Tehlike Geliyorum diyor

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe Başıbüyük Mahallesinde TOKİ tarafından yaptırılan binalarda derin çatlaklar, zemin kayması ve heyelan gözleniyor. Burada bir facianın varlığını haberdar eden Maltepe Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü, Başkan Süleyman KIPIRTI, İl Başkanı Oğuz Kaan SALICI, yaklaşık 150-200 kişilik bir grup Başıbüyük Mahallesine gelerek burada bir basın açıklaması yaptılar.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan SALICI yaptığı açıklamada şunları söyledi.

“Maltepe Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütümüzün bize bildirdiği bu vahim durumu ilgililere, yetkililere ve kamuoyuna haber veriyoruz. Burada derin toprak kaymaları var. Bir bina, diğer bir binaya yapışmış durumda. TOKİ ‘nin yaptığı binalar 20 metre ileri gelmiş. Burada bir İlköğretim okulunda derin çatlaklar oluşmuş. İlgilileri görevlerini yapmaya,halkın mal ve can emniyetini güvence almaya davet ediyorum.

Alanın 4-5 yıl öncesine kadar park ve yeşil alan olduğunu belirten CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, “Birgün TOKİ ‘ben buraya konutlar, bloklar yapayım’ dedi. Ağaçlar kesilerek işe başlandı. 2008 yılında zemin etüdü yapıldı. Sonuçlara göre, zeminde 6 metre kadar kil, onun altında da ayrışmış arkoz tespit edildi. Uzmanlar bu malzemenin kaya gibi yüksek olmadığını bilirler. Ardından 2010 yılında inşaat başladı. Tabi, zemin dayanımı istenilen düzeyde olmadığı için her bloğun altına 20 metre uzunlukta 60 adet kazık yapıldı” dedi.

TOKİ’nin burada sürekli kazık çakarak zemini makyajlamaya çalıştığını öne süren CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, “Burada yaşananlar, TOKİ’nin ‘boş arazi buldum bina dikeyim’ anlayışından başka bir şey değildir. Bir yere yanlış bina yapacaksın. Sonra düzeltmek için tekrar para harcayacaksın. Kimin parasını. İl Özel İdaresi’nin parasını. Yani halkın parasını. Bu tür anlayışın Samsun’da hangi faciaya yol açtığını gördük. Eğer kentsel dönüşüm bunun gibi bir şey olacaksa, İstanbullunun vay haline, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve TOKİ yetkililerine sesleniyoruz: Rant uğruna insanlarımızın hayatını riske soktuğunuz her yerde karşınızdayız. İnsanlarımızın müteahhitler eliyle canlarından olmalarına izin vermeyeceğiz” dedi.

TOKİ’nin konut yaparken, bilimsel metodlar kullanmak yerine ranta baktığını öne süren Eyidoğan ise,”Benim uzmanlık depremdir. Özellikle böyle alanlarda deprem etkileri çok daha kötü sonuçlar doğurabilir” diye konuştu. Evlerinin kentsel dönüşüme kazandırılması için nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda hazırladığı büroşürü vatandaşlara dağıtan Eyidoğan, asıl büyük tehlikenin deprem riski olduğunu belirtti.

Kayan alandaki yaklaşık 15 ev tehlike altında. Toprağın kaydığı alan gecekondular adeta yer değiştirdi. Aralarında metrelerce mesafe bulunan evler bitişik hale geldi. Asıl tehlikeyse bu alanda kalan ve bahçesi tamamen boşaltılan Atatürk İlköğretim Okulu için söz konusu. Yaklaşık 1500 öğrencinin bulunduğu okulda eğitim öğretime devam ediliyor. Veliler bu duruma tepkili. Veliler, okul bahçesindeki istinat duvarının da kayma nedeniyle büyük tehlike oluşturduğunu öne sürdü.

Heyelan yüzünden kayan evlerde oturan vatandaşlar da var. Kira yardımını yetersiz bulduklarını söyleyip, evlerinin boşaltmıyorlar. Başıbüyük Mahallesi’ndeki bu sorunu çözmek için İl Özel İdaresi kayan alanda önlem alınması için müteahhit firmaya yetki verdi. Vatandaşların iddiasına göre başarısız olan ilk müteahhitin ardından yeni bir müteahhit ihaleyi devraldı. Ancak bölgedeki sorun çözülmedi. Kayma olan alanda inşaat sahası tabelası var, bir iş makinesi duruyor ancak çalışan yok.

Yorumlar kapalı.