Senfoni Davasında Suç Vasfı Değişti

Abone Ol
Daha Fazla

Başta Maltepe belediyesi başkanı Prof.Dr.Mustafa Zengin olmak üzere Maltepe belediyesi başkan yardımcısı Mehmet Bingöl, eski belediye başkan yardımcısı Dilek Çelik, Kültür müdürü Faruk Süslü’nün de aralarında bulunduğu 7 Maltepe belediyesi çalışanının sanık olarak yargılandığı ”Zincirleme şekilde ihaleye fesat karıştırma” suçundan Kartal 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davaya bugün devam edildi.

Bilirkişiye gönderilen Senfoni ihalesinde kanuni eksiklikler nelerdir? ihaleye fesat karıştırılmış mıdır? gibi soruların cevaplanması bakımından bilirkişiye gönderilen dosya bilirkişi raporu geldi ve okundu.

Bilirkişi mahkemeye ihaleye fesat karıştırıldığı söylenemez. Ancak görevi kötüye kullanmak suçlamasının incelenmesi gerekir diye görüş bildirmesi üzerine sanık avukatları o bilirkişi raporuna itiraz ettiler ve mahkeme bilirkişinin gönderdiği bu raporu reddetti.

Daha sonra mahkeme savcısının esas hakkında mütalası alındı.

Savcı tüm sanıkların ihaleye fesat karıştırmak suçlarını işlemedikleri yönünde mütala vererek tüm sanıkların beraat etmesi gerektiğini ancak suç vasfının değişmesi gerekçesi ile Kartal Cumhuriyet Baş Savcılığına 15 gün içerisinde suç duyurusunda bulunulması, sanıkların görevi kötüye kullanmak suçlarından yargılanabilmeleri için gerekli izinlerin alınmasına karar verdi.

Duruşmaya müdafil hazine avukatı Onur Oğuz katılmadığından dolayı 7 gün içerisinde yapılacak bir itirazın temyiz yoluna başvurulabileceğinin hükmüne oy birliği ile karar verildi.

4483 sayılı yasa nedeniyle soruşturma izni alınmadığından sanıklar hakkında Cumhuriyet baş savcılığına suç duyurusunda bulunulması, temyiz yolu açık olmak üzere karar verildi denildi.

Mahkemeye göre beraat eden sanıklar hakkında yeni bir iddianame hazırlanması ve soruşturma izni alınması gerekiyor.

Yorumlar kapalı.