Ak Parti Maltepe İlçe Başkanı Kamil Barkır Açıkladı; Evde Sağlık Hizmetlerini Maltepe Devlet Hastanesi Yapacak

Abone Ol
Daha Fazla

Ak Parti Maltepe ilçe başkanı Av.Kamil Barkır gazetemize yaptığı açıklamada ”EVDE SAĞLIK HİZMETLERİNİ BUNDAN BÖYLE MALTEPE DEVLET HASTANESİNİN” yapacağını söyledi.

Barkır: ”Sağlık bakanlığımız ve ilk sağlık müdürlüğümüz ile görüşmeler tamamlandı. Maltepe devlet hastanesi bünyesinde evde sağlık hizmetleri verilmesi konusunda mütabakatı sağladık.

2013 yılı başlarında bu hizmet Maltepe’de verilmeye başlanacaktır. Görüşmelerimizde evde sağlık hizmetleri verilebilmesi için araç, gereç, ekipman ihtiyaçlarımız en kısa sürede karşılanacak ve Maltepe’de evde sağlık hizmetleri başlayacaktır.

Maltepe devlet hastanesi başhekimi Halim Ömer Kaşıkçı’da gazetemize yaptığı açıklamalarda ”Hazırlıklarımız başlamıştır. İstanbul il sağlık müdürlüğünden ve sağlık bakanlığından gerekli olan personel, ekipman ve araç gereçleri istedik. Çok kısa bir süre sonra Maltepe’de evde sağlık hizmetleri dönemi başlayacaktır” dedi.

EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ

Bu hizmet ile hasta ve bakıma muhtaç bireylerin sağlık kontrollerinin, teşhis, tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinin, bireyin bulunduğu ortamda karşılanmasına imkan sağlamaktadır.

Bu çalışmada;

1- Evde sağlık hizmetine ihtiyaç duyan hasta, özürlü ve yaşlılara ulaşılması, evde sağlık hizmeti kapsamına alınan ve tedaviye ihtiyacı olan kişilerin tedavilerinin düzenlenmesi, tedavi giderlerinin karşılanması ve gerekli eğitimin verilmesi,

2- Kişisel bakımını sağlayamayan bireylerin; kişisel bakımlarının sağlanması, hastaların yaşadıkları ortamların sağlık şartlarına uygun hale getirilmesi,

3- Hasta ve yakınlarının sahip olduğu hastalıkları hakkında eğitimli ve kendine yeterli hale getirilmesi sağlanarak; bilinçsiz sağlık uygulamaları ile oluşabilecek komplikasyonların önlenmesi ve hastalık seyrinin ağırlaşmasının engellenmesi,

4- Sağlık hizmetinin hastanın evine kadar götürülmesi ile hem hastanelerde meydana gelebilecek yığılmaların önüne geçilmesi hem de hastanede yatış sürelerinin azaltılması, böylelikle tedavi maliyetlerinin düşürülmesi ve ülke ekonomisine katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.

Sağlık ve Sosyal Ön Değerlendirme Hizmetleri

ALO 153 numaralı telefon hattına gelen ihbarlar sosyal çalışmacılar tarafından değerlendirilip uygun olanları (sosyal güvencesi olmayan ve sosyal güvencesi olup değerlendirme raporunda uygun görülen) değerlendirme ekiplerine yönlendirilir.

Evde Doktor Değerlendirme Hizmetleri

Doktor, hemşire ve şoförden oluşan Değerlendirme Ekipleri hasta evlerinde hastaların tıbbi muayenelerini gerçekleştirerek hastaya uygun hizmetin verilebilmesi amacıyla ilgili personele yönlendirmeleri gerçekleştirir.

Evde Bakım Hizmetleri

3.a. Evde Hemşirelik Bakım Hizmetleri

Bakım (yara pansumanı, yanık pansumanı, sonda değişimi vb.) gereken hastalara doktorlar tarafından belirlenen sayı ve sıklıkta ziyaretler Bakım Hemşireleri tarafından düzenlenerek hastaya uygun bakım planları uygulanır.

3.b. Evde Fizyoterapi Uygulaması Hizmetleri

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ihtiyacı olan hastalar doktorlar tarafından muayene esnasında tespit edilerek yine doktorların belirlediği sayı ve sıklıkta fizik tedavi uygulaması konusunda uzman fizyoterapistler tarafından yapılır.

3.c. Evde Psikolojik Danışmanlık Hizmeti

Hastaların ve hasta bakımı yapan yakınlarının ruhsal iyilik hallerinin sağlanabilmesi için Evde Psikolojik Danışmanlık Hizmeti verilmektedir. Değerlendirme Doktoru tarafından hasta veya hasta yakınlarına evde psikolojik danışmanlık hizmetinin verilmesinin uygun görülmesi durumunda uzman psikolog tarafından bu hizmet verilmektedir.

3.d. Evde Kişisel Bakım Hizmetleri

Hastaların yemek yeme, kitap okuma, tırnak kesme vb. kişisel bakımlarının yapılması amacıyla bakım destek personelleri görevlendirilir. Ayrıca hastaneye gidemeyen veya hastane hizmeti sırasında yardıma ihtiyaç duyan hastaların hastaneye transferi sağlanarak hastane hizmetlerinde destek almaları sağlanır.

3.e. Ev Temizliği Hizmeti

Ev temizliğini yeterli biçimde yapamayan hastaların evlerine temizlik personelleri gönderilerek evlerinin temizliği yapılır.

Tedavi Hizmetleri

4.a. İlaç ve Tıbbi Malzeme Tedavi Hizmetleri

Doktor tarafından ilaç kullanması öngörülen sosyal güvencesi olmayan hastaların ilaçları ilgili personeller tarafından hastanın evine götürülerek ilaçların ne şekilde kullanılacağı ayrıntılı olarak hasta ve yakınlarına anlatılır. Ayrıca sosyal güvencesi olmayan ve tıbbi malzeme gereken hastalara ihtiyacı olan malzemeler temin edilerek hastalara ulaştırılması sağlanır.

4.b. Hastane Tedavi Hizmetleri

Hastane Hizmeti (Uzman muayenesi, operasyon, yatış, doğum vb.) alması gereken sosyal güvencesi olmayan hastalar anlaşmalı hastanelere gönderilerek tedavi almaları sağlanır.

4.c. Hasta Refakat Hizmetleri

Evde Sağlık Hizmetlerinden yararlanan ve ihtiyacı olan hastaların hastane tedavileri sırasındaki refakatçi ihtiyaçları Evde Sağlık Hizmetleri tarafından uygun görüldüğü takdirde bu hizmet tarafından karşılanmaktadır.

Yorumlar kapalı.