İyi Bayramlar Türkiye

Abone Ol
Daha Fazla

Gerçektende bayramlar güzeldir, helede; içinde sevgi varsa, bayramlar güzeldir, saygı’da varsa içinde, bayramlar güzeldir, hasret yoksa içinde, düşkünlük yoksa. Bayram sevinciyle harmanlanır yürekler. Bayramlar yüce duyguların coştuğu, sevgi ,saygı hislerinin müminler arasında alabildiğine canlandığı, sevinç ve neşe günleridir. Bayramlar, sosyal dayanışma, karşılıklı sevgi hoşgörü ile saygının tesis edildiği özel ve güzel günlerdir.

Bayram, insanları kaynaştırıp bir araya getiren en güzel vesilelerden biridir. Ömrü olanın şahit olma mutluluğunu yaşadığı bu bayramlarda, bayram namazı kılmak, akraba, komşu ve hasta ziyaretlerinde bulunmak en güzel hasletlerimizdendir.
Yıl boyunca hayatın yoğunluğunda yorulan insanlar ihmâl ettikleri eş, dost ve yakınlarına kavuşmakta, onlarla birkaç günlüğüne’de olsa duygusal ve manevi bir nefes alma imkânını bulmaktadır. Topluca bir dinlenmenin ve eğlenmenin yanı sıra hasta ve yaşlı ziyaretleri ile yıl içinde ahirete yollanan insanların eksiklikleri fark edilmekte ve hayatın faniliği birkez daha hatırlanmaktadır.

Gelişen teknolojiye rağmen insan bedeni ve zihninde meydana gelen ezici yorgunluk ve teknolojiyi doğru kullanmamanın getirmiş olduğu duygu kaybı ancak bayramlar gibi özel zamanlarda yumuşayarak coşkuya dönüşmekte böylelikle duygusal ve ruhi derinlik yakalanabilmektedir .Bayramların, baram havasında kutlanmak yerine, tatil yörelerinde bir izin olarak geçirilmesi geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı yeni yetişen nesli bayramların önemini kavravramaktan ve bayramın ruhunu yakalamaktan uzaklaştırmaktadır. Bu nedenlerle; bayramlar, ister dini, ister sosyo kültürel boyutlarıyla değerlendirilsin hepimiz için farklı anlamlar taşımasının yanında netice olarak olumlu sonuçlar ifade etmektedir.

İnsan ilişkilerine çeşitli renklilik ve değer katan bayramlarımız içinde bulunduğumuz sosyal, kültürel ve tarihi yapıya katkı sağlamak açısından büyük bir önem taşımakta ve toplumumuz için bir ibadet olmanın yanı sıra aynı zamanda bir moral kaynağı olmaktadır. Kırgınlıkların bir tarafa bırakılıp dargınların barıştığı ,boynu bükük kalan yürekleri sevindirmek için birer fırsat olan bayram günleri, yüreklerde ve yüzlerde sevgileri yaşamanın ve yaşatmanın günleridir. Herkes, konuştuğu kadar uygulama’da da başarılı olsa; birçok şeyin tartışmasını yapmayacağız ve arayışlar içinde olmayacağız.

Eski bayramları hatırlar ve hatırlatırız sık sık. Belki; gelecekte’de, bugünlerde yaşadıklarımızın özlemi içinde olacağız. Yarınlarımızı bugüne, bugünlerimizi ‘de yarına taşıyamazsak bizden sonrakilerde aynı özlem içinde olacaklar..Coşkunun ve sevdiklerimizle paylaşmanın güzelliğini ve huzurunu yaşayalım.Bayram coşkusunu sadece çocuk gülüşlerinde bırakmayalım.

Her gününüzün bayramlar kadar özel, bayramlar kadar güzel olması dileği ile bayramınızı kutluyor şeker gibi tatlı bayram diliyorum.

İYİ BAYRAMLAR TÜRKİYE.

Yorumlar kapalı.