Çavuşoğlu: Sahil Projesi Maltepe’ye 22,5 Milyar Dolar Katma Değeri ile Geliyor

Abone Ol
Daha Fazla

Bu Proje “2023 Model Bir Proje”

Çavuşoğlu: Sahil Projesi Maltepe’ye 22,5 Milyar Dolar Katma Değeri ile Geliyor.

Ak Parti Maltepe Belediyesi meclis üyesi Muhammet Ali Çavuşoğlu bugün bütçe görüşmeleri sırasında söz alarak şunları söyledi.

Çavuşoğlu: “Sahil projesi ile Maltepe’ye 22,5 Milyar Dolar katma değeri ile geliyor” dedi. Maltepe sahil projesinin butik bir proje olduğunu İstanbul anadolu yakasının cazibe merkezini Maltepe yapacak olan ileri derecede bir mimarlık dehasıdır.

Bu proje ile çocuklarımıza bir buçuk milyon metre kare bir yeşil alan kazandırılıyor. Oyun parkları, spor sahaları, aqua parklar, dinlenme alanları, basketbol, futbol sahaları, tenis kortları, voleybol sahaları, yürüme ve koşu alanları, bisiklet sürme alanı, cafeler, sahneler gibi sosyal donatı alanları ile donanmış bu muhteşem proje anadolu yakasının en iyi sahilini Maltepe yapacaktır.

İşte Muhammet Ali Çavuşoğlu ile gazetemizin yaptığı röportaj ve yapılacak projenin animasyon filmi.

Maltepe halkı ilçesine yapılan tarihinin en önemli projesiyle haklı olarak heyecanlanmıştır.

1200 000 m2 lik bir alana yapılan çok yönlü bir projeden bahsediyoruz.bunun için ilk önce proje kapsamında ki aktiviteleri tek tek açıklamamız gerekir.

250 000 m2 spor adası içinde; nizami futbol sahası, basketbol, voleybol , tenis , kondisyon istasyonları , seyir mekanları , soyunma birimleri , kafeteryalar – büfeler , yüzme yarışı alanı –yönetim birimi , yüzme yarışı seyir alanları , mini golf sahası ,halı saha , kumsal , bisiklet yolu.

50 000m2 su sporları adası içinde; yelken kulübü , kano kapalı alanı ,ofisler , tamirhaneler , yüzme-fıtness kulübü , basketbol , tenis , bisiklet yolu.

95 000 m2 çocuk dünyası içinde ; Çocuk macera parkı , deneysel eğlence alanları , çocuk arkeoloji parkı , çocuk müzik oyun alanı , midilli parkuru , büfe vitamin kafe , mini hayvanat bahçesi , boyama etkinliği platformları , santranç , müzik dinleme köşeleri , yap boz , lego , açık çocuk müzesi , seyir platformları , çay bahcesi , kumsal , bisiklet yolu.

100 000 m2 eğlence adası içinde; 20 000m2 lunapark , açık kapalı lunapark fonksiyonları , yeme içme birimleri , dinlenme birimleri , çocuk lunaparkı , aktivite alanları , seyir platformları , yürüyüş parkurları , kondisyon istasyonları , bisiklet yolu.

185 000 m2 kültür ve aktivite adası içinde; Sergi mekanları , kafeteryalar , restorantlar , uçurtma tepesi , kaya bahçesi , seyir platformları , binicilik kulübü , manej , bitki gösteri alanı , çocuk oyun alanı , bisiklet yolu.

135 000 m2 gösteri alanı içince; Çayır alanı , oturma alanları , çiçekler , kafeteryalar , seyir platformları , sahne.

195 000 m2 spor bitki rekreasyon adası içinde ; Kaykay platformları , çim hokeyi , mini golf , bitki gösteri , seyir locaları , yürüyüş parkurları , kondisyon istanyonları , kafeteryalar ve büfeler , soğuk piknik alanları , çay bahçeleri , çocuk oyun alanları , çeşme , uçurtma tepeleri , bisiklet yolu.

