İstatistiklerin Dili

Abone Ol
Daha Fazla

İstatistiklerin Dili
Akademisyenlerin ve bilim adamlarının en önemli veri tabanı istatistiktir. İstatistik neyin ne olduğu, nereye gittiğinin de en önemli belgesidir.
Maltepespor futbol takımına şöyle bir göz atarak istatistik verilerini alt alta yazalım.
Maltepespor 2009-2010 Sezonunda 10 maç oynamış, 2 galibiyet, 3 beraberlik, 5 mağlubiyet almıştır.
13 gol atıp kalesinde 16 gol görmüş, aynı zamanda ligin en çok gol yiyen ekiplerinden biri olmuştur.
Eğer bir takım çok fazla gol yiyorsa, bu takımın defans ve orta sahasında problem olduğunun işaretidir.
Maltepespor 2-12-14-23-44-66-75-76-77-78-80-86-89. dakikalarda gol yemiş yani Maltepespor’un yediği gollerin büyük çoğunluğu son 20 dakikada olmuş. Bu sonuçta Maltepespor’un kondüsyonunun yeterli olmadığına bir işaret olarak algılanabilir.
Demekki Maltepespor’un bir yüklemeye ihtiyacı var.
Sezon başından beri Maltepespor’un defans kurgusu hiç değiştirilmemiştir.
Maltepespor 4-4-2 düzeninde oynarken, soldan Ali Işık, sağdan Ziya İstek, ortadan Ali Yıldırım ve Ediz Kalyon’la rakip kaleye bindirme yapıyor. Bu 4 futbolcunun da defansif özelliği yoktur.
Yani Maltepespor bir atak geliştirirken dönen toplarda oyun düzeni 4-4-2’den 4-2-4’e dönüyor. Böylece orta sahanın yükü defansın sırtına yükleniyor.
Maltepespor kendi futbolcularını ekonomik ve yeterli kullanamamak gibi bir handikap yaşıyor.
Maltepespor sahaya sürdüğü 11’e hamle yapacak futbolcuyu kulübede bekletemiyor. Oyunda Maltepespor mağlup duruma düştüğü zaman hocanın hamle yapacak futbolcusu yoktur. Oysa Maltepespor 4-5-1 oynasa Ediz Kalyon ve Ali Yıldırım’ı hamle yapılacak oyuncular olarak kulübede bekletse, oyunun risk edileceği hallerde Ali Yıldırım ve Ediz Kalyon’u sahaya sürmek Maltepespor için ideal olacaktır.
Grubumuzda ve 3. Ligler de hiç kimsenin elinde olmayan bir kaliteli futbolcu Ali Işık Maltepespor’dadır ama Maltepespor ligin sonuna demir atmış durumdadır. Bu durum bir çelişkidir.
Ali Işık niçin oynamıyor? Oynayamıyor? Oynatılamıyor?
Maltepespor futbol takımı teknik bir hocaya ihtiyaç duymaktadır. Yeni hocamız Hasan Al antrenör bulamamış, kaleci hocasını da temin edememiştir. Yani Maltepespor’un bir teknik kadrosu yoktur. Eğer teknik kadronun böyle gitmesine izin verilirse Maltepespor’da değişim ve iyiye gidiş böyle gerçekleşmeyecektir.
Hasan Al kadrosu olmayan bir takımı devralmış ilk maçından sonrada 14 gün gibi bir zaman bularak takımın eksiklerini giderme gibi bir fırsat bulmuştu.
Oysa yeni teknik direktörümüz Maltepespor’a 3 gün izin vererek daha sonrasında da tekelde kondüsyon yüklemeyi denemiştir.
Futbolla ilgilenen herkes bilir ki kondüsyon yüklemeleri yüksek rakımda oksijenin yoğun olduğu çamlık bölgelerde yapılır. Hasan Al takımı Belgrat ormanlarına yada Bolu’ya götürmek yerine, tekel sahasını tercih etmesi bir teknik direktör zafiyeti diye değerlendiriyorum.
Maltepespor kulübü bugün yapacağı toplantıda hayati kararlar alarak gidişi durdurmalıdır. Yönetimler zor günlerde doğru karar almak için vardırlar. Bugün Maltepespor yönetimi kötü gidişi durdurmak için bir hamle yaparsa bunun neticelerini önümüzdeki günlerde görürüz. Yok eğer gidişata seyirci kalmayı denerlerse bununda neticelerini önümüzdeki günlerde görürüz.
Sezon başında “BU TAKIM KÜME DÜŞMEMEYE OYNAR” diye yazdığımda yazılanları dikkate alsaydı bu yönetim: bugün halimiz böyle olmazdı.
Muhtemelen bugünkü yazdıklarımızı da ciddiye almayarak hatır gönül ilişkisi ile süreci tehlikeye atmaktadırlar.
Futbolda hatır, gönül, torpil olmaz. Liyakat başarı görevlendirmek için bir ölçü olmazsa sonuç hep vahim olmuştur.
Son sözde belediye başkanına. Maltepespor’u sahiplenmiş olmanız Maltepespor için kazanılmış en büyük silahtır. Sizi kim takım galipken soyunma odasına götürüyorsa, yanınızda futbolculara karşı sizi kim dolduruyorsa size ve Maltepespor’a kötülük ediyorlar. Maltepe Belediye Başkanı boynuna akredite kartı takarak, koridorlarda dolaşamaz, böyle bir hakkı yoktur. Maltepe Belediye Başkanı 600 bin kişiyi temsil etmektedir. Onun yeri de tüm stad’larda protokol tribünüdür. Maltepespor’lu futbolcuların size zor günlerde, acı günlerde, yok günlerinde ihtiyacı vardır.
Saygılarımla…

Yorumlar kapalı.