hemde bir sonraki kent konseyi gündem konusu halledilmiş olacak.

Yeni Kent Konseyi Başkanı ve yürütme kurulu üyelerene devrederek, onlarında bir sonraki toplantı gün ve saatini ilan etmesini isteyecek.

Yapılacak işlem sadece budur. Umuyor ve diliyorum ki, bir sonraki kent konseyi kavgaya mahal bırakmayacak şekilde demokratik ortamda gerçekleşsin. Umudum budur.

Saygılarımla…

Yorumlar kapalı.