KARTAL İMKB PRAG’DAN DÖNDÜ

Abone Ol
Daha Fazla

Kartal İMKB Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileri önümüzdeki günlerde okul arkadaşları ve öncelikle Kartal, Maltepe, Pendik’te bulunan meslek liseleri ve İstanbul’da bulunan tüm meslek liseleri ile paylaşacakları proje kazanımlarının bazıları ise şöyle;

Prag eğitim sistemi ile ilgili olarak;

Öğrencilerin meslek liselerine yetenek sınavı ile alındığı, sınıf mevcutlarının 20 ile 30 arası değiştiği.

Öğrencilerin Atölye ve yabancı dil-İngilizce derslerinde ikiye ayrılarak eğitim gördükleri. Dersleri simülasyonlarla işledikleri ve bu simülasyonlara program başına 5000 euro gibi ciddi bir para ödendiği.

Prag’da 70 Bilişim, 98 Otomobil ve 1 Moda Meslek Lisesi bulunduğu. Eğitim-Sektör işbirliği ile sponsor firmaların bulunduğu ve yapılan sözleşmeler gereği öğrencilerin stajlarını sipariş atölyelerinde yaptığı, sektörde parça üretiminden tamiratına kadar hemen her konuyu görerek gerek bilgisayarda gerekse uygulamalı olarak öğrendiklerini, bir yıl eğitim gördükten sonra diğer yıl öğrendiklerinin pekişmesi için staj gördüklerini belirttiler.

Prag’daki eğitimlerinde öğrenciler Multisim, 3D Max Design, Everest, Corel Draw, İnteractive Modelling gibi farklı programları öğrenerek uygulamalar yaptıklarını ifade ettiler.

Aynı zamanda Prag’ın tarihi ve kültürel dokusunu tanıma olanağını bulan öğrenciler, moda okulu tarafından hazırlanan bir açık hava defilesini ve opera binasında uluslar arası sergilenen “La Traviata” operasını izleme olanağını buldular.

Öğrencilerin ilgisini çeken bir diğer konu ise derslerde İngilizce çevirileri öğrencilerin yapmasının olduğu belirtildi.

Bunu nasıl sağladıkları sorulduğunda ise İngilizce derslerinde sınıfların ikiye bölündüğü, bir yıl süresince İngilizce derslerinin sadece konuşma ağırlıklı işlendiğini ve İngilizce eğitimine küçük yaşta başladıkları öğrenilmesi olduğunu ifade ettiler.

Okuldan mezun olan öğrencilerin %80’nin üniversiteye yerleştiği, %18’nin işe başladığı, sadece %2’sinin işe başlamadığı veya okuldan ayrıldığı belirtildi.

Proje ile ilgili olarak Okulun 2012 Teklif Çağrısı döneminde desteklenmeye değer bulunan Hayatboyu Öğrenme Programı, Leonardo da Vinci Hareketlilik projeleri kapsamında konuşan Okul Müdürü Hülya NARSAP, “Öğrencilerin uluslar arası deneyimlerle mesleki yeterliklerinin artırılması” konulu projesinin devam ettiği. Bu kapsamda birinci grubun, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı öğrencilerinin Almanya’da eğitim gördükten sonra ülkemize döndüklerini, projenin ikinci bölümünde Çek Cumhuriyeti Prag’da eğitim alan Giyim Üretim Teknolojileri ve Bilişim Teknolojileri alanıöğrencilerinin de yeni kazanımlarla ülkemize ve okullarına döndüklerini, projenin öğrencilerin dil becerilerinin ve mesleki yeterliklerinin arttırılması, yeni kültürleri tanımaları noktasında başarılı olduğunu belirtti. Projenin üçüncü bölümünde yer alan Güzellik ve Saç Bakımı Alanı öğrencilerinin ise 6 Mayıs’ta Litvanya’ya hareket ettiklerini söyledi."

Yorumlar kapalı.