Spot Üretim Fonunun İlk Sergisini Açmaya Hazırlanıyor

Abone Ol
Daha Fazla

SPOT Üretim İlk Sergisini açmaya hazırlanıyor. "DÖNÜŞÜM MUHTEŞEM OLACAK"
Işıl Eğrikavuk’un yeni işi Dönüşüm Muhteşem Olacak! SPOT Üretim Fonu’nun ilk projesi, 29 Eylül Cumartesi günü saat 18:00’de sunulacaktır. Jozef Erçevik Amado’nun sanat yönetmenliğinde üretilen Dönüşüm Muhteşem Olacak!, talk show formatında ilerleyecek bir performans ve sonrasında kurulacak bir sergidir.

Performans konu olarak Taksim Meydanı’ndaki değişim sürecini ele alır; kurgusal ve gerçek karışımı konukların ünlü bir sunucu eşliğinde ağırlandığı bir anı sergiler. Gerçek bir medya gösterisi şeklinde düzenlenen sanat işinde, ana akım medyanın dilini kullanmak yoluyla gündemin izleyiciye nasıl iletildiği yolunda bir fikir jimnastiği yapılır. Bunu yaparken, Taksim Meydanı’nı bir metafor olarak kullanarak kentin değişim süreci hakkında olduğu kadar, bu değişimde alınan kültürel politikalarla ilgili tavır üzerine de düşünür.

Üretim pratiği içerisinde senaryo yazarlığını her daim önde tutan Işıl Eğrikavuk’un işlerini bağlayan ana öğe hikaye anlatıcılığıdır. Diğer mesleği gazetecilik dolayısıyla gündemi her daim yakından takip eden Eğrikavuk, gündemde olan haberlerin, görünürlülüğü kısıtlı olan insani boyutunu anlatarak yola çıkar. İşlerinde olası koşullarla absürd durumları kaynaştırıp bir senaryo haline getiren Eğrikavuk, Dönüşüm Muhteşem Olacak!’ta da sunucu ve konukların kişilikleri ve anlattıkları yarı kurgu yarı gerçek haliyle bir romandan, bir mimari projeye, bir rap şarkısından bir esnaf hikayesine kadar uzanacaktır.

Proje, SPOT Üretim Fonu tarafından üretilmiştir, Zeynep Öz küratörlüğünde düzenlenmiştir. Sergi sürecinde, Işıl Eğrikavuk ve Zeynep Öz arasında üretim süreci üzerine bir konuşma olacaktır. (Tarih bildirilecektir.)

Işıl Eğrikavuk Hakkında
Işıl Eğrikavuk (1980) Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatı’ndan mezun oldu ve 2003 yılında Koç Vakfı bursu ile gittiği the School of the Art Institute of Chicago’da görsel sanatlar yüksek lisansını tamamladı. 2008’de İstanbul’a dönen Eğrikavuk, kişisel sanat çalışmalarının yanısıra Boğaziçi, Sabancı ve Bilgi Üniversitesi’nde çağdaş sanat ve medya alanlarında ders verdi. Halen Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde ders veren Işıl Eğrikavuk bir yandan da profesyonel olarak gazetecilik yapmaktadır. Eğrikavuk 11. İstanbul Bienali (İstanbul), Tate Modern (Londra), Kunst Museum (Basel-İsviçre), Chicago Cultural Center (Şikago) gibi pek çok yerde video ve performans işleri sergiledi.

SPOT Üretim Fonu Hakkında
SPOT Üretim Fonu, Zeynep Öz küratörlüğünde yürütülmektedir.

Yeni sanat işlerin üretilmesini kendisine format olarak alan SPOT Üretim Fonu’nun küratöryel ekseninde, İstanbul’u merkez alan bir çevrede gerçekleştirilen sanat ve daha geniş olarak kültür politikalarını incelemek vardır. İlk projesi olarak Işıl Eğrikavuk’un işini üreten SPOT Üretim Fonu’nun konsantre olduğu alan, sanatın içinde yürütüldüğü (görünür ve görünmez) kurumların altını çizen ve değerlendiren küratöryel ve sanatsal bir pratiktir.

SPOT Üretim Fonu’nun tüm kaynağı SPOT Projects’in güncel sanat seminerlerinden elde edilmektedir.

SALT BEYOĞLU EV SAHİPLİĞİNDE DÖNÜŞÜM MUHTEŞEM OLACAK! – Işıl Eğrikavuk

Performans: 29 Eylül Cumartesi, 18:00
Mekan: SALT Beyoğlu, Açık Sinema
Sergi: 19 Ekim – 24 Kasım
Mekan: SPOT Ofisi (Setüstü, Kabataş)

Yorumlar kapalı.