Murat Kapan’dan Gazetecilere Bir Jest Daha

Abone Ol
Daha Fazla

FETİH 1453

Maltepe’li siyasetçi ve işadamı Murat Kapan Maltepe’de yayın yapan gazete ve internet sitesi sahiplerini Fetih 1453 filmine götürdü.

Maltepe CarrefourSA AFM sinemalarında gösterime giren Fetih 1453 adlı film gösterime girdiği günden itibaren gişe rekorları kırıyor.

Gazetecilere İstanbul’un kurtuluşunu anlatan Fetih 1453 adlı filmden sonra Niyazibey Restaurantda ağırlayan Murat Kapan bir kez daha zerafetini konuşturdu.

Kapan’a bu nazik jestinden dolayı Olay Gazetesi adına teşekkür ederiz.

Babası II. Murat’ın ölümü üzerine ikinci kez tahta çıkan II. Mehmet’in şimdi kafasında gerçekleştirmesi gereken ilk öncelik Bizans İmparatorluğu’nun son toprağı olan Konstantinapolis’i Osmanlı Devleti’ne katmaktır. Bu uğurda ne yapılması gerekiyorsa genç padişah hiçbirinden feragat etmeyecektir…

Osmanlı Devleti’ne çağ atlatarak imparatorluğa taşıyan Fatih Sultan Mehmet’in 1451 yılında henüz İstanbul’u alma planları yaptığı dönemden başlayan film, şimdiye kadar çekilmiş en büyük tarihi-kahramanlık projesi olma iddiasında. 3 boyutlu animasyonların da yer aldığı filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini Faruk Aksoy üstlenirken, senaryoyu kaleme alan Atilla Engin ve İrfan Saruhan’a Prof.Dr. Feridun Emecen, Doç.Dr. Hülya Tezcan, Doç.Dr. Gülgün Köroğlu, sanat tarihçisi Massimo Farinelli’den oluşan geniş bir danışmanlar kadrosu da eşlik ediyor.

Yapım süreci 2009 eylül ayında başlayan ve 2012’nin Ocak ayında tamamlanan film Türkiye’nin yanı sıra Amerika, Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, İngiltere, İsviçre ve Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de gösterime girdi.

Yorumlar kapalı.