Chp Maltepe Belediye Başkan Aday Adayı Muhittin Erden ”Maltepe’yi Sevgi Gökdelenleri İle Donatacağım”

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe’nin ilk Belediye Başkan Aday Adayı Muhittin Erden ile sizler için bir söyleşi yaptık.

Cumhuriyet Halk Partisi Maltepe Belediyesi Başkan Aday Adayı Muhittin Erden ”ÖNCE İNSANI HEDEF ALAN PROJELERE ÖNCELİK VERECEĞİM”

”Türk insanı sevgiye muhtaç durumdadır.

Bu sevgisizlik ortamını sevgiye dönüştürecek, betondan gökdelenler yerine sevgi gökdelenleri, sevgi kuleleri inşa edeceğiz!

Maltepe’nin trafik sorunu Mimar Sinan Caddesinden aşağıya giden, 2. İlkokul caddesini tersine çevirerek Maltepe’nin trafik sorunu bir talimat ile çözülür. Yani yol Bağdat caddesinden Kadıköy istikametine akmayacak, Çamlık parkın oradan 2. İlkokul caddesine girerek Maltepe Lunaparkın oradan çıkılacak. Böylece trafik sorunu büyük ölçüde çözülecek.

Maltepe’de bir işsizler derneği kurarak bu dernek marifeti ile taşoren işçi istihdamını Maltepe halkından sağlayacağım. Böylece belediyenin istihdam ettiği işçiler Maltepe’li olacak.

Maltepe belediyesinin bütçesinin Maltepe halk ve esnafına hizmet etmesinin önünü ve yolunu açacağım.

Adaylık gerekçemi ”BEN BU İŞİ YAPABİLECEK EHLİYETE SAHİBİM” diye açıklayan Cumhuriyet Halk Partisi Maltepe Belediyesi Başkan Aday Adayı Muhittin Erden başka adaylarda çıkabilir. Kendisinin fikir, projelerini Chp örgütüne, Cumhuriyet Halk Partililere, Chp’lilerin onay verdiği kimse o aday olur.

Ama ben bu makama talep açıyorum. Herkes de açabilir” dedi.

Muhittin Erden Kimdir?

Çanakkaleliyim. 1963 yılında Kastamonu’da doğdum. Babam tekel de devlet memurudur. 6 yaşına kadar Kastamonuda, 2 sene Eskişehir’de, 8 yaşımdan beri de İstanbu’da yaşamaktayım. 1994 yılında Maltepe’ye taşındım. Siyasetten dolayı Çanakkaleli olmamdan ziyade Kastamonululara daha çok sahip çıktım. Bunun nedeni Çanakkale’de benim memleketimde en çok şehit olan Kastamonu’ludur. Sol bir gelenekten gelmekteyim. Ezilen bir halk varsa Muhittin Erden oradadır. Muhittin Erden her yerlidir. Türkiye’lidir. Çanakkale’de benim memleketimde tüm Türkiye’nin her tarafından insan şehit vermiştir. Benim onlara herşeyden önce borcum vardır. Benim memleketimde geldiler benim için savaştılar. Ben bunun için bütün olarak bakıyorum vatana. Ben ülkemin tam bağımsızlığı için mücadele ediyorum. Öyle düşünüyorum. Bütün ilkelerim bunun üzerinedir. Herşey ülkem içindir. Mali müşavirlik yapıyorum. 1981 yılından beridir bu işi yapıyorum. Çeşitli şirketlerde muhasebecilik, genel koordinatörlük, genel müdür yardımcılığı yaptım. En son 2009 yılında Maltepedeki bir şirketimizden emekli oldum. Şimdi o şirketin mali müşavirliğini yapıyorum. 3 Sene Kastamonulular derneği şube başkanlığı yaptım. Şimdi görevi devrettim. Kastamonulular dernekler federasyonu genel başkan yardımcısıyım hala. Siyasi faaliyetlerimden dolayı biraz uzak kalıyorum. Aynı zamanda il genel meclisinde grup yönetimindeyim. Geçen sene bütçe komisyonundaydım. 1 sene bütçe komisyonunda görev yaptım. Sol bir gelenekten geliyorum. 1980 öncesi dev gençdeydim. 1984 de de Sodepe üye oldum. Sodepe üye olduktan sonra sosyal demokrasiyi incelemeye başladığımda sosyal demokrasinin bir sürü eşitlik, özgürlük, refah, hukuka saygı, insancıl bir teori olduğuna inandım. Çünkü diğer teorilerin hepsinde şiddet var, diktatörlük var. Sosyal demokrasi insana yakın bir teori. O yüzden sosyal demokrasiyi tercih ettim. Şimdi de iyi bir sosyal demokrat olduğuma inanıyorum. Bütün düşünce ve projelerimde evrensel sosyal projeler üzerine kuruyorum. Sosyal domokrasi insanları birbirine yakınlaştıran, barıştıran, koruyan, kollayan bir teoridir.

