Klinik Vaka

Abone Ol
Daha Fazla

Bugun Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin Kartal 1. Ağır ceza mahkemesinde” Zincirleme olarak ihaleye fesat karıştırmak” suçundan sanık olarak yargılanıyordu.

Mahkemeyi takip etmek, Maltepe halkını bilgilendirmek Kartal Adliyesine gittik.

Sanık avukatları, hazine avukatı sanık yakınlarıyla sohbet etme imkanımız oldu.

Mahkeme normal sefahatını sürdürken Ağır ceza mahkemesi başkanı ara karar verdi.

Sanıklar, sanık avukatları ve gazetecilerin dışında bu tip duruşmalarda gazetecilerde içeri alınırdı nitekimde öyle oldu.

Duruşma aradan sonra başlıyacağı zaman gazeteci arkadaşımız Sevgi Özdemir’de mahkeme salonuna girmek isterken Maltepe Belediyes Başkanının çirkin saldırısına uğradı.

Belediye başkanı gazeteci Sevgi Özdemir’in kolunu sıkarak sen avukat mısın duruşma salonunda ne işin var dedi ?

Daha sonra sanık avukatlarının araya girmesiyle yatıştırılan bu olay üzerine belediye başkanının öfke kontrolunu kaybettiği ilk kez geldiği mahkeme salonunda saldırgan tavırlar içerisinde olduğu gözlendi.

Maltepe Belediye Başkanı daha öncede Türkan Saylan Kültür Merkezinde bir işçi yakınıyla kavga etmişti, yakın zamanda direnişçi işçilerden İlhan Yıldırım’a uçan tekme atarak kolunu bacağını yaraladığı henüz hafızalarımızda.

Bir belediye başkanının mübaşirliğe özenip sevmediği, haz etmediği, görmeye bile tahammül edemediği bir gazeteciye karşı saldırgan tavır içerisinde olmasının bir tek izahı var…

Bir mahkemede mahkeme salonun sevk ve idaresi ve duruşmaların selametinden sorumlu tek kişi o mahkemenin başkanıdır.

Türkiye Cumhuriyetinde mahkemeler Türk milleti adına yargılama yapar ve bu duruşmalar aleni yapılmaktadır.Gazetecinin duruşmaya katılması demek duruşmalara aleniyet katmaktır.

Bir belediye başkanı bunu bilmezmi ?

Nitekim mahkeme başkanı sanıkları, sanık avukatlarını, sanık yakınlarını duruşmaya salonuna aldıktan sonra gazeteciler salonda mı diye sorması üzerine gazeteciler buradayız başkanım demesi üzerine duruşmaya başlamasını umarım belediye başkanı doğru anlamıştır.

Belediye başkanının bu çirkin ve onur kırıcı davranışı kendi avukatlarıncada şaşkınlık ve hayret içerisinde izlenmiştir.

Sanık avukatlarından Celal Ülgen yaşadığı durumu(ŞOK) olaral nitelendirmiştir.

Maltepe belediye başkanının saldırgan bu tavırlarının mutlaka bir izahı vardır.

Çünkü bu durum Klinik bir Vaka’dır.

Gazeteci arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

Saygılarımla..

Yorumlar kapalı.