Maltepe’nin Gururu Ümran Köksüz

Abone Ol
Daha Fazla

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi ve İl Saymanı Ümran Köksüz ile yaptığımız röportajımızda CHP’nin İstanbul’daki seçim hazırlıkları, Maltepe ile ilgili düşünceleri ve Kadının siyasetteki yeri ile ilgili konuştuk.

Siyasetin özlediği kadın siyasetçi profiline uygun Ümran Köksüz daima sosyal hayatın içinde çevresine; bilgi, birikim ve elinden geldiğince destek olarak gençlerin ve kadınlarında siyasete girmeleri için yüreklendiriyor.

Aldığı görevi layıkıyla yapan Köksüz görevlere talip olmak yerine verilen görevi başarıyla tamamlayarak, örnek siyasetçi özelliğini dağa taşa yazdırıyor.

25 YILDIR SİYASETİN İÇİNDE VE SOSYAL HAYATIN
VAZGEÇİLMEZ İSMİ ÜMRAN KÖKSÜZ

25 yıldır inşaat sektöründe faaliyet gösteriyorum. Trakya üniversitesi mezunuyum. Kartal ve Caddebostan’da ticari faaliyetlerimi sürdürüyorum. Firmamız bünyesinde Kurtköy’e toplu konutlar kazandırdık. 1998 yılında da İl yönetiminde görev aldım.

Bir dönem Maltepe’de oturdum. Kadıköy’de ikamet ediyorum. Maltepe’de evim bulunuyor. Balık Adamlar Kulübü Üyesiyim. Mimarlar odası Şubelerinde çalıştım. Kartal Mimarlar Odası Kurucu üyesiyim. Uzlaşma kurulunda görev aldım. Okul yıllarında da aktif olarak sporla ilgilendim. Maltepe Huzurevi’nde Dernek Başkanlığı ve Umut Çocukları Vakfı’nda gönüllü olarak görev aldım.

Edirne Selimiye Camii ve Edirne Sağlık Müzesi’nin restorasyonuna katkı sağladım. Yağlı boya resme yatkınlığım var. Aya İrini, Cemal Reşit Rey, Askeri Müze ve Deniz Müzesi’nde resim sergilerim oldu.

KADININ HUZURU, AİLENİN HUZURUDUR

Başarılı bir erkeğin arkasında her zaman bir kadın vardır. Türk kadınının aşması gereken çok engeller var. Benim babam ”ceketimi satar kızımı okuturum” derdi. Ben şanslıydım. Mesleğe atıldıktan sonra aynı şeyler söz konusu olmadı. Hep kendimi kanıtlamakla zamanım geçti.

Kadına şiddet engellenmelidir.Kadının iyi olması toplumun iyi yaşaması demektir. Kadını ev kadını olarak yetiştirdik. Şartları çalışan kadın modeline uygun değil. Erkeklerde toplumsal alanda eğitilmeli. Kadına sağlanan refah çocukların huzuru için olacaktır. Kadının huzuru ailenin huzurudur.

OĞUZ KAAN SALICI ÖRGÜTE POZİTİF ENERJİ VERİYOR

Başarılı ve eğitimli bir başkanımız var. Partimizin çıtasını daha da yükseltmek için ekip arkadaşlarımızla birlikte elimizden geldiğince çalışıyoruz. İstanbul CHP güzel çalışmalar yapıyor. Oğuz bey CHP için bir şanstır. Siyaseti bilmesi, örgütü dinlemesi, uzlaşmacı ve sorunu çözen bir özelliği var. Kendisiyle barışık bir insan, örgüte pozitif enerji veriyor.

Örgütü sokağa indirdi. Bize iktidar olabiliriz mesajı verdi. Partiyi atıl halden aktif duruma getirdi. Mantıklı projelere katkı sunuyor. Bu sevdaya gönül vermiş ekip siyasetçisi.

