Maltepe KENT KONSEYİ Yasal Değil

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe Belediyesi yetkililerinin Kent Konseyi Yönetmeliği’ni okumadıkları ortaya çıktı.

Maltepe Belediyesi’nin düzenlediği 1.Kent Konseyi ilk toplantısını Küçükyalı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Kent Konseyi Başkanlığı’na Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Bingöl’ün seçildiği Kent Konseyi’nde yürütme kurulu şu isimlerden oluştu.

Spor Kulüpleri Ali TANRIYAŞÜKÜR, Muhtarlar, H.Nafiz BEL, Engelliler Güler KAYAHAN, Esnaf ve İşadamları Kadri KARAMAN, Meclis Üyeleri Mehmet Ali CANDAŞ, Dernekler Orhan FİDANCI, Üniversiteler Melike OĞUZHAN, Kadın ve Aile Melek KÖSELERDEN, Mehveş CİNEMRE yürütme kurulunu oluşturdular. (Basından)

YÖNETMELİĞİ BİLE OKUMAMIŞLAR!
Maltepe Belediyesi 1.Kent Konseyi toplantısında yönetmelik hükümlerini uygulamayan Maltepe Belediyesi yetkilileri Kent Konseyi yürütme kurulunun meclis başkanlarının seçiminin gerekli olduğunu farkedemedi, böylece Maltepe Belediyesi Kent Konseyi Yürütme Kurulu yönetmelik hükümlerine aykırı oluşmuş oldu.

YÖNETMELİK NE DİYOR
6 Haziran 2009 tarih ve 27250 sayılı resmi gazetede yayınlanan Kent Konseyi yönetmeliği aynen şöyle diyor. (Yürütme Kurulu genel kurul tarafından 1.dönem için İKİ, 2.dönem için ÜÇ yıl görev yapmak üzere seçilen KADIN ve GENÇLİK MECLİS BAŞKANLARI’nın da yer aldığı en az 7 kişiden oluşur) diyor.

Kent Konseyi ”Kadın Meclis Başkanı” ve ”Gençlik Meclis Başkanı” seçimini yapmadan yürütme kurulu oluşturulduğu için Kent Konseyi yürütme kurulu kanunun emrettiği hükümleri de yerine getirmemiş oldu.

ŞİMDİ NE OLACAK!
Yılda asgari 2 defa düzenlenmesi kanuni zorunluluk olan Kent Konseyi alınan tüm kararları iptal ederek, yeniden bir Kent Konseyi düzenlemesi gerekiyor. Yeni düzenlenecek kent konseyi yürütme kurulu seçilmeden önce Kadın Meclis Başkanı ve Gençlik Meclis Başkanı’nı seçerek, yanına da 5 ayrı ismin seçiminini yaptırarak yeni kent konseyini oluşturacak.

BAŞKAN ZENGİN’İN NE TAVIR ALACAĞI MERAKLA BEKLENİYOR
Maltepe Belediyesi yetkililerince düzenlenen 1.Kent Konseyi kararlarının ve kent konseyi seçimlerinin üzerine gölge düşmesinin ardından Maltepe Belediye Başkanı Prof.Dr. Mustafa Zengin’in nasıl bir tavır alacağı, bu hatayı yapanlarla ilgili nasıl bir karar vereceği merakla bekleniyor.

KENT KONSEYİ YÖNETMELİĞİ DİKKATLİCE OKUNMALIDIR
Bazı basın ve yayın organlarında Maltepe Belediye Başkanı’nı temsilen Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Bingöl’ün seçildiği gibi bir anlatım söz konusu.

Kent Konseyi yönetmeliği belediye başkanı yada temsilcisi hükmü kent konseyi üyeliği için geçerlidir.

Maltepe Belediyesi yetkililerini, kent konseyi yürütme kurulu üyelerini ve ilgilileri kent konseyi yönetmeliğini bir kez daha okumaya davet ediyoruz.

Yorumlar kapalı.