"Belediye Birliklerine Siyaset Karışmamalı"

Abone Ol
Daha Fazla

Tiran’da düzenlenen NALAS toplantısında, siyasi kriz nedeniyle ikiye bölünen Arnavutluk Belediyeler Birliği’ndeki iki tarafın temsilcileri Marmara Belediyeler Birliği’nin gayretleriyle bir araya getirildi. NALAS Asbaşkanı ve Bursa Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Türkiye’den örnekler vererek, boykotçu belediye yöneticilerini ikna etti.

Marmara Belediyeler Birliği Encümeni üyesi ve Bursa Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin’in asbaşkanlığını yürüttüğü Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS’ın Büro toplantısı Arnavutluk başkenti Tiran’da yapıldı. NALAS Başkanı Vladimir Moskov, Asbaşkan Özgen Keskin, NALAS Genel Sekreteri Kelmend Zajazi ve MBB Uluslararası İşbirliği Direktörü Murat Daoudov’un yanı sıra büro üyeleri Bosna-Hersek, Sırbistan ve Kosova belediye birlikleri temsilcileri teşkilatın gündemini değerlendirdi. Mart 2012’de Kosova başkenti Priştine’de yapılacak genel kurul toplantısında NALAS dönem başkanlığı MBB adına Özgen Keskin’e geçecek. Kosova Başbakanı ve Balkanlar’dan çok sayıda yetkililerin katılacağı genel kurula Avrupa Birliği’nin üst düzeyde temsil edilmesi bekleniyor.

ARNAVUTLUK’TA SOSYALİST VE DEMOKRATLAR MASAYA OTURDU
Arnavutluk’ta son dönem yaşanan siyasi kriz yerel yönetimler arasındaki işbirliğini de olumsuz etkiledi. Demokrat Parti’ye karşı son parlamento seçimlerinin sonuçlarını kabul etmeyen Sosyalist Parti’ye mensup belediye başkanları, Arnavutluk Belediyeler Birliği’ni (AAM) boykot ediyor. NALAS ve Avrupa Konseyi Kongresi, yaşanan bölünmeye son vermek amacıyla Eylül ayında bir konferans düzenlemiş, diyalog yollarını aramıştı. Konferansta MBB heyeti önemli rol oynamıştı.

Tiran’da Demokrat ve Sosyalist Partili belediye başkanlarını bir araya getiren çalışma yemeğinde konuşan Özgen Keskin, MBB’den örnek vererek parti siyasetinin belediye birliklerine bulaşmaması gerektiğini anlattı. Farklı siyasi görüşlere sahip başkanların aynı birlik çatısı altında ortak sorunların çözümünde çalıştıklarını anlatan Başkan Keskin, güçlü bir birlik olarak AAM’ın hükümet ve uluslararası kurumlar nezdinde daha etkili olacağını söyledi. Sosyalist belediye başkanları bu bölünmüşlüğün herkesin zararına olduğunu ifade ederek sorunun bir an önce çözülmesi için çaba sarf etme sözünü verdi.

ARNAVUT ÖĞRENCİLER, ARAPÇA İÇİN TÜRKİYE’DE YARIŞACAK
Arnavutluk programı kapsamında yerli STK ve okulları ziyaret eden Özgen Keskin ve Murat Daoudov, ALSAR Vakfında Başkan Mehdi Gurra ve Türkiye’nin Din İşleri Ataşesi Şaban İşlek ile bir araya geldi. Vakıf, Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi ve Osmanlı izlerinin yok olmasının önüne geçilmesi için çaba sarfediyor. MBB heyeti, Başkan Gurra’ya ebru tablo hediye etti.

Tiran ve Dürres şehirlerindeki medreseleri ziyaret eden heyet, Mayıs 2012’de İstanbul’da yapılacak 3.Uluslararası Arapça Yarışmalarına katılmaya yönelik yürütülen hazırlık çalışmaları hakkında bilgi aldı. 10 Balkan ülkesinden okulların iştirak yarışmalara katılmak için Arnavut öğrenciler adeta gün sayıyor.

Yorumlar kapalı.