Cem Vakfı 2.Başkanı Bayram KAYA Dualar ile Uğurlandı

Abone Ol
Daha Fazla

Cem Vakfının Kurucusu ve 2. Başkanı olarak görev yapmakta olan Bayram KAYA, Hakk’a yürüdü..

Alevi-Bektaşi geleneğini yaşam tarzı olarak benimseyen, kendisine uzanan hiçbir eli boş çevirmeyen sanayici ve iş adamı Bayram Kaya Türkiye’de Cem evlerinin kurulmasında öncülük etmiş bir yol ve gönül insanıydı.

Vasiyeti üzerine Kartal Cem evinde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazında Bayram Kaya’yı sevenler onu son yolculuğunda yanlız bırakmadılar.

Bayram Kaya ile son defa helalleşirken Bayram Kaya isminin gönüllerde yaşatılmasını da sağladı.

Kartal Cem evinde düzenlenen cenaze törenine Cem Vakfı Genel Başkanı Prof.Dr. İzzettin Doğan İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, İstanbul Milletvekili Celal Dinçer, Kartal belediyesi başkanı Altınok Öz, Maltepe belediyesi başkan yardımcısı Nimet Karabulut, Maltepe Amatör Spor Kulüpler Birliği Başkanı ve Güvenç Abdal Derneği Genel Başkanı Hüseyin Koca, Cem Vakfı 2. Başkanı Ayhan Aydın, İş adamı Aziz Kaya, iş adamı Tahsin Kaya, Toplumsal Kadın Hareketi Derneği Genel Başkanı Hüsniye Kaya, Sanatçı Arif Sağ, Sanatçı Kadir Top, Maltepe belediyesi meclis üyesi Hürcan Fidan, Kartal Cem evi başkanı İsmail Saçlı, Chp Maltepe ilçe başkanı Süleyman Kıpırtı, Dsp Kartal ilçe başkanı İlhan Güzelgün, Chp Maltepe eski ilçe başkanı İbrahim Aslan ve çok sayıda sevenleri de cenaze töreninde Bayram Kaya ile helalleştiler.

Zaman zaman aşırı kalabalıktan izdiham yaşandığı gözlenilen cenaze töreninde yapılan konuşmalarda Bayram Kaya’nın iyi bir insan olduğu, örnek bir yol arkadaşı olduğu, Alevi-Bektaşi inancının toplumsallaşmasında büyük emek ve fedakarlık yaptığı, canları, erenleri onu sonsuzluğa dualar ile uğurladılar.

Bayram Kaya’nın büyük oğlu Tahsin Kaya aile adına bir konuşma yaparak şunları söyledi.

”Bugün burada babamın cenaze töreninde sizler de helalleşmek için geldiniz. Hepinize minnettarım. Babamın vasiyeti üzerine cenazeyi Kartal Cem evinden sonsuzluğa uğurluyoruz. Yaptıkları ile anılacak ve bir hoş seda bırakarak giden Bayram Kaya’ya da Allah’tan gani gani rahmet diliyorum” dedi.

Kartal Cem evi başkanı İsmail Saçlı söz alarak şunları söyledi.

”Merhum Bayram Kaya bizim Alevi-Bektaşi inanç sistemimizin bu günlere gelmesinde maddi ve manevi desteğini esirgememiş bir insandır. Bu Cem evimizin yapılmasında da büyük maddi desteklerini gördük. Nerede bir Cem evi yapılsa Bayram Kaya mutlaka orada olur, maddi ve manevi desteğini esirgemezdi. Türkiye’nin her yerindeki Cem evlerinde bir desteği vardır. Hatta en son Balıkesir Edremit Körfez’inde adına yaptırılan, inşa edilen Cem evinin yapılmasında da büyük katkılar sundu. Bana Kartal Cem evinden uğurlanmak istediğini söylemişti. Onun bu son arzusunu yerine getirirken cenazeye katılan tüm canlara teşekkür ediyor, huzurunda saygı ile eğiliyorum. Allah tahsilatını affetsin” dedi.

Daha sonra söz alan Cem Vakfı genel başkanı Prof.Dr. İzzettin Doğan’da şunları söyledi.

