İşçiler Eylemlerine Yeniden Başladı

Abone Ol
Daha Fazla

Yaklaşık 40 önce Maltepe Belediyesi önünde yaptıkları basın açıklamasının ardından eylem yapan ve eylemlerinin 28. gününde de anlaştıkları gerekçesi ile BElediye önünde ki eylemlerine son veren Maltepe Belediyesi Taşeron işçileri eylemlerine devam kakarı aldı.

Görüşmelerin istedikleri doğrultuda olmadığını ifade eden işçiler verilen sözlerin yerine getirilmediğini ifade ettiler. Sabah saatlerinde Maltepe Belediyesi önünde bir araya gelen Maltepe Belediyesi Taşeron işçileri basın açıklaması yaptı işçiler açıklamasında isteklerini tekrar sıralayarak taleplerini dile getirdiler.

Yapılan basın açıklamasının ardından işçiler eylemlerine devam etmek üzere kaşrı kaldıra geçerek pankartlarını astılar. Bunan üzerini Maltepe Belediyesi Zabıta ekipleri de eylem yapan işçilere çimlere basmamaları konusunda uyardı. Öte yandan eylem haberine alan zabıta çok sayıda zabıta ekibi belediye önünde yerlerini aldı.

İşçiler tarafından yapılan yapılan açıklamalarında ki talepleri ise şöyle;

Taleplerimizi güvence altına alarak kabul etmedikleri sürece direnişi sürdüreceğiz. Tüm iyi niyetimizle ortaya koyduğumuz anlaşma zeminini resmi bir mecraya kavuşturmadıkça söylenen sözlerin bizim için geçerliliği yoktur. Bizim derdimiz süreci tıkamak değil çözümü birlikte yaratmaktır. Yüzlerce işçinin insani talepleri karşılanabilir taleplerdir!

Şimdi buradan tüm kamuoyuna soruyoruz;

1 Kuralsız çalışma koşullarını bizlere dayatanlar mı? Yoksa bir ekmek daha fazla evine götürmek isteyen kuralsız çalışma koşullarına karşı mücadele edenler mi?

2 Engelli işçi arkadaşımıza baskı kurup şiddet uygulayanlar mı? Yoksa işçi arkadaşına sahip çıkıp şiddetin karşısında duranlar mı?

3 12 Eylül dönemini aratmayan içtima uygulamalarını dayatan, tuvaletleri kilitleyenler mi? Yoksa bu duruma karşı çıkıp değiştirmek isteyenler mi?

4 Her gittikleri yerde emek en yüce değerdir diyen sendikalı işçilere vermiş oldukları zam ve sosyal yardımlarla övünenler mi? Yoksa sendikalı olmanın anayasal, demokratik ve meşru hak olduğunu söyleyenler mi?

5 11 ay belediyenin en ağır çalışma koşullarında çalışıp maaş dışında hiçbir hakkı vermeyenler mi? Yoksa İnsanca yaşamaya yeten ücreti isteyenler mi?

6 Senelik izinleri görmezden gelip, kıdem ve ihbar tazminatlarımızı gasp edenler mi? Yoksa güvenceli çalışmak isteyenler mi?

7 Belediyenin asli işleri dışında bazılarının keyfi için özel işlerinde zorla çalıştıranlar mı? Yoksa hiç kimsenin özel işlerinde evini taşımak gibi uygulamaları istemeyip işten çıkarılma tehdidine karşı çıkanlar mı?

Direnişimiz 28.gününden kaldığı yerden tekrar başlamıştır. Artık sözün bittiği yerdeyiz. Eylemliliğimiz artık her yere taşınarak dünden daha güçlü karşılarına çıkacak ve taleplerimizi savunmaya devam edeceğiz. Sesimizi her yere taşıyacak direnişin bir adımı da siyaseten muhatabımız olan ve taşeronluk sisteminin kölelik rejimi olduğunu söyleyen CHP’nin Ankara’daki merkezine yürüyeceğiz. Kılıçdaroğlu çıkıp taşeronluk 21. Yüzyılın kölelik düzeni diyorsa buradaki köleliğe karşı insani taleplerle mücadele yürüten işçileri göz ardı edemez.

Bizler Maltepe Taşeron Belediye İşçileri olarak haklıyız ve kazanana kadar direnişimize devam edeceğiz. Buradan ilan ediyoruz ki bundan sonra bu sorun çözülmediği takdir de direnişimiz dalga dalga büyüyerek devam edecektir"

Yorumlar kapalı.