BRYAS CAFE & RESTAURANT Maltepe Sahil’de Açıldı

Abone Ol
Daha Fazla

Bryas Cafe & Restaurant Maltepe Sahilyolu’nda açıldı.

Cafe Restaurant tarzında hazırlanan konseptinde nargile, sıcak ve soğuk yemekler, alkolsüz içecek çeşitleri ve zengin menüsüyle Adalar seyrini de sunuyor.

Bryas Cafe & Restaurant işletmecisi İsmet Tepret yaptığı açıklamasında; ”Bryas Cafe & Restaurant’ın adı antik dönemde bölgede bulunduğu düşünülen Bryas Sarayı’ndan gelmektedir.

Bu saray, uzun bir süre boyunca bölgeye de adını vermiş ve bugün Maltepe sınırlarında kalan bölge Bryas adıyla anılmıştır. Maltepe’nin simge mekanlarından biri olmayı hedefleyen Bryas, Maltepe’ye olan sevgisi ve tarihe olan saygısını göstermek amacıyla bu ismi tercih etmiştir.

Maltepe’nin tarihi Bizans İmparatorluğu’na dayanmaktadır. Semtin adının o devirlerde “Bryas” olduğu söylenir. Bryas adının tarihçiler tarafından Küçükyalı’da eski Akduman pınar’ı yakınlarında bulunan Bryas Sarayı harabelerinden aldığı belirtilmektedir. Bizans imparatoru THEOPHİLES`in 816 yılında Abbasi Halifelerinin Bağdat`taki sarayını model alarak arabesk stilinde bir saray inşa ettirdiği yapılan kazılardan öğrenilmiştir. Maltepe Dragos tepesinin Kartal İlçesine bakan eteklerinde deniz kıyısında köy iken deprem neticesinde yıkılmış ve şimdiki yerinde inşa edilmiştir.
Maltepe’nin en ünlü simgelerinden biri de “Bakireler Anıtı” adı verilen yapı günümüzde alışveriş merkezinin bahçesinde gözlerden uzak bir noktada bulunsa da bu anıt zamanında bölgenin en dikkat çeken anıtlarından biriydi. Eski Yunan mitolojisinde evlenmek isteyen kızların denizin ortasında bulunan bir tapınağı ziyaret ettiği yönündeki efsaneden yola çıkılarak sahilden birkaç metre açığa inşa edilen Bakireler Anıtı, altı direk üzerine oturtulmuş bir kubbeden oluşuyor.

Bu anıtla birlikte bölge, 1946 yılında bitirilen Süreyya plajı ile birlikte İstanbul’un en sevilen tatil yerlerinden biri haline geliyor” dedi.

Yorumlar kapalı.