”Cem vakfımızın kuruluşunda büyük emeği olan Bayram Kaya abimiz çok kalender, yol gösterici ve lokmasını paylaştırıcı bir insandı. Hiçbir kimseyi makamından boş çevirdiği görülmemiştir. Kurulan bir sofrada 15-20 kişi yoksa üzülür acaba ben bu insanlara ne kötülük ettim derdi. O toplumsallığa önem veren bir yol ve gönül insanıdır. Bir gün Bayram abiye Mevlananın bir sözü ile cevap verdim. ”BEN DOĞDUĞUMDA BEN AĞLADIM AİLEM SEVİNDİ, BİR GÜN SEN ÖLDÜĞÜNDE DE SEN SEVİNECEKSİN GERİDEKİLER ÜZÜLECEK” demiştim. Nitekim dediğim gibi de oldu. Sen sevineceksin öldüğüne çünkü sen yaradanına kavuşacaksın, çok sevdiğin annen ve babana kavuşacaksın. Bu kavuşma seni sevindirecek ama geride kalanları üzecektir. Öyle de oldu. Bayram Kaya’nın hakka yürümesi insan gibi yaşayıp adam gibi ölmesiyle ve iyi insandı sözüyle anılmasıyla birliktedir. Önemli olan bu kubbede bir hoş seda bırakmaktı oda gönüllerimize bir hoş seda bıraktı. Mekanı cennet olsun” dedi.

Daha sonra kılınan cenaze namazından sonra Bayram Kaya’nın naaşı uçak ile Erzurum’a gönderildi.

Bayram Kaya Toplumsal Kadın Hareketi Derneği Genel Başkanı Hüsniye Kaya’nın amcasıydı.

BAYRAM KAYA KİMDİR

1933 yılında Erzurum’un Aşkala İlçesi’ne bağlı Dallı Köyü’nde doğan Bayram Kaya; babası Teber, annesi Hediye’den Alevi İslam Yolu’nun temel kurallarıyla örülmüş bir ahlak felsefesi eğitimi alarak yaşama atıldı.

Küçük yaştan itibaren yöresindekilerin kendi toplumuna yapılan haksızlıklarını dinleyerek büyüyen Bayram Kaya, hayat boyu terk etmeyeceği, yaşamına yön verecek bir ilkeyi daha çocuk yaşta benimsedi: Haksızlıklar karşısında susmamak, bu uğurda mücadele vermek.

İnşaat işlerindeki kişisel başarıları onu bu uğraşı meslek edinmesine yönlendirdi.

Tüm yaşamı boyunca çocukken aldığı erdemler doğrultusunda çalışıp dürüst bir iş adamı olarak ünlenirken, herkesin saygı duyduğu, sözü dinlenir bir değerli insan haline geldi.

Kendi alanında bir marka olan Kaya İnşaat A.Ş.’ni kurup yönetti.

Kamil insan olma konusunda, herkesin sevdiği ve saydığı bir insan olmasının ötesinde, yardımsever bir kişi olarak da tüm ihtiyaç sahiplerinin elinden tutan bir önder olarak ünlendi.

Kurucu üyesi olarak yer aldığı ve 2000’den itibaren ikinci başkanı olarak; kurulduğu ilk günden bugüne CEM Vakfı’nın Genel Başkanı Alevi Vakıfları Federasyonu’nun Onursal Başkanı Prof. Dr. İzzettin DOĞAN’la birlikte büyük bir mücadeleye eşlik etti. Bu konuda sayısız toplantıya ve etkinliğe katıldı, CEM Vakfı’nın kuruluşu teşkil eden temel görüşleri halka anlatmak için şehir şehir dolaştı.

Bayram Kaya; Alevi Bektaşi kurum ve kuruluşularının birleşmesi, birlikte hareket etmesi için yılmaz bir mücadelede öncü roller üstlendi, kişisel ofislerini bu işler için tahsis etti, sayısız cemevinin yapına destek oldu, Pir Abdal Musa’da büyük bir park yaptırarak halka doğa sevgisini gösterdi, genç sanatçıların ellerinden tutarak onlara yardımcı oldu.

Alevilik adına yapılan her olumlu adımın arkasında yer alan Bayram Kaya Alevi toplumunun “Bayram Dedesi” olarak anıldı.

Aleviliğin temel hedefi olan; Tanrı’nın şah damarından bile yakın olduğu insanın, insanca yaşaması durumunda “Enel Hakk”’la, Hakk’a yaklaşıp onunla bütünleşeceği bilinciyle “Kamiller Meclisi”nde cem olan, varlığını Türk varlığına ve bu ulusun topraklarının barış-kardeşlik- esenlik günler görmesi için feda eden, insanlarımızın Türküyle-Kürdüyle; Alevisiyle-Sünnisiyle; Lazıyla- Çerkeziyle; Yahudisi-Hıristiyanıyla barış içinde yaşaması için kararlı adımlar atan Bayram Kaya, 20 Aralık Perşembe günü Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur.

Yorumlar kapalı.