Kahramanmaraş

Abone Ol
Daha Fazla

Kahramanmaraş – Maltepespor müsabakası için gittiğimiz Kahramanmaraş’ta yaşadıklarımızı izlenimlerimizi ve bir kardeşliğin bayrak oluşunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kahramanmaraş’a gidip te Sütçü İmam’a bir Fatiha okumamak ne mümkün. O tarihte anlatılan hamamın önüne gittik, Sütçü İmam’ın ilk kurşun attığı ve milli mücadeleyi başlattığı o ceşmenin başına gidip o tarihi anları yaşadım. Sonra bir Kuvay-i Milliyeci olarak Sütçü İmam’ın kabrini ziyaret ettim bize önderlik eden ve rehberlik eden doktor Cahit Sayın’a minnettarız buradan teşekkürlerimizi ve minnettarlığımızı sunuyorum.

Kahramanmaraş’a gelen tüm ülke insanımız ve yabancı misafirler Sütçü İmamı ve onun mücadelesini ve milli, mücadelenin başladığı yeri bu şehre gelenler nereden bilecek…

Bir tane Sütçü İmam’la ilgili YÖN TABELASI olmaz mı ?
Milli mücadelenin başladığı yeri işaret eden bir tane tabela konmaz mı?
Üstelik milli ve manevi değerlere önem veren Ak Partili bir belediye başkanı varsa orda daha çok soruyorum.
Neden Sütçü İmam’ın kabrini işaret eden bir yön tabelası yok?
Neden milli mücadelenin başlangıcı olan Fransızların nezaretini belgeleyen hamamı gösteren bir tabela yok ?

Üstelik o hamamın üzerinde de milli mücadelenin başladığı yer olarak bir kitabe yok, hamamın adı yok, duvarında tabelası yok!

İlk kurşunu atıldığu Uzunoluk mevkini gösterir bir yön tabelası neden yok ?

Tarihimize, ejdadımıza vefamız bu mu?

***

Kahramanmaraş’ta ki Trabzon caddesini gördüğüm zaman Cahit Sayın’a ilk sorum şu oldu; Trabzon’da da en önemli caddelerinin adı Maraş Caddesi burada da en önemli caddenin ismi Trabzon caddesi diye bir hikayesimi var diye sordum tarihten örneklerle Trabzon ile Kahramanmaraş arasındaki kardeşliğin tarihi derinliklerini dinledim.O anlattı ben yaşadım.

***
Kahramanmaraş – Maltepespor müsabakası için stada girdiğimiz zaman Kahramanmaraş eski başkanı ve onursal başkanı Fikret Fındık bize Murat Kapan nerede diye sorduğunda bir Maltepeli olarak onur duydum. Stad’da taraftarlar hazırlık yapmışlar. Murat Kapan’ı bir şov bekliyormuş fakat Murat Kapan bu fırsatı değerlendiremedi ! Yine Kahramanmaraş’lı olan Halil Sayın’ın kardeşi doktor Cahit Sayın’ın kafilemize ve gazetecilere gösterdiği ilgiden onur duyduk.

Kahramanmaraşspor yöneticiler bize bizim ikinci takımımız Maltepe dediğinde bizde kendilerine bizim ikinci takımımız Kahramanmaraş dedik.

46 forma numaralı Kahramanmaraşlı futbolcumuz Sefa kendi doğduğu yerdeki takımına karşı Maltepespor forması giydi. Annesi , babası ve tüm akrabaları Maltepespor atkılarıyla protokdeki yerlerini aldılar. Maltepespor adına 3’de gol atan Sefa’nın mutluluğunu kelimeler ifade edemez.

Kahramanmaraş – Maltepespor müsabakasında yaşadığımız en utanç verici, en rezil bir kararı Mersin Bölgesi Hakemi Hüdaverdi Savcı ve Gaziantepli yan hakem Mehmet Özçalışkan maçın 90. Dakikası skor 5-4 iken kaleci kalesini terk etti 20 metre geriden ceza sahası çizgisinden Çağların aşırtma vuruşunu rakip defans oyuncusu koluyla topu kornere gönderdi bu pozisyonda maçı 5-4 bitirmeye karar vermiş bir hakemin trajedisini izledik. Bir futbol takımının emeğinin resmen çalındığına şahit olduk.Şaşıran hakem ikilisi bu pozisyonda önce aut gösterdiler sonra da kararlarından vazgeçerek korner gösterdiler bu maçı izleyen herkez bariz penaltı dediyse de Maltepespor hakem oyunuyla müsabakayı 5-4 kaybetti.

Bu müsabakada çok talihsiz bir pozisyon yaşayan kaptanımız Yalçın Onur’un bu pozisyona çok üzüldüğünü öğrendik. Ona da bir söz söyliyelim
Maltepespor’un başarısı için elinden geleni yapan her türlü gayreti gösteren kaptanımızın üzülmesini asla gönlüm razı olmaz.

Büyük kaptan herkes hata yapabilir kaldı ki sahanın kaygan zeminini düzeltmek senin elinde değildi ki büyük kaptan sen üzülme senin kardeşlerinde canla başla mücadele ettiler ve bu maçların telafisi var sakın unutma.

Saygılarımla.

Yaşar Pastaneleri “Mado Dondurmaları”nın kurucusu Yaşar Kambur’un kardeşi Erdal Kambur ve Meşhur maraş dondurmasının kurumsallaştığı yer

Hamamın hemen yanı başında yer alan Sütçü İmam’ın Fransızlara ilk kurşun sıktığı, milli mücadelenin ve kurtuluş savaşının başladığı yer. Yıl: 1919

Türk tarihinde Sütçü İmam olayı olarak bilinen “Fransızların hamamdan çıkan Türk kadınlarına taciz yaptığı o hamam.

Milli Mücadeleye, işgal yıllarına ve Maraş’ın kurtuluşuna tanıklık etmiş “Doğu Çınarı” isimli çınar ağacı Maraş’ın simgesi halinde yükseliyor

Yorumlar kapalı.