”Amatör Kulüplerinin Kanayan Yarası”

Abone Ol
Daha Fazla

İnsanlarımız bölgelerinde gençliğe hizmet vermek adına kurdukları kulüplerin, temel sorunları bir zamanlar saha ve malzeme olarak bilinirdi.

Gelişen ve değişen Ülkemizde bilhassa İstanbul gibi metropolde amatörlere dönük sahalarımız, Gençlik Spor İl Müdürlükleri veya belediyelerce sentetik çim olarak hizmete sunulurken, malzemelerde Anakent ve İlçe belediyelerimizce her yıl kulüplerimize dağıtılmaktadır.

Bu nedenle kulüplerimiz bu gibi sorunlardan uzak sahalara ya belediyelerden temin ettikleri veyahut kendi imkânları ile tuttukları araçlarla disiplinli bir şekilde gelmektedirler.

Asıl sorun ise müsabakalarda oluşan sakatlıklar ve sert müdahaleler neticesi futbolcuların geçirmiş olduğu rahatsızlıklardır.

Çünkü İstanbul’ da birkaç yer dışında hiçbir sahada değil doktor, sağlık memuru dahi olmadığından ciddi sakatlıklarda antrenörler ellerinde bir şişe su ile sakatlanan sporcuya müdahale etmeleri artık izleyenlerce de alay konusu haline gelmiştir.

Bu durum da acınacak halimize gülmekten başka çare kalmadığını göstermektedir.

Bu noktada T.F.F. nun hakkını vermek lazım zira; antrenörlerimize bu yıl sağlık hususunda vermiş oldukları eğitim neticesi 03.10.2009 tarihinde oynanan Kurtköy-Altınordu müsabakasında, Kurtköy takımından 11 nolu futbolcu Maksut Odabaş almış olduğu darbe ile dilinin nefes borusuna kaçması hayati bir tehlikeyi oluşturmuş, eğitim görmüş antrenörlerin müdahalesi ile atlatmıştır.

Bu gibi hadiseler ve sakatlanmalar neticesi belki birçok gencimiz sakat olarak spor hayatına son vermekte olup, belkide hiç temenni etmediğimiz boyutlarda üzüntü yaşamaktadırlar. Oysa ilçelerimizde hafta sonları oynanan müsabakalarda belediyelerimiz, kulüplerle anlaşarak sahalara birer sağlık memuru veya pratisyen bir hekim görevlendirseler inanıyorum ki sporcularımızın sağlık güvencesini sağladıkları gibi, gelinen bu çağda insanımıza da verilen önemi ispat etmiş olacaklardır.

Bu hafta müsabaka esnasında ciddi bir tehlike atlatan Kurtköysporlu futbolcumuza ve kulübüne geçmiş olsun derken, antrenörlerimize sağlık eğitimini şart koşan Türkiye Futbol Federsyonu (TFF)’ye teşekkür eder, belediyelerimizin de bundan böyle müsabakalara ciddi bir şekilde ilgi göstereceklerini ve de kanayan bu yarayı dindirecekleri umut ederim.

Saygılarımla.

Yorumlar kapalı.