Kartal İMKB Kız Teknik ve Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı Öğrencilerin Uluslararası Deneyimi

Abone Ol
Daha Fazla

Kartal İMKB Kız Teknik Ve Meslek Lisesi’nin Avrupa Birliği, Leonardo Da Vinci Projeleri kapsamında gerçekleştirilen “Uluslar arası deneyimlerle öğrencilerin mesleki yeterliklerinin artırılması” konulu hareketlilik projesi 1. grubunda yer alan “Çocuk Gelişimi ve Eğitim alanı” öğrencileri, Almanya-Augsburg’da gerçekleştirilen inceleme ziyaretlerini tamamladılar.

Almanya eğitim sistemini, sosyal ve kültürel yapısını, okul öncesi eğitim sistemini gözlemleme olanağını bulan öğrenciler bu farklı deneyimi yaşamaktan çok mutlu olduklarını ve kazanımlarını bir an önce arkadaşlarına aktarmak istediklerini belirttiler.

5 farklı okul öncesi kurumda incelemede bulunan öğrenciler, Almanya’da çocukların eğitiminde sınıf farklılıklarına göre bir düzenleme yapılmadığını, her çocuğun kendi programını kendisinin şekillendirdiği bir sistemin bulunduğunu, çocuğun isterse müzik odasını tercih ederek müzik aktivitesine katıldığı veya resim sınıfını tercih edebileceği, mutfakta yemek aktivitesine katılabileceği, tiyatro-drama sınıfını vb. aktiviteleri tercih ederek gün içerisinde dilediği programa katılmakta özgür olduklarını gözlemlediler.

Okullarda bulunan “Hareket Odaları” sayesinde öğrenciler jimnastik, pilates vb. pek çok aktiviteyi yapabilmekte, serbest düzenlenen mekanda enerjilerini diledikleri gibi atabilmektedirler. Almanya’da okul öncesinde okullaşma oranının % 97 oranında olduğu gözlemlenmiştir.

Katılımcılar, öğrencilerin kendi yeteneklerini kendilerinin keşfetmesine olanak sağlayan, yaparak-yaşayarak öğrenmelerine imkan tanıyan çocuk merkezli bir eğitimin varlığına dikkati çektiler. Bazı ana okullarında doğa ile iç içe eğitim verildiği böylece öğrencilerin doğa sevgisini ve doğayı korumayı erken yaşlarda öğrenmelerinin sağlandığı, bu sayede sağlıklı büyümelerine özen gösterildiği tespit edilmiştir.

Projenin diğer grubunda yer alan 20 öğrencinin Çek Cumhuriyeti’nde, 10 öğrencinin ise Litvanya’da önümüzdeki günlerde meslekleri ile yeni deneyimler öğrenmek üzere hareketliliğe katılacakları belirtildi.

Yorumlar kapalı.