Cemil Ekşi İftar Verdi

Abone Ol
Daha Fazla

Cumhuriyet Halk Partili Cemil Ekşi’nin verdiği iftara katılan Chp Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin" Örgütte ve halkta karşılığı olan adaylarla seçime gireceğiz. En iyilerini bulacağız bu konuda anketler ve araştırmalar yapacağız" diyerek yerel seçimlerinde startını vermiş oldu.

Orhanlı eski belediye başkanı, CHP Tuzla eski ilçe başkanı, CHP eski İstanbul teşkilatlardan sorumlu başkan yardımcısı Cemil Ekşi yerel basınla bir araya geldi.
İftar yemeğine Anadolu yakasında yayın yapan gazetelerin temsilcilerin yanı sıra, CHP genel başkan yardımcısı Gürsel Tekin, CHP İstanbul il başkan yardımcısı Tayfur İşbilen, CHP Tuzla ilçe başkanı Ali Ekber Kızılkan, CHP eski ilçe başkanı ve eski il yönetim kurulu üyesi Hasan Uzunyayla, CHP eski ilçe başkanı Düzgün Acar, CHP Maltepe belediye meclis üyesi Ömer Demir, CHP eski İstanbul il başkan yardımcısı Metin Kaya iftar programına katıldılar.
Gürsel Tekin “yerel basınla çalışacağız.”

Yemekte yaptığı konuşmada yerel basının önemine değinen Tekin, ulusal basını ve hükümeti eleştirdi. Son dönemde sadece yerel basının yazdığını söyleyen Tekin “Özellikle son dönemlerde en cesur en rahat yazı yazabilen haber yapabilen ne yazık ki yerel gazeteler kaldı. Anadolu’da bunu görebiliyoruz. Anadolu’nun bir çok yerinde, ulusal gazetelerimizin televizyonların manşetlerinde olması gereken haberler ne yazık ki iç sayfalarında bile yok iken, Anadolu’ya gidiyoruz, bilinmeyen bir çok sorunlar yerel gazetelerle kamuoyuna duyuruluyor. Maraş’ta Tokat’ta olduğu gibi, Tokat ve Maraş belediyesindeki yolsuzlukları yerel medyadan öğrenmeye başladık. Onun için önümüzdeki sürçte yerel medya ile ilişkilerimiz CHP olarak daha sıcak olacak. Neden siz cesurca yazıyorsunuz da koskoca devasa gazeteler yazamıyor. Bunun bir sebebi var Amerikalıların çok güzel bir sözü var diyor ki “bütün ortaklıklar bozulur, suç ortaklığını bozamazsınız” Ne yazık ki bu gün, devasa plazaları olan gazete patronları bu iktidarın suç ortakları oldular” dedi.
7 ilçe baskıyla elimizden alındı
Yedi ilçenin devlet baskısıyla ellerinden alındığını söyleyen Gürsel Tekin “ Siz bir pazar günü gece yarısı 27 noktada elektriklerin kesildiğini gördünüz mü.? Ne yazık ki bu iktidar döneminde gördük. Çok becerikli oldukları organize işler de 6-7 tane ilçemizi kısa sürelide olsa kendileri aldılar, önümüzdeki seçim takviminde Ekimde mi olur Mart’ta mı olur önemli değil o seçimde sadece Tuzla’yı değil, Türkiye’nin bir çok önemli illerini CHP’nin iktidarıyla göreceksiniz” Bir soru üzerine Tekin “CHP’nin adayına İstanbullu ve örgütü karar verecek” dedi.
Cemil Ekşi “örgütün alacağı her karar başımın tacıdır.”
Cemil Ekşi ise yaptığı konuşmada, adaylık konusu ile yaşanan süreçle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Geçtiğimiz günlerde Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü söyleyen Ekşi “Aday, kamuoyunda halkta, örgütte, karşılığı kimin varsa adayımız odur. Bir arkadaşımızın diğer bir arkadaştan bir oy dahi halkta karşılığı varsa adayımız odur. Bir çok aday çıkacaktır, bunlar yarışacaktır, partinin gerekli organları bu konuda kamuoyu araştırmaları anketler yapacaktır, eğer ön seçim yapacaksa ön seçim yapacaktır ondan sonra aday yolunu alacaktır. Ama asıl mesele CHP’nin adayı değil, CHP’nin seçim aldığı yerlerde seçimi iktidarın gücüyle elimizden alanlar vardır. 2013-2014 geldiğinde siyasi iktidarın baskısı olacaktır, ama bu konuda hem Genel Merkezimiz hem de ilçelerimiz tam hazır olarak yolumuza devam edeceğiz” dedi

