Maltepe Belediye Başkan Yard.Fevzi Karaağaç

Abone Ol
Daha Fazla

Maltepe Fırıncı Esnafları odası daha sağlıklı bir ortamda ekmek üretimi için bir araya geldi.

Maltepe’de ki fırıncıları bir otelde toplayarak seminer veren Maltepe Fırıncı Esnafları Odası, daha sağlıklı koşullarda ekmek üretmek için öncelikli koşulların neler olması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

DUVARLARIN TAVANA KADAR FAYANS OLMASI ZORUNLU
Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Fevzi Karaağaç’ın da katıldığı seminerde, ekmek fırını yapılacak binada imar ve iskân sorununun bulunmaması gerektiğine dikkat çekildi. İşyerinin en az yirmi beş, hamur hanenin elli, un deposunun elli, malzeme deposunun yirmi beş, hamur dinlendirme bölümünün de dokuz metre kare ve duvarlarının tavana kadar fayans olması gerektiği belirtilen seminerde, on beş ton yakıt ve su deposunun olması gerektiği vurgulandı. Seminere katılan fırıncılara WC, duş, yatakhane ve soyunma odalarının mutlaka ayrı bir yerde olması gerektiği söylenirken, buraların belli aralıklarla temizlenmesi gerektiği belirtildi.

JENERATÖR BÖLÜMÜNÜN SES İZOLASYONU SAĞLANMALI
Seminerde, pişirme ünitesinin taban yüzünde mahrukat yakılarak veya direk püskürtme ile ısıtılmaması gerektiği, etrafında dolaşılabilen ve iç kısmı mermer ile kaplı olan havuz şeklinde bir harman yeri yapılmasının önemine değinildi. Ayrıca seminerde jeneratör bölümünün diğer bölümlerden ses izolasyonu ile ayrılması gerektiği ve zeminin kolayca temizlenebilir bir madde ile kaplı olmasının önemli olduğu söylendi.

KARAAĞAÇ “EN BÜYÜK SORUMLULUK SİZLERE DÜŞÜYOR”
Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Fevzi Karaağaç da seminerde yaptığı konuşma da, Türkiye genelinde satılan ekmek miktarını göz önüne aldıklarında fırıncıların hijyene ne kadar dikkat etmelerinin gerektiğini daha iyi anladıklarını belirterek, yaptıkları işin halkın sağlığıyla direk alakalı olduğunu söyledi. Maltepe Belediyesi olarak fırın denetimlerine önem verdiklerini ifade eden Karaağaç, “bu konuda şartlara uymayan esnafımıza gerekli uyarıları yapıyoruz. Fakat en büyük sorumluluk sizlere düşüyor” dedi.

Yorumlar kapalı.