ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELERİN KALDIRILIŞI.

Abone Ol
Daha Fazla

Uzun süredir özel yetkili mahkemeleri tartışıyoruz.Özel yetkilerle donatılmış bu mahkemeler kaldırılırsa yeniden ”Ergenekon’lu günlere geri döneriz, yargılanmakta olan darbeciler ” intikam için aramıza döner ” argümanıyla yeri göğü inletti bazı çevreler. Özel yetkili mahkemeler kaldırıldı ama ergenekoncular meydanlara akın etmedi.Yeri göğü inletenlerde aslında biliyordu ki; bu değişiklik darbecilerin önünü açmak için değil, özgürlüklerin önünü açmak için yapılıyordu. Ne gariptir ki bazı çevreler 250. madde değişirse bütün darbeciler, ergenekoncular dışarı çıkar türküsünü söylemekten asla vazgeçmediler. Erdoğan ‘ı ve AK Parti iktidarını doğrudan hedef alan acımasız bir kampanya yürüttüler.

Özel yetkili mahkemeler 2004 yılında kurulduğunda bir ihtiyaçtı. Çünkü ;”vesayet” döneminin himayesinde işlenen suçların üzerine gidebilmek için olağanüstü mahkemelere ihtiyaç vardı.Türkiye 2007’ den itibaren darbelerle ve darbecilerle açık ve kesin bir hesaplaşma sürecini başlatmıştır.Ve bu süreç , askeri vesayet ve vesayet zihniyetini yenilgiye uğratmıştır.Kabul etmeliyiz ki, demokrasi yolundaki bu başarı Ak Parti iktidarı’nın
ve Tayyip Erdoğan ‘ın başarısıdır.

Bu vesayet mücadelesinde özel yetkili mahkemeler çok değerli görev ifa etmiştir. Ancak; unutmayalım ki,siyasi irade kararlılık göstermeseydi sadece yargı ayağı ile bu işler başarılmazdı.Geçmişte de bu ülkede yasalar ve yargı kurumları vardı ama; siyasi iradenin böyle bir kararlılığa gücü olmadığı için vede siyasi iktidar’lar ‘vesayet zihniyeti” nin kuşatması altında olduğu için demokraside yol almak imkânsız haldeydi.
Ak Parti iktidarının bu kararlı durşundan güç alan özel yetkili mahkemeler ve bu mahkemelerin hakim ve savcıları’da ”vesayet” le mücadelenin hakkını vermişlerdir.Bu sayede dokunulmazlara dokunulmuş demokrasinin ve sivilleşmenin kapıları ardına kadar
açılmıştır.

Bu mücadele sürecinin kazanımlarından yola çıkarak söylebiliriz ki;darbe, muhtıra, vesayet girişimleri faili meçhul gibi hertürlü hukuk dışı yoları kullananların yaptıkları artık yanlarına kâr kalmayacaktır. Bu gerçek herkes tarafından görülmüştür.
Bütün bunlara rağmen,eğer halâ birileri toplumun zihninde bir”kötülük’ nesnesi olarak kalan yasa dışı işlere tevessül etmeye kalkarsa bilmeliyiz ki, bu parlamento’da siyasi iktidar’da daha büyük bir mücadele yapmaya kararlıdır bunada muktedirdir.

Parlamento özel yetkili mahkemeleri kaldırarak aynı zamanda darbeci zihniyetle ,vesayetle mücadelenin doğal bir sürece girdiğini ilân etmiştir. Sonuçta mahkemeler kaldırılmıştır ama; bu sürecin temel gücü olan siyasi irade en güçlü haliyle iktidardadır. Siyaset bundan sonrada kanun ve uygulamalardaki vesayet maddelerini ayıklamaya ve demokrasiyi güçlendirmeye devam edecektir.

Yorumlar kapalı.