140 000 m2 çayır ve gösteri alanı içinde ;Çayır alanı , oturma alanları ,çiçekler , kafeteryalar , büfeler ,seyir platformları , bisiklet yolu.
Ben öncelikle tüm Maltepeli vatandaşlarımızdan şunu rica ediyorum, youtube girsinler ve İBB Maltepe sahil dolgu projesi yazsınlar ve dört dakikalık proje sunumunu seyretsinler. Kendi içinde dokuz kısma ayrılan fonksiyonlarını ayrı ayrı ele aldığımızda bile her biri devasal projeler.bu sunumu seyrederken etkilenmemek elde değil.Maltepe halkı ve ilçesi olarak çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum.

Çocuklarımızla ailelerimizle dost ve arkadaşlarımızla boş vakitlerimizin tamamını geçirebileceğimiz farklı farklı fonksiyonların bir araya geldiği bu devasal alan çekim gücü ve cazibesiyle aslında insanların doğal buluşma ve kaynaşma noktası oluveriyor. projenin bitimiyle on binlerce insanın aynı anda farklı farklı fonksiyonlarda vakit geçirseler de bir arada olmalarını sağlayacak kent objeleri ve mobilyalarıyla donatılmış bu devasal alan günümüzde çok ihtiyaç duyduğumuz birliğimize beraberliğimize de çok ciddi katkıları olacaktır.

Bakın; Eskiden sadece kıyıda ki yalılara orda ki yaşayan insanlara ait olan bir denizimiz vardı. çoğunluğumuz denize Maltepe nin birkaç noktasından ulaşırdı ve bir ücret karşılığında.sahil yolu yapılırken bir çok eleştiriler olmuştu ve o zamanlar bazı dirençler yaşanmıştı hatırlarsanız.sahil yolu ve yol deniz arasında ki yeşil bant tüm Maltepe ve diğer ilçe halkının denize ulaşmasına vesile olmuştur.Şimdi ise bu proje; başta Başıbüyük teki Gülsuyunda ki Gülensuda ki Esenkent teki Girnede ki Zümrütevlerde ki , yani tüm Maltepe de ve diğer ilçelerde yaşayan insanımıza denize ulaşma deniz le haşır neşir olma ve diğer fonksiyonları ile bu alanı doyasıya yaşama ve kullanama şansı veriyor.Artık bu proje ile tüm insanımızı sahilde ki yaşama ortak ediyoruz.bunu her insanımız fazlasıyla hak ediyor.bu proje bir çok özelliğinin yanında halkçılığı ve eşitliği hatırlatan bir proje.

Hangi yaşta olursak olalım mutlaka bir çok hayali düşüncelerimizde yaşatırız . Özellikle çocukluk dönemlerimizde cizgi film yada film seyrettiğimiz de bir çok kahramanlar edinirdik. Hayallerimiz de kendimizi o kahramanın yerine koyar ve seyrettiğimiz film karelerinde dolaşırdık. Bir şey den çok eminim ki bu projenin bitiminden sonra çocuklarımızın bu hayallerini ebeveynler olarak bu alan da onlarla beraber yaşama şansımız olacak. Yüzünü halka dönmüş insanını kendi zemininde ağırlamayı arzulayan sıcak ve samimi 1200 000 m2 bir kara parçasından bahsediyoruz.yetişkin insanlarımızın günlük yaşam streslerinden arınmalarını ve uzaklaşmalarını sağlamasının yanın da onlara sunduğu alanlarıyla hayata daha pozitif bakmalarını sağlayacak dost bir alandan bahsediyoruz.hizmete girdiği andan itibaren yaşamımızın bir parçası oluverecek hatıralarımıza tebessümlerimize sevinçlerimize konu olacak fotoğraf karelerimize girecek bir vatan parçasından bahsediyoruz.bu proje sadece Maltepe halkının değil yakın çevre etki alanın ötesinde tüm halkımızın ve tüm insanlığın bir çok ihtiyacını hayalini her yönüyle karşılayabilecek dev bir proje.

