Ada Tersanesi’nin Gurur Günü

Abone Ol
Daha Fazla

Ada Tershanesi’nde Bakan İsmet Yılmaz’ın katılımıyla Türk mühendisler ve işçilerin emeğiyle yapılan Norveç Hellosoy Verft A.Ş’ye yapılan Petrol Platformu Destek Gemisi (Platform Supply Vessel) Vestland Insula, törenle suya indirildi.

Bakan İsmet Yılmaz’ın yanısıra; MHP Milletvekili D.Ali Torlak, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği Başkanı Murat Kıran, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, Maltepe Kaymakamı Ahmet Okur, Maltepespor Başkanı Nuri Erkoç, Hellosoy Verft A.ş Sahibi Thorleif Hellesoy’la birlikte Ada Denizcilikte çalışan mühendisler, personel, işçiler ve aileleri de katıldılar.

Sektör ayrıca KABOTAJ BAYRAMInı, denize indirme töreni ile birlikte büyük bir çoşku içinde kutladılar.

ERKOÇ ”HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Açılışta bir konuşma yapan Ada Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Adil Erkoç şunları söyledi. ” Bu gemi kuzey denizi için yapılan Petrol Platformu Destek Gemisidir. Kendi jenerasyonunun son örneğidir. Ham olarak yapılan en donanımlı gemidir. Cenabı Allah bize nasip etti bunu yapmayı. Başından beri bizi desteği olan emeği olan herkese teşekkür ediyorum.

2003 yılında bu tershaneyi almaya talip olduğumda o zamanki sayın musteşarımız gerekli gördü bize itimat etti, bize gerekli oluru verdi. Ben sektörün dışından bir insandım. Bize 2 yıl süre verdi biz 8 ayda işlemlerimizi tamamladık. O gün söz verdik. Bugün bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Şimdi burda olan sayın bakamınızdı bize desteği veren kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Ada Tershanesi olarak ilk sözleşmemizde bunu başardık. Bizi destekleyenleri teşekkür ediyoruz.

GEMİ SUYA İNERKEN MUTLULUK GÖZYAŞLARI SÜZÜLDÜ

Mühendislerin talimatıyla işçilerin başlayan koşuşturmasıyla denize indirilmeye hazırlanan gemi su yüzüne yaklaşırken, izleyenlerde gözyaşlarını tutamadılar.

Türk mühendisler ve türk işçiler tarafından tamamlanan geminin denize indirilmesi alanda bulunanların göğsünü kabartırken, Adil Erkoç başta olmak üzere tüm katılımcıların gözlerinden mutluluk gözyaşları süzüldü.

PLATFORM DESTEK GEMİSİ

Geminin teknik özellikleri : Gemi 86 metre boyunda, genişliği 20 metre.
Kuzey Denizindeki ağır deniz ve hava şartlarında, yüzer petrol platformlarına lojistijik hizmet vermek için dizayn edilen gemi Dynamic Positioning System adı verilen Dinamik Pozisyon Sabitleme sistemi ile gemi pozisyonunu sabitleyerek platforma vinçler, hortumlar ve iletim köprüleriyle lojistik destek veriyor. Gemide çeşitli çaplarda borulardan oluşan 32 farklı boru sistemi var. 88 yük ve akışkan tankını yaklaşık 7800 metre boru ve binlerce valf ile birbirine bağlıyor.

Son teknoloji ile dizayn edilen gemi yakıt sarfiyatında %20 ye varan tasarruf sağlıyor. Yeni jenerasyon geminin inşaatında yüksek teknolojinin kullanılması Türkiyenin gemi inşaat sektöründe klasman atlayarak daha yüksek bilgi birikimi gerektiren alanlarda da kuvvetli bir oyuncu olduğunu kanıtlıyor.

Yorumlar kapalı.