MALTEPE GELİŞİME ÇOK AÇIK BİR İLÇE

Maltepe’de kültür ve turizm açısından geniş çalışmalar yapılabileceğini ifade eden Ümran Köksüz ”Maltepe büyük bir şehir, toplumun her kesimini kucaklayan bir yapısı ve genç bir nüfusu var. Çok sayıda üniversite ilçe sınırlarında hizmet veriyor. Gençliğe yönelik projelere ağırlık verilmeli. Bakireler Tapınağı, Beşçeşmeler, Süreyyapaşa, Bryas Sarayı tahiri özelliği barındırıyor. Maltepe açıklarında batık gemi ile ilgilide çalışmalar yapılabilir. Maltepe’ye bir müze kazandırılmalı. Bu projeye ehil insanlar, sporcular, siyasetçiler katkı sunmalılıdırlar. Gelecek nesillere Maltepe’yi yaşatmalıyız. E-5 ve sahil arasında belediye destekli çözümler üretmeliyiz. Anadolu Yakası’nın en uzun sahil şeridine sahip denizimizle ilgili de gençlere yönelik sportif aktiviteler düşünülebilir. TSKM’nin yükünü hafifletmeliyiz.

CHP İL BAŞKANLIĞI SEÇİM STARTINI VERDİ

Parti içi eğitimlerlerimiz devam ediyor. Gençlerimiz ve kadınlarımız büyük ilgi gösteriyorlar. Seçim sürecinde partimizin politikalarına hakim, geçmişini bilen siyaset üstü kadrolar kuracağız. Genel merkezimiz yeni bir çalışmayla seçim sürecine katılacak Belediye Meclis üyesi adaylarımızın da katılacağı eğitimler ve seminerler düzenleyeceğiz. Bu seminerlere tüm adaylar katılacaklar.

Geçmiş dönemlerde seçimlere 2 ay kala adaylar açıklanıyordu. Yeni bir seçim stratejisiyle adaylarımız çok daha önceden halkımıza duyurulacak. Projelerini, çalışmalarını kamuoyuyla paylaşacaklar.

NERELİSİN DİYE SORMA, NEYE İHTİYACIN VAR DİYE SOR

Vatandaşlarımızda tanışmalarda nerelisin diye sorma gereği duyuyorlar. Bizim politikamız ”neye ihtiyacın var” olarak halkımıza yaklaşıyoruz. Kimin nereli olduğu önemli değil. Önemli olan ihtiyaca cevap verebilmektir. Bizde ihtiyaçları tesbit edip, İl başkanlığımızca yapılması gerekenleri acil olarak sunuyoruz. ”Önce insan” sloganıyla İstanbulluların emrindeyiz.

KILIÇDAROĞLU İLE BİRLİKTE PARTİMİZ İVME KAZANDI

Kılıçdaroğlu partimize ivme kazandırdı. Toparlanma süreci yaşadık. İktidar olma heyecanı başladı. Anakentlerde heyecanlar daha yüksek seviyede. Demokratik bir parti olduğumuz için de çok seslilik mevcut.

Kadınlara seçimlerde %30 kontenjan verdi. Bu seçimlerde de bu sistemle birlikte bilgili, birikimli olan toplum üzerinde görüşleri olan kadınlara ve gençlere Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında imkanlar verilecektir. Biz Akp’den farklı olmalıyız. 3-5 çocuk deyip kadınlarımızı evlere mahkum etmek istemiyoruz.

EĞİTİMLİ KADROLARLA SAHAYA İNİYORUZ

Eğitimli kadrolarla sahaya ineceğiz. İkili diyologlarla Cumhuriyet Halk Partisi’ni, politikalarını, projelerini iyi anlatacağız. Halkımızın damarlarında Cumhuriyet Halk Partisi’ni hissettireceğiz. Sacede partililerimize değil, halkımızın her kesimine CHP’yi anlatacağız. Hepimiz inançlı insanlarız. Aynı dualarla cenazelerimizi kaldırıyoruz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM İYİ ANLATILMALI

Kentsel dönüşüm halka daha iyi anlatılmalı. İstanbul’un tarihi ve doğal güzellikleri ve yeşili koruyan bir anlayışla çalışmalar yapılmalı. Kentsel dönüşümle ilgili seminerlerimiz devam ediyor. Adaylarımız halkın arasına girdiklerinde konularına hakim olacaklardır. Bu eğitimlere katılmayanlar meclis üyesi adayı olamayacaklar.

CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi ve İl Saymanı Ümran Köksüz
bayanlara ve gençlere de siyasetteki çalışkanlığıyla örnek oluyor.

Ümran Köksüz ticaret hayatında inşaat sektörüne verdiği hizmetlerin yanısıra
turizm ve otelcilik sektörüne de hediyelik eşya, turistik eşya hizmeti de veriyor.

Yağlı boya resimlere de yatkınlığı olan Ümran Köksüz’ün 5 sergisi bulunuyor.

Yorumlar kapalı.