Maltepe Belediyesi Meclisi – İşte Meclisin Hali

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe Belediyesi 2013 bütçesi görüşmeleri için toplandı. Meclis adeta arenaya döndü. Meclis üyelerinin konuşmalarına müdahale eden dinleyiciler meclisi karıştırdı.

Ak Parti grubunun Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanıyla ilgili verdiği soru önergelerine çok sinirlenen Maltepe Belediye Başkanı Mustafa ZENGİN “Ben yetim hakkı yemedim, Ak Partililer gibi boğazımdan haram lokma geçmedi. Mona roza – Mona liza gibi kulelerim yükselmedi. Yaptıklarınız ortada.” demesi üzerine Ak Parti sıralarından meclis üyesi Engin DEMİR: “Terbiyesizlik yapma. O kulelerin rutsatını sen vermedin mi? O ruhsatta senin imzan yok mu? Tribüne oynama.” demesi üzerine Meclis oturumu adeta meydan savaşına döndü.

Belediye Meclis Başkanı Nimet KARABULUT olayları yatıştırmakta ve Ak Partili Meclis Üyelerin güvenliğini sağlamakta yeterli olamadı. Sürekli zabıtalardan gürültü çıkaranları ve laf atanları dışarı çıkarın demesine rağmen hiç kimse onu dinlemedi.

Zaman zaman küfürleşmeler, hakaretler ve suçlamalar havada uçuştu. Dinleyici sıralarının Maltepe Belediye Başkanı Mustafa ZENGİN ‘i alkışlamaları üzerine “Bu insanları parayla mı buraya getirdiniz?” sözü dinleyici sıralarından protestolara sebep oldu. Olayların büyümesi üzerine araya giren Cumhuriyet Halk Partisi Maltepe İlçe Başkanı Süleyman KIPIRTI olay yerine gelerek partilileri susturdu ve dışarı çıkarttı. Kıpırtı’nın bu davranışı oturumu izleyen tüm gazeteciler tarafından takdirle karşılandı. Belkide daha büyük olayların olmasını Kıpırtı engelledi.

Yerel gündemin, yerel parlamentonun en önemli gündemi olan bütçe görüşmelerini Ak Parti İlçe Başkanı Av.Kamil BARKIR, Cumhuriyet Halk Partisi Maltepe İlçe Başkanı İnş.Müh.Süleyman KIPIRTI, Partililer, Daire Amirleri ve gazeteciler birlikte izlediler.

Gazetecilerin oturduğu bölüm siyasi parti temsilcileri tarafından doldurulmuştu. Gazeteciler meclis salonu içerisinde, Ak Parti İlçe Başkanı meclis salonu içerisinde oturumu izlediler. Gergin anların yaşandığı Maltepe Belediye Meclisinde yaşananlar ülkemizin karanlık yüzünü ortaya çıkarmış oldu. Aklın ve sağduyunun hakim olamadığı siyasi görüşlerin ön planda olduğu bir meydan muharebesine tanık olmaktan dolayı utanç duyduk.

2013’e girerken hala tartışma üslubunu ayarlayamamış birer zavallı olduğumuzu fark ettik. Bugün mecliste yaşananları görüntülerken sizler adına her yaşananı fotoğrafladık. Tüm bu yaşananların yanı sıra bir vatandaş da meclis salonuna girerek Belediye Başkanını protesto etmek istedi. Bu vatandaş yaka paça dışarı çıkartıldı ama o vatandaş Belediye Başkanına fiili bir saldırıda bulunabilirdi! Belediye Meclis üyelerinden birine zarar verebilirdi! Bir Gazeteci veya Meclis Başkanına zarar verebilirdi. Hiçbir önlemin alınmadığı, hiçbir güvenlik görevlisinin görevini yapamadığı mecliste yaşananları an be an kayıt ettik.

İşte Maltepe Belediye Meclisi, işte fotoğraflarla yaşananlar..

CUMHURİYET HALK PARTİLİ MECLİS ÜYELERİ

Nimet KARABULUT: Yetersizdi, çok partizan davrandı. Hakkaniyetten uzak ve çaresizdi.

Gültekin KARATAŞ: Bütçe görüşmelerini sessizlikle izledi.

Oya AKAY: Başkanlık divanı üyesiydi. Ak Partili Meclis Üyelerine zaman zaman sözle müdehale ediyordu. Tarafsızlığını koruyamadı.

Salih DOĞRUYOL: Başkanlık divanı üyesiydi. Üzerine düşen görevi iyi yaptı. Tartışmalara girmedi.

Mustafa ZENGİN: Agrasif, sinirli ve saldırgandı. Özellikle Meclis Başkanının dinleyici localarında oturanlara yönelik “boşaltın, laf atanları dışarı atın” demesi üzerine “Ne münasebet. Orada halk oturuyor. Halkın sesine kulak versinler.” diyerek ortamın daha da gerginleşmesini sağladı. Ak Partililerle dinleyicilerin çatışmasını körükledi.

Ömer Lütfü SOMUN: Bütçe görüşmelerini sessizlikle izledi.

Cemal ATAGÜL: Heyecanlıydı. Hatiplerin sözlerini yanlış anlamış olacak ki Ak Partili Mehmet ERİKÇİ ‘nin sözlerine karşı cevap istedi. “Belediye personeline bu şekilde konuşamazsınız. Onlara haksızlık ediyorsunuz.” dedi ama oysa Mehmet ERİKÇİ belediye yönetimini eleştirmiş, Maltepe Belediye personeline teşekkür etmişti.

Zeki ŞAHİN: Bütçe görüşmelerini sessizlikle izledi.

