Engellilik ve Sosyal Girişimcilik

Abone Ol
Daha Fazla

Gazetemiz Yazarı, Sancaktepe Engelliler Meclisi Başkanı ve Fiba Gönüllüsü Hasan Kaya, “Engellilik ve Sosyal Girişimcilik” konusunda seminer vermek üzere, Hüsnü M. Özyeğin Vakfı (HMÖV)’ın yoksullukla mücadele temelinde yürüttüğü Bitlis Kavar Havzası Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında hafta sonu Bitlis ve Tatvan’daydı.

Hüsnü M. Özyeğin Vakfı’nın davetlisi olarak Bitlise giden Hasan Kaya’nın vermiş olduğu seminere, Artık Saklanmak İstemiyorum Bitlis Engelliler Derneği –ASİBED üyeleri ve Tatvan Kavar Havzası proje köylerinde yaşayan engellilerin ilgisi yoğundu.

Kaya, ”sürdürülebilir ve bağımsız sivil toplum yaratmanın yolunun kendi ayakları üzerinde durabilen ve kendi gelirini yaratan STK larla sağlanabilir. Bunun için de klasik STK dışına çıkıp, ezber bozmak gerekmektedir. Artık sosyal anlamda projeler üretmenin yanı sıra kurumsal kapasiteyi geliştirmek ve istihdama katkı sunmak için “Sosyal Girişim” projelerine ve çalışmalarına öncelik vermek gerekmektedir. Bunun için ciddi bir şekilde kalplerin ve zihinlerin dönüşümüne ihtiyaç vardır. Bu dönüşümü ilk önce biz engellilerin yapması gerekmektedir. Böyle bir dönüşüm sonucunda, toplumun benliğinde yer eden, engellilere yönelik kalıp yargılarında kırılacağını ve bunun sonucunda da, engelliler istihdam edilen değil, istihdam eden durumuna gelecektir”, dedi. Ayrıca Bu imkanı verdiği için başta, Fiba Grubu’na, Hüsnü. M. Özyeğin Vakfı’na ve proje çalışanlarına ve ASİBED’e teşekkürlerini belirtti.

Artık Saklanmak İstemiyorum Bitlis Engelliler Derneği Başkanı Sayın Bayram Tutgaç, Hasan Kaya’ya ve HMÖV kırsal kalkınma projesi uzmanı sayın Çiğdem Sarısaltık’a böyle bir organizasyondan dolayı teşekkür etti. Tutgaç,” Bu bilgiler ışığında artık yapacağımız bütün çalışmaları “Girişimcilik” ile harmanlayacaklarını” ifade etti.

HMÖV Kırsal Kalkınma Projesi Saha Uzmanı Çiğdem Sarısaltık’da, “Hasan Kaya’ya, Bitlis Tatvan’a kadar geldiği ve ASİBED’e ev sahipliği için teşekkür edip,daha sonra, “Hasan Beyin yaptığı sunum sonuncunda, kırsal kalkınmada engellilerle ilgili yapabileceğimiz en anlamlı şeyin aslında engellilere yönelik ne proje üretebiliriz yerine engellileri rutin aktivitelerimize nasıl entegre edebiliriz diye düşünmek olacağını gördüm." Dedi.
Toplantı bundan sonra birlikte neler yapabiliriz üzerine fikir alışverişinden sonra sona erdi.

Yorumlar kapalı.