Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz Bakkallar ile Bir Araya Geldi

Abone Ol
Daha Fazla

Kartal Bakkal ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Erol Demirci, dev market zincirlerinin sokak aralarında bakkallık, kasaplık ve manavlık yaptığını söyledi.

Kartal Bakkallar Bayiler ve Büfeciler Esnaf Odası 41. Kuruluş Yıldönümü’nü düzenlenen gecede kutladı. Bakkallar Bayiler ve Büfeciler Esnaf Odası Başkanı Erol Demirci kutlama programında yaptığı konuşmada küçük esnafın, sokak aralarına kadar giren indirim marketleri ile rekabet edemez hale geldiğini söyledi.

Demirci, esnafın tüketici tercihlerine göre bir dizi düzenleme yapması gerektiğine vurgu yaparak; “Alışveriş Merkezlerinden çok bakkal esnafımızı sokak aralarına kadar giren küçük kapasiteli ama çok şubeli marketler olumsuz yönde etkiliyor.

Sokak aralarında her geçen gün artan indirim marketleri Alışveriş Merkezleriyle de rekabet ediyor. Kendi esnafımızla beraber kasap, manav gibi diğer küçük esnaflarımızı da etkileyen bu indirim marketleri resmen bakkallık yapıyor.

Bu noktada bizim esnafımızın dikkatli olması, tüketicilerin tercihlerine göre iş yerlerini düzenlemesi gerekmektedir, tüketici tercihini indirim marketi ya da Alışveriş Merkezlerinden değil esnafımızdan yana kullanmalıdır” dedi.

“Kahraman bakkal süpermarkete karşı”

Kutlama programında konuşan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, küresel ekonominin sosyal, kültürel alanda yarattığı dönüşüme değinerek; “1981 yılında Ferhan Şensoy’un sizi uyarmasıyla başlayan süreç devam ediyor yani “kahraman bakkal süpermarkete karşı” ama global ekonomiye ayak uyduralım mı yoksa köklerimizden gelen, bizim ananemiz olan, bize özgü bir yapı olan bakkalları da yok sayalım mı?

Eğer biz o zaman Ferhan Şensoy’u algılasaydık, bugün bazı sorunları da yaşamamış olacaktık. Ama Kartal Belediye Başkanı olarak şunu rahatlıkla Erol kardeşimize ve yönetime her zaman ifade ettim. Ben olduğum sürece Kartal’da Alışveriş merkezi bir metro açmıştır. Bizden önce açılan bir Alışveriş Merkezi vardır. İkincisi ilave olmayacak dedik.

Üç buçuk yılda ikincisini ilave ettirmedik. Bakkallar bizim için çok önemli mahallenin çoluğu çoçuğu gidecek bakkal amcasından bir şey isteyecek. Global ekonomiye yenilirsek kültürümüzü yok etmiş sayılırız. Kültürümüzün yaşaması için mahallenin dostluk çerçevesinde insan ilişkilerinin yaşaması için bazı değerleri korumamız lazım.

O değerlerin başında da bakkal amcalar geliyor. Kartal yeniden şekilleniyor. Şekillenen yapı içerisinde yine bakkallar olacak. Bakkalları yok etmeyeceğiz, yanınızdayız. Bazı projeler üreteceğiz, modern sitelerin içerisinde bakkalları yaşatacağız, bu mesajı vermek istiyorum. Dileriz ve umarız Türkiye’yi yönetenler de bazı değerlerimizin yok olmasına izin vermezler diyorum. Hepinize saygılar, sevgiler diliyorum geceniz hayırlı olsun” dedi.

Kutlama programına Kartal Kaymakamı, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Genel Başkanı Bendevi Palandöken, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı, meclis üyeleri, Kartal İlçe Tarım Müdürü, Kartal Bakkallar Odası üyeleri katıldı. Gecenin sonunda meslekte 25 yılını dolduran esnaflar plaketle ödüllendirildi.

Yorumlar kapalı.