Ulusal ve uluslar arası proje yarışmalarını yakından takip eden bir mimar olarak İstanbul büyükşehir belediye başkanımız sayın Kadir Topbaş ı ve tasarım grubunu tebrik ediyorum. bu proje 1200 000 m2 alanıyla , yatırım maliyetiyle , içinde barındırdığı fonksiyonlarıyla ve bu fonksiyonların bütüne sunduğu uyum ve katkısıyla ,yakın uzak çevre ve insan ilişkisi düşünüldüğünde çekim gücü ve cazibe merkezi olma özelliği ve sürekliliği açısından , proje alanı ve yoğunluğu düşünüldüğünde basite indirgenmiş sade fonksiyonel çözümüyle , kent insan ilişkisi ulaşılabilirlik kullanabilirlik ve yapılabilirlik noktasında gerçekçi bir tasarım olma özelliği ile , boşaltılmış zeminler üzerinde doluluk boşluk kurgusuyla , kent objeleri ve mobilyalarının fonksiyonlar arası geçişler de bütün üzerinden sağladığı süreklilik birleştiricilik noktasında ki başarısı ile katılacağı bir çok yarışma da 1. yada 2. olabilecek veya özel jüri ödülü alabilecek bir proje olarak görüyorum.

Bakın bir konuyu da özellikle belirtmek istiyorum,bu projenin hayata geçmesiyle birlikte sahile komşu olan ilçelerimizde hem halkıyla hem de yönetimiyle bu projenin kendi ilçe sınırları içinde yapılmasını isteyecektir.İstanbul Anadolu yakası ölçeğinde baktığımız da bu alanlarla beraber devamında uzanan ve bu alana değen yat limanlarının vapur iskelelerinin Kadıköy’den Tuzla’ya kadar uzandığını görmek artık hayal değil.bu proje sayesinde bunu düşünme ve gerçekleştirme şansımız artık çok kolay.Tüm halkımız ve insanımız bunu hak ediyor. Kaldı ki günümüz de Dünya’nın dört bir kösesinde denizin doldurulmasıyla yapılan bir çok fonksiyonların barındığı yapıları görmek mümkündür.bunun en gelişmiş örneği milenyum projesi olarak kabul edilen Japonya’daki Kansai havalimanıdır.

PROJE MALTEPE’YE 22.5 MİLYAR DOLAR KATMA DEĞERİYLE GELİYOR.
Ve şunu da eklemek istiyorum.bu proje tüm Maltepe de ki konutlara ve gayrimenkullere getireceği değer üzerinden hesap yaptığımızda 22.5 MİLYAR dolarlık bir katma değerİ yakalıyoruz.

540.000 insan karşılığında 170.000 konutu ve ticaret yapılan dükkanları ve diğer arsalar üzerinden Maltepe yi üç bölgeye ayırdığımız da;e-5 üstü , e-5 -minibüs yolu arası , minibüs yolu –sahil yolu arasın da bulunan gayrimenkullere yansıyacak değerlere bakıldığında bu rakamı rahatlıkla görebiliriz.

SORU:Maltepe de CHP si bu proje için çevre katliamı yakıştırması yapıyor ve Maltepe sokaklarında yaptığı sesli ilanlarla bu projeye karşı gösteriler organize ediyor,bu konuda ki düşünceleriniz nelerdir?

Bu sorunuzun cevabına biraz geçmişe giderek ve bir soru sorarak başlamak istiyorum.

‘’siz hiç Vatan caddesine Millet caddesine Sirkeci’den Florya’ya giden sahil yoluna inen uçak gördünüz mü’’ ?

Sanırım bu soru size ilginç geldi. Açıklayayım.