Göbek atanların huzurları kaçsın
Ekşi sözlerini şöyle sürdürdü “iki ay aranızdan ayrıldık zorunlu tatil yaptık, bu gün siyasi gücü elinde bulunduranlar, seçime kadar beni istirahat ettirmeyi hedeflemişlerdi ama bir yerde adalet yerini buluyor döndük ve ilçe örgütümüzle bir araya geldik.
Korkacağı, çekineceği ve kimseye boyun eğeceği bir durumun söz konusu olmadığını söyleyen Ekşi “şunu net olarak söylüyorum “ biz “örgüt kurmak” suçundan tutuklandık. Evet ben bir örgüt kurdum ama bu örgütün adı hizmet örgütüydü, 1999 yılında belediye başkanı oldum, 10 yıl belediye başkanlığı yaptım, o bölgenin insanına hizmet etmek için bir örgüt kurdum. Ama maalesef bir örgüt daha var, bizi siyaseten bu duruma getiren siyasi bir örgüt, idari bir örgüt ve adli bir örgüt. Sonuç itibariyle heveslenenler, Cemil Ekşi bir dahaki seçimde artık yok, davul çalanlar göbek atanlar artık ben geldikten sonra huzurları kaçmıştır. Bu noktada rahatsız olacağımız bir şey yok, her kes ektiğini biçecektir, yaptığının karşılığını da görecektir. Öyle 300 oyla birilerinin hakkın çalarsan bu farklı farklı düşüncelere de sevk ediyor bu sizi, çünkü bir daha ki seçimde bu insan burada arkadaş burada aday, yine karşımda olacak, dolayısıyla böle bir durumda en iyi rahat edebilmenin yolu, onu siyasi arenanın dışına çıkarmak olacak”

“Hem halka, hem örgüte güveniyorum”
Genel Başkanımızın dediği gibi, CHP, her ilçede halkta ve örgütte karşılığı en iyi olan adayları değerlendirecektir. Kendi adıma şunu söyleyebilirim, ben hem halka güveniyorum hem de örgüte güveniyorum. Keşke ön seçim olsa hiçbir arkadaşımız kırılganlık yaşamasa, üzülmese, örgüte gitsek sandığa gitsek sandığa girsek örgüt kimi doğru buluyorsa halkta karşılığı olan aday çıksa onunla da seçimi alsak”
Ekşi son olarak “CHP Genel Merkezi hariç, CHP’nin Orhanlı belediye başkanlığını, CHP tuzla ilce başkanlığını, CHP İstanbul il başkanlığının örgütlerden sorumlu başkan yardımcılığını yaptım yani bu örgütün her kademesinde görev aldım, önümüzdeki süreç ihtiyaç duyulacağı her noktada göreve hazırım.” Dedi.
Ali Ekber Kızılkan “birbirimize inanmıştık.”

Kızılkan birbirlerine inandıklarını, Cemil Ekşi’nin CHP’ye geçmeden önce de belediye başkanı olduğunu 8 sene hiçbir denetimden geçmediğini, ne zaman CHP’ye geçti, o da bütün CHP kamu görevlileri gibi AKP’nin gazabına uğradığını söyledi. Kızılkan; “O zamanda söylemiştim, son yapılan haksızlıkta da söyledim, biz olayın hukuksal boyutunu, her ne kadar bu ülkede hukukun üstünlüğüne inanmasakta, onu hukuka bırakmıştık. Biz olayın vicdani yönüyle ilgilendik, bir birimize inandık o da bizi mahcup etmedi, etmeyecekte ve bundan sonrada CHP için, Türkiye’nin güzel yarınları için hep birlikte mücadele edeceğiz” dedi.

Yorumlar kapalı.