Akut’tan Belediyelere Eğitim

Abone Ol
Daha Fazla

Marmara Belediyeler Birliği ve Arama Kurtarma Derneği (AKUT) işbirliğiyle, belediyelere yönelik düzenlenen “Temel Afet Bilinci” ile “Yangın ve Afette İlkyardım” seminerleri başladı. Eğitimlerin ilk durağı Bağcılar Belediyesi oldu.

Marmara Belediyeler Birliği, Marmara Bölgesinin ağır risk altında olduğu Deprem, Sel ve Yangın Afetlerine karşı AKUT’la işbirliği yaparak “Temel Afet Bilinci, Yangın ve Afette İlk Yardım” seminerlerini başlattı. İstanbul’un en kalabalık ilçesi olması sebebiyle eğitimlere Bağcılar’da başlayan seminerler 50’şer kişilik gruplar halinde veriliyor ve bu gruplardan çıkacak gönüllülere, “Afet Yönetimi ve İlk Müdahale” ile “Mahalle Arama Kurtarma Gönüllülerini Güncelleme” eğitimleri de verilecek.

MAHRUKİ: BİLİNÇSİZ İLKYARDIMI ÖNLEMEK İSTİYORUZ
Konuyla ilgili açıklama yapan AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, “Deprem, Sel, Yangın gibi afetlerde ilk 72 saat içinde profesyonel Arama-Kurtarma Ekipleri müdahalesi mümkün olmadığı için Afet sonrasında kurtarılanların büyük çoğunluğu ilk 24 saat içinde çevreden yetişen, eğitimi ve ekipmanı olmayan yakınlar ve komşular tarafından gerçekleştirilmektedir. Eğitim ve ekipmanı olmayan bu kişilerin gerçekleştirdiği bu kurtarma çalışmaları esnasında da bilinçsizce ve yanlış müdahaleler, sağ kalabilecek insanların ölümlerine veya ağır sakatlanmalara meydan vermektedir. Bu bilinçsiz ilkyardımı önlemek istiyoruz ve bu konuda Marmara Belediyeler Birliği ile yaptığımız işbirliğini önemsiyoruz. İstanbul’daki eğitimlerimize Bakırköy ve Beşiktaş Belediyelerimizle devam edeceğiz” dedi.

BAŞKAN ÇAĞIRICI’DAN AKUT’A TEŞEKKÜR
Organizasyondan ötürü AKUT Başkanı Nasuh Mahruki’ye ve AKUT gönüllülerine teşekkür eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Belediyelere yönelik eğitimlere Bağcılar’dan başlanmasından oldukça memnunuz. Bu programın dışında, yine AKUT’un düzenlediği ve Marmara Belediyeler Birliği’nin desteklediği ‘AKUT, Hayata Devam Türkiye Projesi’ni de son derece önemsiyor, başarılı buluyoruz. Gerek kamu yöneticilerimizin, gerekse toplumumuzu afetler konusunda bilinçlendirmeyi amaçlayan projeler, Bağcılar Belediyemizce ve Başkanvekilliğini yaptığım Marmara Belediyeler Birliği’nce her zaman destek görecektir” diye konuştu.

Yorumlar kapalı.