Maltepeyi Betondan Gökdelenler Değilde Sevgi Göktelenleri ile Donatacağız Demiştiniz. Sizce Maltepe’de Sevgi Eksikliği mi Var?
Sevgiyi en doruk noktaya taşımak gerekiyor. Sadece Maltepe’nin değil Türkiye’nin sevgi eksikliği var. Türk insanı birbirini sevmiyor. Örneğin Çanakkale’de sadece Çanakkaleliler değil her yörenin insanı şehit düştü fakat birbirlerini severek omuz omuza çarpışarak şehit oldular. Ülke genelinde bu sevgiyi bulamıyoruz. Maltepe’de bu ülkenin bir parçası ve Maltepe’de de aynı yansıma oluyor. Bunu karşılamanın tek yolu insanları birbirine yakınlaştırıp kaynaştırmak. Bunun tek yolu halka yönelik projeler ile insanları birbirine yakınlaştırabiliriz.

Peki Bunu Ben Yapabileceğim Diyebiliyor Musunuz?

Evet

Maltepe için Öngördüğünüz Projeleriniz Var mı?
Maltepe’nin zaten standart bir sorunu var. Bu sadece adayların değil tüm Maltepe’nin sorunu olan trafik. Önce bunun çözülmesi lazım. Bu sorun bugün bile çözülebilir. Bu sorunu çözmek için altgeçit yapılabilir fakat acil olarak çözüm istiyorsak Turgay Ciner İlköğretim Okulunun arkasındaki yolu ters çevirirsek bu sorun çözülmüş olur. Maltepe merkez Camiye gelmeden yolu alttan verdiğimiz zaman minibüsler oradan girer lunaparkın oradan çıkarlar. Sadece tek bir yol ters çevrilecek. Maltepe içi trafiğine geçici olarak çözüm olacak. Eğer Cumhuriyet Halk Partisi olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesini de alırsak bir altyapı çalışması yapacağız. Alt yapı çalışması yapıldığı zaman yine buna bir ihtiyaç olacak çünkü Maltepe içi trafiği aksayacak. O zaman bu yol ters çevrileceğine şimdiden yapılsın. Bu sorun için bir talimat vermek yeterli sanırım.

Nasıl Bir Maltepe Vaad Ediyorsunuz?
Hemen hemen diğer açıklamak istediğim şeyler ile paralel bir soru bu. Maltepe birbiri ile kaynaşacak, Maltepe esnafı kalkınacak. Maltepe esnafını kalkındıracak, Maltepe halkını kaynaştıracak projeler yapmak gerekiyor. Bütün Maltepe’yi de bunun içine katmak gerekiyor. Alışverişi Maltepe esnafından yapacak şekilde desteklemek gerekiyor. Bunun propagandasını da teşviğini de belediye yapabilir. Buradaki esnaf bazı sosyal projeleri dernekleşerek kendileri de yapabilir. Büyük marketlere Maltepe dışı alışverişe insanları göndermezler. Yeter ki Maltepe esnafı ve Maltepe halkı kaynaşsın buna da aracılık edecek olan Maltepe belediyesidir. Maltepe esnafı kalkındığı zaman Maltepe’nin hem geliri yükselir, hem reytingi yükselir hem de Maltepe renklenir.

