Kamil Sönmez Son Yolculuğuna Uğurlandı

Abone Ol
Daha Fazla

Tedavi gördüğü Başkent Üniversitesi İstanbul Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde hayatını kaybeden Türk Halk Müziği sanatçısı Kamil Sönmez için cuma namazının ardından cenaze namazı kılındı.

Üsküdar’daki Şakirin Camii’ndeki cenaze törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, CHP Grupbaşkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Orhan Gencebay, Kadir İnanır, Belkıs Akkale, Arif Sağ, Edip Akbayram, Faruk Tınaz, Cengiz Kurtoğlu da katıldı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve tutuklu bulunan CHP milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal da cenazeye çelenk gönderdi. Kamil Sönmez’in tabutunun üstüne Orduspor forması konuldu.

BAKAN GÜNAY ARKADAŞI, SÖNMEZ’İN TABUTUNU OKŞADI
Cenazede taziyeleri, gözyaşlarına boğulan Kamil Sönmez’in eşi Nilgün Sönmez kabul etti. Sönmez’in çocukluk arkadaşı Bakan Günay’ın tabutu okşadı.

Bu arada saf tutmak için gelen Bakan Ertuğrul Günay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile tokalaştı. 65 yaşında vefat eden Kamil Sönmez’in cenaze namazının ardından Ordu’ya doğru yola çıkarıldı. Sönmez’in cenazesi Ordu’nun Perşembe ilçesinde toprağa verilecek.

KILIÇDAROĞLU: BOSTANCI GÖSTERİ MERKEZİNDE BİRLİKTE OLMUŞTUK
Cenazeye katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kamil Sönmez’i seviyoruz. En son onunla Bostancı Gösteri Merkezinde birlikte olmuştuk. Onu orada dinlemiştim. Dostları sanatçıları arkadaşları oradaydı. Daha sonra bir beyin kanaması geçirmesi hepimizi üzdü. Allah’tan şifalar diledik ama o bugün Hakk’a yürüdü. Allah rahmet eylesin diyorum. Nur içinde yatsın" dedi.

BAKAN GÜNAY: BERABER BÜYÜDÜK.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kamil Sönmez’in kendisi için ayrı bir yeri olduğunu söyleyerek, “ Biz hemşeriyiz. Hatta akrabalık ilişkilerimiz olduğu büyüklerimiz tarafından söylenir.

Çok eski yıllardan beri tanıdığım bir arkadaşımdı. Biz Kamil Sönmez, Ümit Tokcan, Ali Rıza Gündoğdu, Tuğrul Şan, aşağı yukarı aynı sokaklarda aynı mahallelerde, birkaç kilometre ötede de Kadir İnanır, beraber büyüdük.

Bir gün bile bu saydığım isimlerden, kimse kimseyi kırmadı. Bugün sadece Türkiye’nin önemli bir sanatçısını değil, çok eski bir arkadaşımı kaybediyorum. Bütün Perşembeli hemşehrilerimiz başta olmak üzere, onu sevenlere başsağlığı diliyorum.Nur içinde yatsın.

"UMUYORUM O DA BİZDEN MEMNUN AYRILMIŞTIR"

Türk Halk Müziği Sanatçısı Belkıs Akkale, “ Kamil abi için söylenecek çok şey var ama şöyle özetleyebilirim. Bazı insanlar para biriktirir.

Bazıları da Kamil abi gibiler de insan biriktirir, dost biriktirir. Çok mükemmel bir insandı.

Onun için hepimiz çok yanıyoruz. Allah rahmet eylesin diyorum. Ailesine ve sevenlerine hepimize Allah sabır versin" dedi. Sanatçı Edip Akbayram ise, “ Mükemmel bir insandı. Onunla beraber aşağı yukarı 20 kez Türkiye’nin her yerinde konserlerle beraber gittik. Ailemden daha çok onunla zaman geçirdim. Bir değeri kaybettik .Işıklar içinde yatsın.

Sevenlerine başsağlığı diliyorum. Ailesine de dayanma gücü diliyorum “ diye konuştu.

Türk Halk Müziği Sanatçısı Arif Sağ ise, “ Demek ki, buraya kadarmış. Hepimizin gideceği yere gitti. Allah rahmet eylesin. Biz Kamil’den çok memnun yaşadık, umuyorum o da bizden memnun ayrılmıştır “ dedi.

Sanatçı Orhan Gancebay ise, “ Çok iyi bir insan, çok iyi bir dost, çok iyi bir sanatçıydı. Allah gani gani rahmet eylesin. Kısmeti buymuş . Erken göçtü. Yaradan öyle istedi. Ne diyelim ki ?Hepimizin başı sağolsun “ şeklinde konuştu.

KAMİL SÖNMEZ KİMDİR

Kamil Sönmez (d. 1947, Perşembe, Ordu – ö. 20 Aralık 2012[1], İstanbul), Çoğunlukla Karadeniz türküleri seslendiren Türk halk müziği sanatçısı ve sinema, tiyatro oyuncusu.

İlköğretimini Giresun’da tamamladıktan sonra, Ankara Devlet Konservatuarı Opera-Şan bölümüne girdi. 1966-1968 yılları arasında askerlik görevini yaptı. Askerlik sonrası Avni Dilligil Tiyatrosu’nda profesyonel tiyatro oyunculuğuna başladı.
Sırasıyla Ankara Sahnesi ve Ankara Kardeş Oyuncular Tiyatrosu’nda çalışmalarını sürdürdü. Tiyatro’da oyunculuğunu sürdürürken Zülfü Livaneli’nin yapımcılığında ilk plağı olan İnce Memed – Hekimoğlu ile şarkıcılığa başladı. Sonra halk türküleri sınavını kazanarak radyoya girdi. Karadeniz türkülerinin en önemli sanatçılarından biri oldu. Bu sırada sinema filmlerinde de rol aldı.

Kamil Sönmez, 1996 yılından beri Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Türk Halk Müziği korosunda solisttir. 1999 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

1979 Düşman
1980 Eşek Şakası
1981 Deli Kan
1981 Bizim Sokak
1984 Sev Ölesiye
1985 Cilalı İbo Beni Anneme Götür
1987 Islak Sokak
1991 Bir Kadın Düşmanı
2006 Amerikalılar Karadeniz’de 2
2009 Güneşi Gördüm
TV dizileri [değiştir]

1993 Bizim Mahalle, Kamil
2000 Tirvana
2002 Kumsaldaki İzler, Hüseyin
2002 Kınalı Kar, Kamil
2003 Ölümsüz Aşk, Naci
2005 Sensiz Olmuyor, Osman Reis
2006 Karagümrük Yanıyor, Kurban
2006 Sev Kardeşim, Ahmet Kalabık
2007 Komedi Dükkanı, (konuk oyuncu)
2008 Aşkım Aşkım, Osman
2008 Küçük Kadınlar
2009 Hırçın Kız Kadife, (konuk oyuncu)
Kaynakça

Geçirdiği beyin kanaması nedeniyle tedavi gördüğü İstanbul Başkent Üniversitesi’nde vefat etmiştir.

Yorumlar kapalı.