Eski başbakanlarımızdan sayın Adnan Menderes 1956-57 yıllarında (Allah kendisine gani gani rahmet eylesin) Vatan caddesi (bugünkü Adnan Menderes Bulvarı) Millet caddesi ve diğer yolları yaparken dönemin sol kesimi bu milletin paralarını sokağa yola döküyorsunuz bu kadar geniş yolu kim kullanacak ‘’buraya uçak mı indirecekiniz’’ diye karşı propaganda yapmıştı hatırlarsanız.hala bu ifadeler o dönemi yaşayan büyüklerimiz tarafından bazı sohbetler de kullanılır.bu yolları şimdilerde o dönem karşı çıkan insanlarımızda kullanıyor o insanlarımızın sonra ki nesilleride.

Şimdi o trafik yığınlarını düşündüğümüzde sayın Adnan Menderes’in ne kadar doğru bir karar aldığını ve karşı propagandanın ne kadar haksız olduğunu görüyoruz.

Yine sayın Adnan Menderes’in hayali olan ancak Boğaziçi köprüsü ile alakalı anlaşma yaptık dan birkaç gün sonra 27 mayıs darbesiyle sekteye uğrayan yapımına 20 şubat 1970 yılında başlanan ve 30 Ekim 1973 yılında Cumhuriyetimizin 50.yılında hizmete açılan Boğaziçi köprüsü nün yapım aşamasına ve sürecine karşı dönemin sol kesiminde bulunan insanlarımız tarafından ağır eleştirilerle beraber ciddi propagandalar yapılmıştı hatırlarsanız. Peki bu güne baktığımızda o karşı çıkan insanlarımız hala Asya dan Avrupa ya yada Avrupa dan Asya geçerken vapur mu kullanıyor? Tabii ki hayır. O insanlarımızda sonra ki nesilleri de her seferinde Boğaziçi köprüsünü ve onunla beraber Fatih Sultan Mehmet köprüsünü kullanıyor.
Peki bu karşı çıkma neden diye sorduğumuzda karşılığında mantıklı bir cevap bulabiliyor muyuz? O yıllarda sadece muhalefet dönemlerinde kendi siyasi tabanına bakın biz buradayız bizde bir şeyler yapıyoruz bizler de düşünüyoruz diye seslenme yada görünme adına ,siyasi yenilgiye ve güçsüzlüğe düşme korkusunun yarattığı karşı tez oluşturma duygusunun kendi benliklerinde yanlış proje yada yatırım olmadığını bildikleri halde takınılan bu tavır bu millete bu vatana yıllardır ağır faturalar ödetmiştir. Bu siyasi düşünce biçiminin 2012 Türkiye’sinde artık sorgulanması gerektiğini şiddetle düşünüyorum. bu düşünce biçimine sürüklenmenin asıl nedeni apaçık siyasi kıskançlıktır.

Maltepe sahil de ki projeye geldiğimiz de , bu projenin içeriğini görüp algıladıktan sonra hala bir şekil de az önce bahsettiğim siyasi kaygılar adına karşı gelme Maltepe halkına yapılan bir haksızlıktır.hepimiz bu vatanın bu toprakların insanıyız.birbirimizi dinleyerek saygı duymalıyız.

belki de yanlışın dışında doğru düşünceyi yatırımı desteklemenin uzun vade de getireceği halk desteğini kısa vadeli politik destek ve kazançların zararına karşı benimsemek en doğru yol olacaktır bu vatan ve millet için.siyasileri bu vatana bu millete hizmet etme adına ortak akılda ortak paydalarda buluşmaya toplanmaya davet ediyorum.

SORU: Bu projede bu fonksiyonların dışında ne olmasını isterdiniz?
Eksiksiz ve kusursuz bir proje olduğunu düşünüyorum.ama gençlerimizi çocuklarımızı geleceğe hazırlama adına yapılabilecek bir AR GE merkezine hayır demezdim.bu alanın bu merkez için olması gereken yer olarak görüyorum.birde Maltepe’de ki amatör spor kulüblerinin yararlanabileceği en az 2 çim saha ve tesislerin olması Maltepe de ki tüm amatör spor kulüblerin sorununu tamamen çözeceğini düşünüyorum.bu konuyla alakalı büyükşehir belediye başkanımız sayın Kadir Topbaş’a ayrıca ricada bulunacağım.

Yorumlar kapalı.