Maltepe’nin En Önemli Sorunu Bize Göre İşsizlik. Bu Konuda Projeleriniz Var mı? Varsa Nelerdir?
Evet. Maltepe’nin en önemli sorunlarından birisi de işsizliktir. Bu konuda benim hayalimdi zaten Maltepe’de bir işsizler derneği kurmak. İşsizler derneği kurup işsizlerin bir arada örgütlenmesini sağlamak, Maltepe belediyesi de işsizlerle ilgili istihdama yönelik bir proje yapabilir. Bu çok geniş bir proje. Bütün mahallelerden temsilciler alınır. Halka açık istihdama dayalı şirketler kurulabilir, bu geliştirilebilir. Buna paralel olarak belediyeler artık taşoren işçiler ile çalışıyor. Biz Cumhuriyet halk partisi olarak taşorenleşmeye karşıyız. Ama mevcut kadrolar çok yetersiz olduğundan dolayı mecburen taşoren işçi çalıştırılıyor. Burada kanunun değişmesi gerekiyor. Cumhuriyet halk partisi iktidarında bu kanun değişir ama şu an iktidarda olan biz değiliz. Geçici çözüm olarak da şunu söyleyebilirim. Yine Maltepe’de halkın desteğini kullanacak bir şirketten işçi alınabilir. Yani taşoren anlaşması halktan alınabilir. Çeşitli derneklerin, Maltepelilerin ortak olacağı ve geniş tabanlı bir şirket oluşturulur. Ya da belediyenin girişimi ile şirket oluşturulur, işçiler buradan alınır. Yine Maltepe’ye hizmet eden personel Maltepelilerden oluşur. Maltepeli olarak birbirimize hizmet ederiz.

Sizce Maltepe’nin En Önemli Sorunu Nedir?
Trafik ve İşsizlik sorunundan bahsettik zaten. Kentsel dönüşüm. Kentsel dönüşüm nedir bir bölgeyi kent yaşamı açısından yaşanabilir bir hale getirmektir. Ne yaparsın örnek Başıbüyük, Gülsuyu, Gülensu. Burada elektrik yoksa elektrik götürürsün, alt yapı yoksa alt yapı götürürsün, su yoksa su götürürsün, doğalgaz yoksa doğalgaz götürürsün, yolları düzenlersin, telefon hatları götürürsün, okul yaparsın, hastane yaparsın, sosyal tesisleri yaparsın, orayı kent haline getirirsin, orada derme çatma bina varsa oraları restore edersin. Kentsel dönüşüm budur.

Peki şimdi kentsel dönüşümde ne yapılıyor? Oradaki tüm evler yıkılıyor oralara gökdelenler betondan dikiliyor bizimki gibi sevgi gökdelenleri değil. İnsanları tıkıştırıyorlar ve insan yoğunluğu artıyor. Başıbüyük’te insan yoğunluğu arttığı zaman Maltepe sahilde benim soluduğum havaya ortak oluyor. Kentsel dönüşüm gökdelenler dikmekse bu Maltepe halkını ilgilendiriyor sadece Başıbüyük halkını değil. Hepimizi ilgilendiriyor. Çünkü benim soluduğum havaya ortak oluyor gökdelende oturan insanlar. Kentsel dönüşüm demek yaşamı ve yaşam şartlarını iyileştirmek demektir. Yoksa kentsel dönüşüm kentsel katliam ya da rantsal dönüşüm demek değildir. İnsanların hayatını daha iyi yaşanabilir kılmaktır.

Cumhuriyet Halk Partisi ve Maltepe Halkı Sizi Neden Seçmeli?
Cumhuriyet halk partisi ve Maltepe halkı toplum ile bütünleşebilecek, her insana sıcak bakabilen, her insana eşit olan, özgürlükçü düşünceye sahip, kendini sevdiren, Cem evine de Camiye de yakın bütün memleketlere yakın, ayrımcılık yapmayan, toplumu bütünü ile kucaklayan bir insanı seçmesi lazım. Bunun gibi bir sürü arkadaşımız var. Ben de bunlardan birisiyim. Partimiz bunları da seçebilir beni de. Ben Cumhuriyet halk partisinin bir kadrosu olarak ”BEN BU GÖREVİ YAPABİLİRİM” diye beyan ettim. Tek farkı bu. Diğer arkadaşlardan önce beyan etmem. Toplumu kucaklamak isteyen, sosyal projeler yapmak isteyen bütün arkadaşlarımız bu göreve talip olabilir. Partimiz tarafından görevlendirebilir. ”BEN DE BU GÖREVE TALİP OLDUM”

Yorumlar kapalı.