Ahmet Tükek Kent Konseyini Yorumluyor…

Abone Ol
Daha Fazla

Yaşadığımız şehre karşı işgal ettiğimiz makamlar haricinde yaşadığımız kente ve insanlara karşı sosyal sorumluluğumuz vardır.

Zenginlerimiz halka yardım eder, sporcularımız şehrin çocuklarına spor eğitimi verir, fikir ve sanat ustalarımız şehirde çırak yetiştirir. Herkes bulunduğu noktadan gücü ve imkanı noktasında halka hizmet eder.

Şehrin gazetecileri olarak bizlerinde yapılan işlerdeki; yanlışlığı, haksızlığı, adaletsizliği işaret etmek, eleştirmek, her şeyin doğru ve güzel olmasını sağlamak için fikirlerimizi kaleme alarak kamuoyuyla paylaşmak görevimizdir.

Hemde vicdani görevimizdir.

Geçtiğimiz günlerde Maltepe KENT KONSEYİ toplanmış (!)
Her zamanki gibi davet edilmediğimiz için icabet etmedik. Çok kimse bize neden katılmadığımızı sordu. Bizde aynı cevabı verdik.

-“Davet edilmedik”

Maltepe Kent Konseyi şehrin bütününü kucaklayan, kentlilik bilinci oluşturmayı amaç edinen, şehrin önceliklerini belirleyen bir sivil insiyatifdir.

Fikri Köse döneminde iki ayrı kent konseyi düzenlendi. Her ikisinde de davetliydik ve çok ağır tartışmalar yaşadık. Hatta kulakları çınlasın, Erdoğan Karacakaya “Seni kınıyorum, Ahmet Bey” diyerek sözlerini incitici noktalara taşımıştı.

Ama biz yine yanlışa ve haksızlığa karşı halk adına itirazlar etmiştik. Daha sonra kent konseyi başkanı Mahmut Karabıyık ile yerel basın bir araya geldik ve saatlerce kent konseyini tartışmıştık.

Belediyenin kent konseyine yaklaşımının yanlışlığını şöyle ifade etmiştim. “Sayın Karabıyık ben belediye başkanın yerinde olsam sizi görevden alırdım” demiştim.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Maltepe’de seçimleri kazanmasıyla devam eden süreçteki ilk kent konseyi toplantısında, 4 ay önce Maltepe’ye gelen Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Bingöl’ün Maltepe Kent Konseyi Başkanlığı’na seçilmesi demokrasi için, STK için, Belediye için, Şehrin büyümesi için yapılmış en büyük ayıptır.

Mehmet Bingöl henüz 4 aylık bir Maltepeli’dir. Maltepe Belediyesi’nin en etkili ve en yetkili başkan yardımcısıdır. Maltepe’yi tanıması öğrenmesi bilmesi epey zamanını alacaktır. Şehrin sorunlarını kavraması ve şehrin sorunlarının önceliğini belirlemesi için kendisinin asgari bir 10 yıla ihtiyacı vardır.

1-Mehmet Bingöl Maltepe Kent Konseyi Başkanlığı’nı yapmamalıdır. Çünkü Maltepe’yi tanımıyordur.

2-Mehmet Bingöl Maltepe Belediyesi’nin en yetkili ve en etkili belediye başkan yardımcısı olduğu için kent konseyi başkanlığı yapmamalıdır.

Bu Mehmet Bingöl’ün şahsıyla, yeteneğiyle, kişiliği ile alakalı bir durum değildir.

Sosyal demokrat bir anlayışı temsil eden bir partinin kent konseyine önereceği isim asla Mehmet Bingöl olamaz.

Kent Konseyleri aynı zamanda farklı fikirlerin tartışıldığı, uzlaşıldığı er meydanıdır.

Mehmet Bingöl Maltepe’nin öncelikli sorunlarını biliyor olsaydı. Belediyede Senfoni Orkestrası’nın kurulmasına hayır derdi.

28 bin kişinin işim yok, aşım yok diye belediye ye müraacat ettiği gün gibi ortadayken, şehrin önceliğinin SENFONİ ORKESTRASI olarak belirlenmesinde Mehmet Bingöl’ün de oluru vardır.

Mehmet Bingöl kent konseyi başkanlığında başarılı olamayacaktır.

Fikri Köse dönemindeki kent konseyi nasıl ölü doğduysa, Mustafa Zengin dönemindeki kent konseyi de halkın umutlarını almış götürmüş ve ölü doğmuştur. Kent Konseyi ile ilgili bugüne kadar 10’un üzerinde makale yazdım. Gücü eline geçirenler göz mesafesindeki kişilerle şehri yönetmek istiyorlar. Aykırı görüş, aykırı fikire tahammülleri yoktur.

İstiyorlar ve diliyorlar ki gül bahçesi dikensiz olsun.

Yaşanılan bu süreçte yapılan her şey tarihe havale edilmektedir. Bizde bu tarihi sürece tanıklık etmekteyiz.

Bu yazdığımız yazı da tarihe not düşmektir.

Nasıl olsa TARİH HÜKMÜNÜ VERİR.

Saygılarımla…

Yorumlar kapalı.