ORMANLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe Belediyesi meclis üyesi Adem Kaya Bakkalköy ormanlarını Mera vasfına sokulması çabalarına karşı siyasiler başta olmak üzere bütün Maltepelileri göreve çağırdı. Ormanlık alanların bölgenin akciğerleri olduğunu söyleyen Adem Kaya sonuçlanan davada ormanlık alan olarak kalan 1 milyon 369 metrekarelik alan ile ilgili son kararı Yargıtayın vereceğini ifade etti

İLMera Komisyonu 2006 yılında Kartal 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde devam eden dava olmasına rağmen Mayıs 2009’da tekrar bir tahsis kararı alarak Bila tarihli, “Tahsis ve askı ilan cetveli” adlı yazıyla Büyük Bakkalköy Mahallesi sınırları içerisinde yer alan toplam 1.396,69 dekar alanın 08.05. 2009 tarihinde Bakkalköy Mahallesine tahsis edilmesi kararına tepki olarak kararın usul ve yasaya aykırı olduğu ifadesi ile Maliye Hazinesi ve Maltepe Belediye Başkanlığı aleyhine Kartal Asliye Hukuk Hakimliği’ne dilekçe verilerek dava açılmıştı.

Yapılan tetkik ve incelemeler sonucu Mahkeme Mayıs ayında aldığı bir karar ile ,08.05.2009 gün 433/7 sayılı kararın iptaline ve mera olarak tahsis edilen alanın tekrar Orman niteliğinde hazine adına tesciline karar verdi.

Mera ve orman tartışmaları

Maltepe Belediyesi’nin başkanlığı devralmasından bir ay sonra yaşanan ve mahalleli için büyük bir sorun olan Orman mı meramı tartışmaları için Maltepe Belediyesi Meclis üyesi Adem Kaya, Haziran Ayı İlk toplantısında gündem dışı söz alarak konu hakkında bilgi verdi.

“Büyük Bakkalköy
üzerinde oyun oynandı”

Maltepe belediyesi Meclis üyesi Adem Kaya Büyük Bakkalköy mahallesinin 1982 yılında Kartal’a bağlı bir mahalle olduğunu bu nedenden dolayı mahalle sınırları içerisinde hayvan yetiştirmenin yasak olması nedeniyle mahalle halkının hayvancılık ile geçim yapmadıklarını ifade ederek şöyle devam etti.

“Bilindiği gibi mahalle sınırları içerisinde hayvancılık yapmak yasak. Ancak 2005 yılında il Mera Komisyonu Bakkalköy üzerinde bir oyun oynuyor ve kimlikleri belli olmayan bir teknik ekip köye gelerek incelemelerde bulunuyorlar. İncelemenin konusu ise şöyle; Büyükbakkal Köy’de oturan 35 aile, geçimleri çiftçilik ve hayvancılık, 126 büyükbaş 360 tane Küçükbaş hayvan tespit ediliyor. Dolasıyla bu inceleme sonrasında bu orman arazisini meraya çevrilmesi konusunda karar alıyorlar. Dönemin mahalle muhtarı Avni Yakupoğlu ise karara itiraz ederek buranın mera değil ormanlık alan olduğunu ifade ederek itiraz ediyorlar.

İlerleyen süreçte ise Kartal Orman Bölge Şefliği’de buraya müdahil oluyor ve dava açıyor. Açılan davanın sonucu ise bu alanının orman olarak kalması yönünde çıkıyor. Fakat ne hikmetse İl Mera Komisyonu bu karardan 20 gün sonra yani 19.04.2009 tarihinde bir daha toplanıyor ve toplantı sonrasında keşif yapmak amacıyla Mahalleye geliyorlar gelen heyet burada 16 tane vatandaşın üzerine büyükbaş hayvan yazıyorlar. Bu durum üzerine ise bu 16 vatandaş da buna itiraz ediyor. Daha sonra ise İl Mera Komisyonu itirazları kaale almadan 1 milyon 390 bin metrekare orman alanını Meraya çeviriyor.

Daha sonra komisyon Maltepe Belediyesi’nde askıya çıkması konusunda askı tutanağı gönderiliyor. Dönemin zabıta müdürüne bu konuyu sorduğumuzda ise bizlere butür şeyler her zaman gelir önemli şeyler değil şeklinde yorum yaparak olayı önemsizleştirmişlerdi” dedi.

Kesilen bir ağaç herkesin sorunudur

1 Milyon 396 bin Metrekare ormanlık alanın meraya çevrilmesi ile ilgili sorunun sadece orada yaşayanların sorunu olmadığını belirten Adem Kaya, “Bu sorun sadece Maltepe’nin değil Anadolu yakasını ilgilendiren bir sorundur. Orada bir ağaç bile kesilse ve kesiliyorsa bu sorun herkesin sorunudur. Buraya sahip çıkmamız gerekmektedir” dedi.

Maltepe Belediyesine dava açtık

Mahalle muhtarını ikna ederek onun üzerinden dava açtıklarını belirten Kaya,”Kimi dava ettik.Maltepe Belediyesini. Çünkü Maltepe Belediyesi kendi alanına sahip çıkmıyorsa burada bir suç işleniyor demektir” dedi.

İstanbul Mimar Mühendis Odalar Birliği’nin de çağrılarına cevap vererek davaya müdahil olduklarına belirten Adem Kaya, “Açılan son davada bu alanın ormanlık alan olarak kalmasına karar verildi. Ancak bu davanın yargıtay aşaması var. Bir Maltepeli olarak, bir meclis üyesi olarak bende diyorum ki bu aşamada bölge milletvekillerine, Maltepe’de siyaset yapan bizlere büyük görev düşüyor.bu alanlar bizlerin akciğerleridir. Olmadıkları anda yaşam daha zorlaşır. Burada ormanların kesilerek meraya, meradan hazineye devir yapılarak imara açılmasına engel olmalıyız. Bizim bu ormanlara ihtiyacımız var. Sahip çıkılmazsa bir süre sonra imara açılacak ve binalar yükselecek” diyerek yargıtay aşamasınında yakından takip edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yorumlar kapalı.