Hürcan FİDAN: Plan Bütçe Komisyon Üyesiydi. Bütçeyi hazırlayan ve sunumu yapandı. Ak Partililerin sözlerini sürekli kesti. Ortamın gerginleşmesinde baş rol oynadı.

İlyas GÜLDİKEN: Ak Partili Hatiplerin konuşmasına zaman zaman tepki gösterdi.

Muharrem KARSLI: Bütçe görüşmelerini sessizlikle izledi.

Adem KAYA: CHP’nin hırçın çocuğu olarak bilinen KAYA görüşmelerin en sakiniydi.

Hüseyin DÜZGÜN: Bütçe görüşmelerini sükunetle dinledi.

Mehmet Ali CANDAŞ: Bütçe görüşmelerini sessizlikle izledi.

Lütfi BİNİCİ: CHP’nin 3 dönem ilçe başkanlığını yaptı. Bugüne kadar muhalefetle arasında dengeli bir siyasi tartışma ile izlerdik. Belediye meclisinin bütçe görüşmelerinde Oslo’yu İmralıyı karıştırması bizim de tasvip etmediğimiz bir yönüydü. Yakıştıramadığımızı da söyledik.

Bülent TUFAN: Bütçe görüşmelerini sessizlikle izledi.

Süleyman POLAT: Zaman zaman itiraz etse de genelde sessiz ve sakindi.

Ömer DEMİR: Bütçe görüşmelerini sessizlikle izledi.

Turgut ÖLMEZ: Bütçe görüşmelerini sessizlikle izledi.

Ercan KÖYMEN: Ak Partli Meclis Üyelerinin Çankaya Belediyesi örneğinde öfkelerek ayağa kalktı. “Ayıp yahu, Çankaya Belediyesinde yaşananlarla Maltepe’nin ne alakası var” diyerek çıkıştı. Başka da bir itirazı görülmedi.

Ömer EKŞİOĞLU: Zaman zaman Ak Partili Meclis Üyelerine çıkıştı.

Başer ÖZMEN: Bütçe görüşmelerini sessizlikle izledi.

AK PARTİLİ MECLİS ÜYELERİ

Engin DEMİR: Sessiz, sakin ve ağır başlılığıyla tanıdığımız DEMİR çok agrasifdi. Dinleyici localarından Maltepe Belediye Başkanını alkışlamaları üzerine “Bunları buraya parayla mı getirdiniz” sözleri dinleyici localarını hareketlendirdi. O sözleri “Bize şerefsiz diyor, özür dilesin” çatışmasına döndü. Belediye Başkanının “Gırtlağımdan haram lokma geçmedi. AKP’liler gibi haram lokma yemedim. Mona loza – mona liza kulelerini ben dikmiyorum.” demesi üzerine yerinden fırladı sert bir ifadeyle “O halde orayı neden yeşil alana çevirmedin. İnşaat ruhsatını sen vermedin mi? O evrağı sen imzalamdın mı.” diyerek ortamın iyice gerginleşmesini sağladı.

Nejat TARHAN: Çok sessizdi. Çıktı önergesini okudu.

Salih UÇAN: Sükunetle oturumu izledi. Zaman zaman hatiplerin sözlerine karşılık verdi.

Mehmet ERİKÇİ: Sakin ve uysal tavrı ile tanınırdı. Belediye başkanının Meclis Üyelerinin sözlerine yerinden bir takım cevaplarla itiraz etti.

Sevinç Gül AKDERE: Sessiz ve sakindi. Belediye başkanının sözlerine zaman zaman itiraz etti.

Yaşar ŞAHSUVAROĞLU: Meclisin en sakiniydi.

M.Ali ÇAVUŞOĞLU: Verdiği önergelerle Belediye Başkanını bunaltan CHP’yi kamuoyunda zor duruma düşüren bir isimdi. Hiç kimseye cevap vermedi. Meclis kürsüsüne çıkarak önergesini gündeme getirmek istedi. Meclis Başkanı da süren bitti diyerek sözlerini yarıda kesti. O da peki diyerek yerine oturdu.

Saime ÖZCAN: Sessizdi. Çıktı önergesini okudu.

Davut YAVUZ: Ak Parti Grup Başkan Vekili. Günün en alkışladığımız ismiydi. Hiçbir hakaretine tanık olmadık ama bütün hakaretleri o yapıyormuşcasına bir saldırıya maruz kaldı. Meclis Başkanına defalarca uyarıda bulundu. Efendiliğini hiç bozmadı. Bir muhalefet temsilcisinin davranması gerektiği gibi davrandı. “İktidar tahammüllü olur. Muhalefet eleştirecek, siz de çıkacak cevap vereceksiniz. Bu saldırganlık niye?” dedi.

Ümit BAHADIR: Zaman zaman tartışmalara girdiğini gözlemledik.

Bahadır AYDIN: Agrasif ve sinirliydi. Bir seferinde dinleyici localarına dönerek “Siz hiç uçan tekme yediniz mi?” dedi. Bir hatip konuşurken de Mavi Tenis önergemize Mavi kaplı bir dosyayla cevap verirsiniz dedi. Sert muhalefeti sevenlerdendi.

2013 bütçesi 270 trilyon ile bazı maddelerinin oy birliği ile bazı maddelerin ise oy çokluğu ile geçtiği gözlendi.

Mehmet Can ASLAN: En sessiziydi.

YAŞANANLARI AN VE AN ARKADAŞIMIZ UĞURLU ÖZDEMİR GÖRÜNTÜLEDİ

Yorumlar kapalı.