MALTEPE BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA ZENGİN, BAŞKAN YARDIMCISI MEHMET BİNGÖL VE 7 SANIK İHALEYE FESAT KARIŞTIRDI İDDİASIYLA YARGILANMAYA BAŞLANDI

Abone Ol
Daha Fazla

Bir süre önce senfoni orkestrasında ihalelerinde yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla Kartal 1. Asliye Ceza ve 2. Asliye Ceza mahkemesindeki davaları görevsizlik kararıyla Ağır ceza mahkemesine sevkettikleri senfoni ihaleleri davasına Kartal 1.Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşma yapıldı.

Mahkeme Başkanı Nadir Özsoy, Mahkeme üye hakimi Nilüfer Tırhanorcan, Mahkeme Üye hakimi Kağan Hanımeli’nden oluşan Mahkeme heyeti saat 09:30’da dava sanıkları, sanık avukatları, tanıklar ve dinleyecilerle aleni duruşmaya geçildi.

Sanıkların önce kimlik tesbit edildi. Mustafa Zengin’in rahatsızlığı ilgili belge takdim edildi. Mahkeme Mustafa Zengin’in mazeretini kabul etti. Tüm sanıklardan savunmalarını istedi. Tüm sanıklar Evren Bingöl’ü tanımadıklarını söylediler.

Hazine Avukatı kamuyu zarara uğrattıkları gerekçesiyle hazine vekili olarak Av.Onur Oğuz mahkemeye bir dilekçe sunarak müdahil olmak istediklerini bildirdiler.

Tüm sanıklar ”hazine zarara uğratılmamıştır, dolayısıyla müdahil olarak katılmalarını istemiyoruz” dediler.

Kültür Müdürü Sanık Faruk Süslü’nün ”Ben ihale şartnamesi’ndeki yeterlilik durumunun nasıl hazırlandığını şuan hatırlamıyorum” demesi,

Sanık Mehmet Bingöl’ün oğlu Evren Bingöl’ün Artölye şirketinin kuruluşundan haberi olmadığını ayrıca Evren Bingöl’ün Hacettepe’de görev yaptığını söyledi.

Tanık Evren Bingöl’ün Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim üyeliği sözü yerine getirilmediği için diye devam eden ifadesinden Baba ile oğulun tezata düştüğü gözlendi.

Tanık Salih Uçan’ın konuyu İçişleri Bakanlığı’na bildirdim demesi dikkatlerden kaçmadı.

Mahkeme tutanaklarına da yansıyan bu bilgiler ışığında mahkeme 12 maddelik ara kararı vererek, duruşmayı 17 Mayıs 2012 saat 13:00’e bıraktı.

İşte mahkemece karar altına alınan maddeler:

1- Sanık Mustafa Zengin’in mazeretinin kabülüne, duruşma günü savunmasının teminine,

2- Açılan davanın İçişleri Bakanlığı’na ihbarına,

3- Suçtan zarar görmesi ihtimaline binaen hazinen davaya müdahil olarak katılmasına,

4- Ara kararla dinlenmesi gereken tanıkların dinlenmesinin reddine,

5- Sayıştaş Başkanlığı’na yazı yazılarak Maltepe Belediyesi’ne ait 2009 yılı 502 ilan no’lu denetim raporunun onaylı bir nüshasının istenmesine,

6- Artölye firması ortaklarından Orhan Gündoğdu’nun tanık olarak dinlenmesine,

7- Artölye firması kuruluşundan bu yana tüm kayıtlarının istenmesine,

8- Sanık müdafiilerinin varsa yazılı beyanlarının alınmasına,

9- Sanık Mustafa Zengin’in savunması alındıktan sonra dosyanın bilirkişiye gönderilmesi hususunun değerlendirilmesine,

10- Sanık Mustafa Zengin’in savunması alındıktan sonra müdafinin yazılı talepleri konusunda değerlendirme yapılmasına,

11- İddia makamının açılan kavu davasının belediye ihbar konusundaki talebinin belediyeler başkan tarafından temsil edilmekte olduğundan, belediye başkanı da bu dosyada sanık olduğundan taraf birleşmesi olması nedeniyle reddine,

12- Bu nedenle 17.05.2012 saat 13:00’e bırakılmasına oy birliğine karar verilmiştir.

Yorumlar kapalı.